VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: RAKOVNÍK

Královské město Rakovník leží 56 km západně od Prahy. Původní trhová osada, připomínaná již r. 1257, náležela k panství křivoklátskému. Král Václav II. ji v roce 1286 povýšil na město, královským městem je učinil císař Rudolf II. listinou ze dne 27.7.1588.
O bohaté historii Rakovníka vypovídá řada kulturních památek. Vzpomeňme například městskou radnici, chrám svatého Bartoloměje se zvonicí, do dnešního dne zachované měšťanské domy na Husově náměstí, části původního městského opevnění se dvěma dochovanými branami či unikátní synagogu. Především právě díky starobylému rázu byl v roce 1992 historický střed Rakovníka vyhlášen městskou památkovou zónou. Již ve středověku byl Rakovník střediskem chmelařství a v roce 1454 zde byl založen pivovar, ve kterém i v současnosti se vaří pivo Bakalář. Neodmyslitelnou součástí města je průmyslová výroba. Počátek velkého rozmachu průmyslu v Rakovníku a okolí se datuje do 19. století, kdy v okolí města vznikaly malé doly na uhlí, na ně navázala těžba keramických jílů a souč

OBRAZEM: Před Slepicí zaduněl poctivý rock

Rakovník – U Zlaté Slepice se opět po roce sešly kapely, které vyznávají rock a staré pecky, většinou z minulého století.

OBRAZEM: Konalo se mistrovství v ručním česání chmele

Přílepy - Na přílepské chmelnici se v sobotu odpoledne uskutečnila mezinárodní soutěž v ručním česání chmele. Zhruba dvacítka účastníků soutěžila o to, kdo načesá více košů chmele.

Milan Kounovský oslaví pětapadesátiny výstavou kreseb

Rakovník – Známý rakovnický karikaturista Milan Kounovský oslaví polokulaté pětapadesáté narozeniny. Při té příležitosti se pro zvané a vystavené 15. srpna od 16:55 v Domově Na Zátiší (vedle Masarykovy obchodní akademie) uskuteční vernisáž výstavy jeho karikatur, chybět nebude občerstvení a hudba.

OBRAZEM: Senomatské slavnosti pokračovaly fotbalovou exhibicí plnou hvězd

Senomaty - První část Senomatských slavností si nejen místní užili již minulý víkend. Jejich druhá část, která byla věnována oslavě 90. výročí senomatského fotbalového klubu, byla na programu v sobotu.

Za Rakovníkem hořel les. Za hodinu byl uhašen

Rakovník – V posledních extrémně teplých dnech se začínají množit požáry. Několik hodin poté, co bylo uhašeno pole u Lišan, došlo k dalšímu požáru. Tentokrát se jednalo o les za Rakovníkem směrem na Lubnou.

OBRAZEM: Alkehol rozbouřil luženskou Mlatu

Lužná - Na Mlatě zahrála po dvou letech skupina Alkehol, hrající pubrock tu střižený metalem a jindy třeba punkem. Alkehol patří už k pravidelným vystupujícím v areálu venkovního parketu. Předskakovala mu skupina E.O.S. ze Stochova.

OBRAZEM: Na 'Tyršáku' zazněl starý dobrý jazz

Rakovník – Tyršovo koupaliště v Rakovníku se v páteční večer vrátilo do dvacátých a třicátých let. Vystoupily zde totiž dvě kapely, které mají rády jazz a rády ho hrají i svým posluchačům. Domácímu Brass Bandu předskakovala skupina, která přijela až z Holandska, a to The Charlestown Jazzband.

Největší problém nového parkovacího systému? Informovanost

Rakovník – Již třetí den je na Husově náměstí v Rakovníku v provozu nový modernizovaný parkovací systém. Dvě výjezdové závory a parkovací automaty nahradily dosavadní výběrčí budku na Žižkově náměstí, která byla odstraněna před týdnem.

Na Husově náměstí byl spuštěn nový parkovací systém

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve středu ráno byl na Husově náměstí spuštěn nový modernizovaný parkovací systém. Dvě výjezdové závory a parkovací automaty nahradily dosavadní výběrčí budku na Žižkově náměstí, která byla odstraněna před týdnem.

U Špejcharu opět vystoupil Ivan Hlas

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Už tradičním hostem letních koncertů u kavárny Špejchar je Ivan Hlas se svým Triem. Oblíbený pražský písničkář potěšil několik desítek posluchačů průřezem celé svojí tvorby.

Na koupališti se topilo malé dítě. Návštěvníci ho zachránili

Rakovník - Včera odpoledne se na Tyršově koupališti v Rakovníku topilo čtyřleté dítě. Vše se stalo zrovna v době, kdy se na koupališti konal 3. ročník Tyršovy lávky. Lidé dítě ihned vytáhli z vody a začali ho oživovat.

Richard Pavlíček se zúčastnil hned trojice závodů v rámci Rakovnického cyklování

Rakovník /ROZHOVOR/ - Jedním z těch, kteří slavili triumf na letošním Rakovnickém cyklování, byl Richard Pavlíček z Lužné. Ten nejenže ovládl v kategorii jezdců od čtyřiceti do padesáti let závod CrossCountry, zároveň stihl ve třech dnech nastoupit do trojice závodů.

OBRAZEM: JesFest po roce znovu rozezněl Jesenici

Jesenice - Areál jesenického letního kina po roce opět hostil tradiční multižánrový hudební festival JesFest.

OBRAZEM: I druhý den Rakovnického cyklování nabídl parádní podívanou

Rakovník - Jubilejní desátý ročník oblíbeného Rakovnického cyklování má za sebou také druhý den. Sobotní program nabídl parádní podívanou zejména díky divácky velmi atraktivnímu závodu Downtown v rakovnickém historickém centru.

Žena po pádu z druhého patra utrpěla vážná zranění

Rakovník – K tragédii došlo v pondělí po 20. hodině ve Fojtíkově ulici v Rakovníku. Devatenáctiletá dívka tu utrpěla vážná zranění po pádu z 2. patra panelového domu.

Jedenáctý ročník Coombalu opět přivábil stovky hudebních nadšenců

Lužná – Sedmnáct kapel a stovky nadšených lidí. Počet obyvatel v Lužné se v sobotu téměř zdvojnásobil. Ve fotbalovém areálu se totiž uskutečnil již jedenáctý ročník multižánrového hudebního festivalu Coombal.

V Nové síni byla zahájena výstava Mezi mnou a tebou

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V Nové síni pod Vysokou bránou v Rabasově galerii v Rakovníku byla zahájena výstava pod názvem Mezi mnou a tebou – Spolek sochařů České republiky. Sdružení, které má sídlo v Praze, zastupuje autory všech generací, různého vzdělání a pocházejících z rozdílných koutů naší země.

Pospíšilová: Hned první den na filmové škole jsem věděla, že jsem mezi svýma

Lubná /ROZHOVOR/ - Filmy točila už na střední, ale až na filmařské škole ve Zlíně se její vášeň pro filmařinu projevila naplno. Ve filmech jednatřicetileté režisérky a scénáristky Terezy Pospíšilové jsou hlavními hrdiny často outsideři, kteří nezapadají do mainstreamové společnosti.

Josef Fousek zahájil Husovy slavnosti na Krakovci

Krakovec – Pod Políčkem, tedy na louce, která se rozprostírá pod zříceninou hradu Krakovec, byly ve středu zahájeny tradiční Husovy slavnosti. Právě na vrcholně gotické památce Mistr Jan Hus před 603 lety pobýval a z Krakovce se také vydal na svoji poslední pouť – na koncil do Kostnice, kde byl upálen na hranici pro kacířství.

Graffiti jam se konal v Rakovníku už potřetí

Rakovník /FOTOGALERIE/ - V Rakovníku se uskutečnil o víkendu třetí ročník Graffiti jamu, který si užili vyznavači street artu. U veřejně přístupné více než stometrové zdi u potoka v sousedství rakovnické betonárky se sešla dvanáctka kluků, kteří tu podle vlastní fantazie vytvořili i letos originální díla.

Velká škoda. Pozemkářky byly tři minuty od vytouženého zlata

Rakovník - Finále české extraligy pozemních hokejistek přineslo na Městském stadionu v Rakovníku nevídané drama včetně rozhodujících samostatných nájezdů, které nakonec rozhodly o tom, že v Rakovníku zůstal stříbrný smutek a titul Mistryň České republiky 2018 si odvezla Slavia Praha.

Příští rok budeme ještě lepší, věří Pavel Hraba

Rakovník - Celý zápas a jeho závěr o postup do finále s pražskou Slavií byl hodně emotivní se smutným koncem pro domácí Rakovník, ale hrající trenér Pavel Hraba dokázal po závěrečném hvizdu rozhodčích najít i slova ke zhodnocení právě uplynulé sezóny.

Rakovničtí pozemkáři měli finále na dosah. Rozhodl gól v poslední minutě

Rakovník - Ze čtvrtého místa po základní části české extraligy postoupili rakovničtí pozemní hokejisté do semifinále play off, ve kterém vyzvali v sobotu úřadujícího mistra republiky a úspěšný tým z evropského poháru SK Slavii Praha. Čtyři stovky diváků viděly drama do poslední minuty se šťastným koncem pro favorita.

V Rakovníku se uskutečnil další ročník T-Mobile Olympijského běhu

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve středu v podvečer vyběhlo v jeden okamžik ve více než osmdesáti městech naší země několik desítek tisíc běžců, neboť právě na tento den připadl další ročník T-Mobile Olympijského běhu – největší běžecké události v České republice. A pozadu nezůstaly ani Rakovník a Nové Strašecí.

Léto v pivovarském dvoře přivítali s Rakovničany také legendární Brutus

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Vítání léta na dvoře Tradičního pivovaru Rakovník si jen málokdo nechal ujít. Účastníci si totiž mohli vychutnat dobře vychlazené rakovnické pivo a jeho popíjení jim navíc zpříjemnilo hned několik kapel.

Děti z Mateřské školy Vinohrady vystavují výrobky z keramiky

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Keramický kroužek Mateřské školy Vinohrady uspořádal za pomoci Města Rakovník výstavu z keramiky. Ta se ve školce uskutečnila vůbec poprvé a zájemci si mohou prohlídnout výrobky dětí až do úterý.

Rugbisté nevyhráli ani v závěru jara

Rakovník – Ani poslední jarní kolo I. ligy rakovnickým rugbistům výsledkově příliš nevyšlo. S RK Petrovice padli 34:39 a za šest jarních duelů se výhry nedočkali. Za prohru o méně něž sedm bodů získali alespoň dva body do prvoligové tabulky. 

Evropští básníci předčítali na Krakovci

Krakovec /FOTOGALERIE/ - V sobotním odpoledni ožil hrad Krakovec poezií. Sešli se zde totiž evropští básníci v rámci festivalu Stranou - evropští básníci naživo, který se letos konal pojedenácté.

Zbytečná anketa: fontána neodpovídá výsledkům

Rakovník - Fontána před knihovnou neodpovídá svou podobou návrhu, vybranému Rakovničany v anketě. Na sociálních sítích se okamžitě zvedla vlna odporu.

Nad letištěm defilovalo stoleté české nebe

Rakovník - Za obrovského zájmu diváků proběhl na rakovnickém letišti druhou červnovou sobotu Letecký den 2018 - 100 let na českém nebi, který po úspěchu z roku 2016, kdy letiště v Rakovníku oslavilo úspěšně 70 let své historie, představil letadla od roku 1918 do současnosti. A tak ve čtyřhodinovém programu se bylo na co dívat.

SK Rakovník vyloupil Plzeň a drží bronzovou pozici

Plzeň - V předposledním kole divize A zajížděli fotbalisté SK Rakovníka do nedaleké Plzně, která se krčí na posledním místě tabulky. Rakovník dokázal potvrdit roli favorita duelu i třetí místo divize.

OBRAZEM: Auto-moto-veteráni Bucek poprvé a hned skvěle

Bucek - Takový úspěch ani organizátoři nečekali. První ročník a hned tak hojná účast. Akce s názvem Auto-moto-veteráni Bucek klapla v sobotu na jedničku. Počasí bylo navíc až do odpoledne parádní, než přišel slibovaný déšť.

Předsedu Ctirada z Doby minulé na starém bicyklu jen tak nepřehlédnete

Kolešovice - /ROZHOVOR/ K milovníkům historie, kteří si libují v dobovém oblečení a vyznávají nejlépe jízdu v jedné stopě na vlastní pohon, patří sběratel Ctirad Mrzena, předseda Velociped bicykl klubu Kolešovice – Doba minulá.

OBRAZEM: Scream Inc. - oficiální revival Metallicy, rozbouřil rakovnické KCčko

Rakovník - V sále rakovnického kulturního centra bylo pořádně rušno. Do „rakovnické lucerny“ totiž zavítal až z Kyjeva oficiální revival Metallicy – Scream Inc. v rámci svého jarního turné. 

Spuštění nového parkovacího systému se pozdrží

Rakovník – Práce na modernizaci parkovacího systému na Husově náměstí se zdržely. A tím se posune i plánovaný dvacetidenní zkušební provoz. Ten měl být původně spuštěn už začátkem června.

Projekty rakovnických škol získaly peníze od města

Rakovník – Neinvestiční příspěvky v oblasti školství na druhou polovinu roku 2018, tedy na první pololetí příštího školního roku, schválili tento týden zastupitelé města Rakovník. Mezi školní zařízení, jejichž zřizovatelem je město, rozdělili celkem 286 tisíc korun.

Dny otevřených dveří rakovnického archivu návštěvníky zaujaly

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Mezinárodní den archivů, kdy je veřejnosti na celém světě připomínán význam a důležitost archivů pro společnost, se sice slaví až 9. června. Rakovnický okresní archiv, který se, podobně jako další instituce, připojil k myšlence přiblížit veřejnosti svoji činnost, pořádal dny otevřených dveří již 7. a 8. června, a to už podeváté. A setkaly se s velkým zájmem.

Bavorské návštěvě se v Rakovníku líbilo

RAkovník - Už tradičně v pomaturitním období přivítali na Masarykově obchodní akademii žáky a učitele z přátelské školy v bavorském Hilpoltsteinu, kteří měli možnost poznat nejen Rakovník, ale i nové české kamarády z řad studentů prvního až třetího ročníku ekonomického lycea. Tuto příležitost bohatě využili hlavně díky čtyřdennímu programu, který pro ně ekonomové připravili.

SK Rakovník se po výhře nad Doubravkou vyhoupl na čtvrté místo

Rakovník - V dalším kole divize A přivítali fotbalisté SK Rakovník Doubravku. Oba týmy neměly záchranu soutěže jistou díky vyrovnanosti bodů. Před zápasem se trenér Libor Šíma obával nejhoršího. Dvě branky Duchoně ale rozhodly o zisku bodů, které Rakovník vyšvihly na krásné 4. místo.

Dětský den ve školce s Annou, Elsou i Sněhurkou

Rakovník /FOTOGALERIE/ - První červnový den patří svátku dětí. Ten už tradičně tráví holčičky a kluci z rakovnické Mateřské školky Průběžná hrami a soutěžemi, které pro ně připravují studenti z Masarykovy obchodní akademie.

Finále okresního poháru je tu! Obhájce z Kněževsi vyzvou Lišany

Rakovník - Již dnes od 18.00 hodin proběhne na hřišti SK Rakovník finálové pohárové utkání Kněževsi s Lišany. „Mělo se hrát domácí a venkovní utkání, po domluvě jsme se shodli na jenom zápase na neutrální půdě,“ popisuje netradiční průběh finále okresního poháru Jan Vrábík.

Propad rakovnického SK nadále pokračuje

Roudné – Fotbalisté SK Rakovník měli skvělý podzim. Na jaře však získali pouhých 14 bodů a každým kolem se propadají v tabulce. Ve 27. kole divize A odjeli do Roudného, kteří také hrají o záchranu.

Golfista Jan Cafourek prošel v Kunětické Hoře cutem

Kunětická Hora – Dalšího cutu dosáhl šanovský profesionální golfista Jan Cafourek, tentokrát na domácí půdě Challenge Tour. V Kunětické Hoře skončil na 46. místě.

Rakovnické pozemní hokejistky třetí evropskou soutěž neudržely

Gent - Bilance jedné výhry a dvou porážek ve skupině EuroHockeyChallenge II 2018 v belgickém Gentu poslala rakovnické pozemní hokejistky do závěrečného duelu o udržení této evropské divize i pro příští rok. Dramatický souboj s Douai HC svěřenkyně Josefa Ostaše nezvládly a sestupují ze třetí nejvyšší evropské soutěže. 

OBRAZEM: Děti si užily den na koňském hřbetě

Lišany – V sobotu se na ranči U Bentleyho v Lišanech konaly závody pro děti. Své dovednosti si tu změřily děti od dvou do osmnácti let.

Pozemkářkám po druhé porážce hrozí sestup

Gent - V dalším duelu EuroHockey Club Challenge II podlehly pozemní hokejistky švýcarskému Black Boys HC Geneve 0:5 (0:3) a s konečným účtem ve skupině s dvěma prohrami a jednou výhrou nad Italkami obsadily třetí místo, které znamená pondělní střetnutí s francouzským Douai HC o udržení se v této evropské klubové divizi i pro příští rok.

Jiří Anderle si na pavlíkovském Jazzovém létě zahrál na bicí

Pavlíkov - V sobotu zněl Pavlíkovem jazz. Známý rodák Jiří Anderle byl tak nadšený z úspěchu nedávné výstavy k nedožitým narozeninám Zdeňka Šímy ve své galerii, že se rozhodl uspořádat v ní také Jazzové léto.

OBRAZEM: Dům osvěty patřil rakovnickým boxerům

Rakovník - Rakovnický Dům osvěty po několika měsících patřil opět boxerům. Uskutečnil se zde totiž Galavečer rakovnického boxu, jenž pořádal oddíl TJ TZ, a na kterém se představili domácí boxeři a boxerky všech věkových i váhových kategorií. Vrcholem akce byl pak profesionální zápas mezi Patrikem Bartošem a jeho bratrem Denisem. Bratrský souboj vyhrál zkušenější Patrik, ale i Denis předvedl velmi dobrý výkon. Mezi boxerskými zápasy zpříjemnily chvíli všem přítomným hard rocková kapela Five Sins a rakovnické aerobičky.

Tatran padl s Motorletem a naděje na záchranu se ztenčila

Rakovník - V dalším kole divize B Tatran hostil Motorlet, za který nastoupuje bývalý ligový fotbalista Jan Rajnoch. Ten se stal hlavním aktérem utkání, jelikož svému týmu zajistil hlavou tři body. Přesto, že po většinu zápasu hráli tatranští, branku vstřelit nedokázali. Šance na záchranu soutěže se jim po další smolné prohře na domácím hřišti ztenčuje.

Pozemkářky napravily páteční porážku

Gent - Pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník se rychle oklepaly ze včerejší dtrtivé porážky. Ve svém druhém vystoupení na evropském poháru zdolaly SG Amsicora ASD 4:1. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT