VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: RAKOVNÍK

Královské město Rakovník leží 56 km západně od Prahy. Původní trhová osada, připomínaná již r. 1257, náležela k panství křivoklátskému. Král Václav II. ji v roce 1286 povýšil na město, královským městem je učinil císař Rudolf II. listinou ze dne 27.7.1588.
O bohaté historii Rakovníka vypovídá řada kulturních památek. Vzpomeňme například městskou radnici, chrám svatého Bartoloměje se zvonicí, do dnešního dne zachované měšťanské domy na Husově náměstí, části původního městského opevnění se dvěma dochovanými branami či unikátní synagogu. Především právě díky starobylému rázu byl v roce 1992 historický střed Rakovníka vyhlášen městskou památkovou zónou. Již ve středověku byl Rakovník střediskem chmelařství a v roce 1454 zde byl založen pivovar, ve kterém i v současnosti se vaří pivo Bakalář. Neodmyslitelnou součástí města je průmyslová výroba. Počátek velkého rozmachu průmyslu v Rakovníku a okolí se datuje do 19. století, kdy v okolí města vznikaly malé doly na uhlí, na ně navázala těžba keramických jílů a souč

V Rakovníku se uskutečnil další ročník T-Mobile Olympijského běhu

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve středu v podvečer vyběhlo v jeden okamžik ve více než osmdesáti městech naší země několik desítek tisíc běžců, neboť právě na tento den připadl další ročník T-Mobile Olympijského běhu – největší běžecké události v České republice. A pozadu nezůstaly ani Rakovník a Nové Strašecí.

Léto v pivovarském dvoře přivítali s Rakovničany také legendární Brutus

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Vítání léta na dvoře Tradičního pivovaru Rakovník si jen málokdo nechal ujít. Účastníci si totiž mohli vychutnat dobře vychlazené rakovnické pivo a jeho popíjení jim navíc zpříjemnilo hned několik kapel.

Děti z Mateřské školy Vinohrady vystavují výrobky z keramiky

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Keramický kroužek Mateřské školy Vinohrady uspořádal za pomoci Města Rakovník výstavu z keramiky. Ta se ve školce uskutečnila vůbec poprvé a zájemci si mohou prohlídnout výrobky dětí až do úterý.

Rugbisté nevyhráli ani v závěru jara

Rakovník – Ani poslední jarní kolo I. ligy rakovnickým rugbistům výsledkově příliš nevyšlo. S RK Petrovice padli 34:39 a za šest jarních duelů se výhry nedočkali. Za prohru o méně něž sedm bodů získali alespoň dva body do prvoligové tabulky. 

Evropští básníci předčítali na Krakovci

Krakovec /FOTOGALERIE/ - V sobotním odpoledni ožil hrad Krakovec poezií. Sešli se zde totiž evropští básníci v rámci festivalu Stranou - evropští básníci naživo, který se letos konal pojedenácté.

Zbytečná anketa: fontána neodpovídá výsledkům

Rakovník - Fontána před knihovnou neodpovídá svou podobou návrhu, vybranému Rakovničany v anketě. Na sociálních sítích se okamžitě zvedla vlna odporu.

Nad letištěm defilovalo stoleté české nebe

Rakovník - Za obrovského zájmu diváků proběhl na rakovnickém letišti druhou červnovou sobotu Letecký den 2018 - 100 let na českém nebi, který po úspěchu z roku 2016, kdy letiště v Rakovníku oslavilo úspěšně 70 let své historie, představil letadla od roku 1918 do současnosti. A tak ve čtyřhodinovém programu se bylo na co dívat.

SK Rakovník vyloupil Plzeň a drží bronzovou pozici

Plzeň - V předposledním kole divize A zajížděli fotbalisté SK Rakovníka do nedaleké Plzně, která se krčí na posledním místě tabulky. Rakovník dokázal potvrdit roli favorita duelu i třetí místo divize.

OBRAZEM: Auto-moto-veteráni Bucek poprvé a hned skvěle

Bucek - Takový úspěch ani organizátoři nečekali. První ročník a hned tak hojná účast. Akce s názvem Auto-moto-veteráni Bucek klapla v sobotu na jedničku. Počasí bylo navíc až do odpoledne parádní, než přišel slibovaný déšť.

Předsedu Ctirada z Doby minulé na starém bicyklu jen tak nepřehlédnete

Kolešovice - /ROZHOVOR/ K milovníkům historie, kteří si libují v dobovém oblečení a vyznávají nejlépe jízdu v jedné stopě na vlastní pohon, patří sběratel Ctirad Mrzena, předseda Velociped bicykl klubu Kolešovice – Doba minulá.

OBRAZEM: Scream Inc. - oficiální revival Metallicy, rozbouřil rakovnické KCčko

Rakovník - V sále rakovnického kulturního centra bylo pořádně rušno. Do „rakovnické lucerny“ totiž zavítal až z Kyjeva oficiální revival Metallicy – Scream Inc. v rámci svého jarního turné. 

Spuštění nového parkovacího systému se pozdrží

Rakovník – Práce na modernizaci parkovacího systému na Husově náměstí se zdržely. A tím se posune i plánovaný dvacetidenní zkušební provoz. Ten měl být původně spuštěn už začátkem června.

Projekty rakovnických škol získaly peníze od města

Rakovník – Neinvestiční příspěvky v oblasti školství na druhou polovinu roku 2018, tedy na první pololetí příštího školního roku, schválili tento týden zastupitelé města Rakovník. Mezi školní zařízení, jejichž zřizovatelem je město, rozdělili celkem 286 tisíc korun.

Dny otevřených dveří rakovnického archivu návštěvníky zaujaly

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Mezinárodní den archivů, kdy je veřejnosti na celém světě připomínán význam a důležitost archivů pro společnost, se sice slaví až 9. června. Rakovnický okresní archiv, který se, podobně jako další instituce, připojil k myšlence přiblížit veřejnosti svoji činnost, pořádal dny otevřených dveří již 7. a 8. června, a to už podeváté. A setkaly se s velkým zájmem.

Bavorské návštěvě se v Rakovníku líbilo

RAkovník - Už tradičně v pomaturitním období přivítali na Masarykově obchodní akademii žáky a učitele z přátelské školy v bavorském Hilpoltsteinu, kteří měli možnost poznat nejen Rakovník, ale i nové české kamarády z řad studentů prvního až třetího ročníku ekonomického lycea. Tuto příležitost bohatě využili hlavně díky čtyřdennímu programu, který pro ně ekonomové připravili.

SK Rakovník se po výhře nad Doubravkou vyhoupl na čtvrté místo

Rakovník - V dalším kole divize A přivítali fotbalisté SK Rakovník Doubravku. Oba týmy neměly záchranu soutěže jistou díky vyrovnanosti bodů. Před zápasem se trenér Libor Šíma obával nejhoršího. Dvě branky Duchoně ale rozhodly o zisku bodů, které Rakovník vyšvihly na krásné 4. místo.

Dětský den ve školce s Annou, Elsou i Sněhurkou

Rakovník /FOTOGALERIE/ - První červnový den patří svátku dětí. Ten už tradičně tráví holčičky a kluci z rakovnické Mateřské školky Průběžná hrami a soutěžemi, které pro ně připravují studenti z Masarykovy obchodní akademie.

Finále okresního poháru je tu! Obhájce z Kněževsi vyzvou Lišany

Rakovník - Již dnes od 18.00 hodin proběhne na hřišti SK Rakovník finálové pohárové utkání Kněževsi s Lišany. „Mělo se hrát domácí a venkovní utkání, po domluvě jsme se shodli na jenom zápase na neutrální půdě,“ popisuje netradiční průběh finále okresního poháru Jan Vrábík.

Propad rakovnického SK nadále pokračuje

Roudné – Fotbalisté SK Rakovník měli skvělý podzim. Na jaře však získali pouhých 14 bodů a každým kolem se propadají v tabulce. Ve 27. kole divize A odjeli do Roudného, kteří také hrají o záchranu.

Golfista Jan Cafourek prošel v Kunětické Hoře cutem

Kunětická Hora – Dalšího cutu dosáhl šanovský profesionální golfista Jan Cafourek, tentokrát na domácí půdě Challenge Tour. V Kunětické Hoře skončil na 46. místě.

Rakovnické pozemní hokejistky třetí evropskou soutěž neudržely

Gent - Bilance jedné výhry a dvou porážek ve skupině EuroHockeyChallenge II 2018 v belgickém Gentu poslala rakovnické pozemní hokejistky do závěrečného duelu o udržení této evropské divize i pro příští rok. Dramatický souboj s Douai HC svěřenkyně Josefa Ostaše nezvládly a sestupují ze třetí nejvyšší evropské soutěže. 

OBRAZEM: Děti si užily den na koňském hřbetě

Lišany – V sobotu se na ranči U Bentleyho v Lišanech konaly závody pro děti. Své dovednosti si tu změřily děti od dvou do osmnácti let.

Pozemkářkám po druhé porážce hrozí sestup

Gent - V dalším duelu EuroHockey Club Challenge II podlehly pozemní hokejistky švýcarskému Black Boys HC Geneve 0:5 (0:3) a s konečným účtem ve skupině s dvěma prohrami a jednou výhrou nad Italkami obsadily třetí místo, které znamená pondělní střetnutí s francouzským Douai HC o udržení se v této evropské klubové divizi i pro příští rok.

Jiří Anderle si na pavlíkovském Jazzovém létě zahrál na bicí

Pavlíkov - V sobotu zněl Pavlíkovem jazz. Známý rodák Jiří Anderle byl tak nadšený z úspěchu nedávné výstavy k nedožitým narozeninám Zdeňka Šímy ve své galerii, že se rozhodl uspořádat v ní také Jazzové léto.

OBRAZEM: Dům osvěty patřil rakovnickým boxerům

Rakovník - Rakovnický Dům osvěty po několika měsících patřil opět boxerům. Uskutečnil se zde totiž Galavečer rakovnického boxu, jenž pořádal oddíl TJ TZ, a na kterém se představili domácí boxeři a boxerky všech věkových i váhových kategorií. Vrcholem akce byl pak profesionální zápas mezi Patrikem Bartošem a jeho bratrem Denisem. Bratrský souboj vyhrál zkušenější Patrik, ale i Denis předvedl velmi dobrý výkon. Mezi boxerskými zápasy zpříjemnily chvíli všem přítomným hard rocková kapela Five Sins a rakovnické aerobičky.

Tatran padl s Motorletem a naděje na záchranu se ztenčila

Rakovník - V dalším kole divize B Tatran hostil Motorlet, za který nastoupuje bývalý ligový fotbalista Jan Rajnoch. Ten se stal hlavním aktérem utkání, jelikož svému týmu zajistil hlavou tři body. Přesto, že po většinu zápasu hráli tatranští, branku vstřelit nedokázali. Šance na záchranu soutěže se jim po další smolné prohře na domácím hřišti ztenčuje.

Pozemkářky napravily páteční porážku

Gent - Pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník se rychle oklepaly ze včerejší dtrtivé porážky. Ve svém druhém vystoupení na evropském poháru zdolaly SG Amsicora ASD 4:1. 

OBRAZEM: Motorkáři se sjeli už pojedenadvacáté v Olešné U Barona

Olešná - Na dvě stovky motorkářů i místních obyvatel se potkali v sobotu na tradičním srazu v Olešné u Rakovníka v areálu tamní restaurace U Barona, kam své kamarády a známé pozval už pojednadvacáté její majitel Vlastimil Rác.

Pozemkářkách vstup nevyšel

Gent /FOTOGALERIE/ - První konfrontace s Evropou nedopadla pro pozemní hokejistky rakovnického HC 1972 dobře. S favoritem turnaje - HC Gantoise, Rakovničanky padly 0:9. 

Už na podzim by se mohlo začít se stavbou urgentního příjmu

Rakovník – Masarykova nemocnice v Rakovníku chystá rozšíření nejen hlavní budovy, ale hlavně lékařských služeb. Na podzim by se podle plánů mohlo začít se stavbou urgentního příjmu. Ten by měl zajistit akutní ošetření pacientů na jednom místě.

Pozemní hokejistky dorazily do dějiště evropského poháru

Po dvanáctihodinové jizdě dorazil tým žen rakovnického HC 1972 Rakovník do belgického Gentu. Ubytování mají za sebou a od 14.30 hodin je čekal první trénink.

Rakovnický FK se vytáhl na Zbrojovku

Lány – Ve 3. kole nadstavby o udržení druhé ligy žen přivítaly hráčky FK Rakovník soupeřky ze Zbrojovky Brno. Vyrovnané utkání rozhodly zkušenosti a produktivita Rakovníka, který vyhrál 6:3.

Lány na jaře poprvé padly! Od Lišan dostaly šestku

Rakovnicko - Lídr okresního přeboru - Lány, přišel o svoji stoprocentní jarní bilanci. Ve šlágru kola padl s Lišany 3:6 a souboj o prvneství se zamotává. 

OBRAZEM: O letošní trienále je nebývalý zájem

Rakovník - V Nové síni pod Vysokou bránou byla ve čtvrtek slavnostně zahájena výstava Středočeské trienále 2018. Je to přehlídka současného středočeského umění, která se pořádá již více jak deset let.

Andílci získali v Lounech čtyři medaile

Louny - O další čtyři medaile rozšířily svoji bohatou sbírku závodnice z Aerobic clubu Angels, tentokrát na závodech II. a III. výkonnostní třídy v Lounech.

Zavidov uhrál s lídrem cenný bod

Zavidov - Druhý květnový státní svátek měl Zavidov dohrávku 18. kola s prvním celkem I. A třídy. Domácí šokovali Libušín brankou Knora v první minutě. Po přestávce se podařilo Libušínu vyrovnat a zápas se protáhl do penaltového rozstřelu. Zavidov se nachází nad propastí sestupu a bod s lídrem soutěže je velmi cenný.

Slabce s Kroučovou v roli fackovacích panáků

Rakovnicko – Okresní přebor už má za sebou dvě desítky kol. V remízovém utkání v Městečku Olešná rozhodla díky spornému ofsajdu. Lánského Balíka nedokázala senomatská obrana uhlídat, potrestal je pětkrát. Kolešovice si spravily chuť sedmi zásahy. Olympie se po vyloučení Špimra a Petáka z minulého kola na zápas v Lišanech ani nesešla.

Lubná zvládla šlágr a drží šestibodový náskok

Rakovnicko - Ve šlágru dohrávaného 12. kola III. třídy zdolala vedoucí Lubná i Roztoky a stále drží neporazitelnost. 

V derby byla šťastnější rezerva Tatranu. Vyhrála po penaltách

Rakovnicko – V dalším kole krajské I. B třídy bylo na programu okresní derby, tentokrát se utkala rezerva Tatranu se Mšecí. Vstupy do poločasů se domácím vůbec nepovedly, ale brankami z trestných kopů dokázali utkání dovést do penaltového rozstřelu, ze kterého vyšli vítězně. Rezervě SK Rakovník a Lužné se na hřištích favoritů nedařilo.  

Zavidovští boj o záchranu ještě nevzdávají

Zavidov – Po smolné prohře v Novém Kníně Zavidov přivítal ve 24. kole I. A třídy soupeře z Jílového. Během dvou minut dokázali domácí ztratit dvoubrankový náskok, což rozvášnilo nejen přítomné diváky, ale i samotného trenéra Zavidova Bedřicha Kocha. „Po průběhu zápasu je výhra zasloužená,“ dodal bezprostředně po utkání.

FotbalPark otevřel brány

Pavlíkov - V sobotu 5. května proběhlo slavností otevření nového Fotbalparku v Pavlíkově. Za hezkého počasí netradiční sport přilákal k pětistovce návštěvníků, necelá stovka se aktivně zúčastnila úvodního turnaje.    

Klokani strčili Raky do kapsy

Praha – V dalším extraligovém kole změřili pozemní hokejisté HC 1972 síly s pražskými Bohemians a zejména v druhém poločase se jim výsledkově nedařilo.  

Uzavře se ulice Palackého

Rakovník – Palackého ulice bude uzavřena, a to v termínu od 14. do 20. května. „Rezidenti a abonenti, kteří mají povolený vjezd na náměstí pouze z ulice Palackého, budou mít po dobu uzavírky povolen vjezd přes závoru v ulici Vysoká,“ uvedl mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Rezerva SK rozstřílela Lužnou, Mšec vydřela výhru ve Zlonicích

Rakovnicko - Odložené derby v I. B třídě bylo na programu na prvního máje. Kdo čekal vyrovnané utkání, musel být zklamané. Fotbalisté rezervy SK Rakovník nadělili nováčkovi soutěže sedm branek a jejich jediný střelecký pokud zlikvidoval Michal Rohla, který se už druhý zápas postavil mezi tři tyče. Mšec díky hattricku Podleny přehrála v dohrávce předposlední Zlonici.

I přes velké komplikace bude letos Tyršovo koupaliště otevřeno

Rakovník – Pomalu se blíží léto a k němu neodmyslitelně patří koupání. Rakovnický plavecký bazén nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a Tyršovo koupaliště v minulém roce zasáhl požár. Provozovatel koupaliště Roman Jašek se ale nevzdává a po dohodě s vlastníkem koupaliště, kterým je město Rakovník, se i letos Tyršák otevře návštěvníkům.

OBRAZEM: Na Tyršáku se slétly čarodějnice

Rakovník – Pondělní odpoledne patřilo rakovnické koupaliště hlavně dětem. Konaly se tu čarodějnice, které pořádalo Centrum pro děti, mládež a dospělé Drak. 

Lubná málem poprvé ztratila

Rakovnicko - Až jedenáct minut před koncem rozhodl lídr okresních přeboru z Lánů o výhře nad Kolešovicemi. Obě branky vítězů vstřelil Michal Reichl. Proti jasnému lídrovi tabulky třetí třídy z Lubné se neohroženě postavila doma Sýkořice. Ještě v 73. minutě držela remízu 1:1, pak ale inkasovala z pokutového kopu.

OBRAZEM: Automobiloví veteráni si vyjeli do rakovnického pivovaru

Lužná – Muzeum amerických automobilů JK Classic zahájilo v sobotu již 4. sezonu. Při této příležitosti se zhruba třicet automobilových veteránů nejrůznějších značek vydalo do Tradičního pivovaru v Rakovníku na exkurzi. Kolona veteránů vyjela z muzea po čtrnácté hodině a vydala se přes Lišany do Rakovníka. Po prohlídce se zase kolem šestnácté hodiny vraceli veteráni zpět do muzea, kde pokračoval program zahajovací party.

Starší dorostenci SK udolali Petřín, mladší těsně padli

Starší dorostenci SK Rakovník dosáhli první jarní výhry na domácím hřišti, když zdolali béčko Petřínu Plzeň 3:1. 

Do rakovnické knihovny zavítal i Dlouhý Janek z pohádky Ať žijí duchové!

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Hajný je lesa pán, Žampiony, Skřítkové tesaři nebo Pramen zdraví z Posázaví. Tyto, ale i další písně z dnes již kultovní filmového pohádky Ať žijí duchové! zazněly ve vestibulu Městské knihovny v Rakovníku v podání dětí ze SŠ, ZŠ a MŠ Rakovník v rámci projektu Minulost ožívá na Krakovci aneb Ať žijí duchové! Jeho hlavním cílem je zvýšení informovanosti žáků o unikátní historické památce – Hradu Krakovci, kde se slavný film natáčel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT