VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: RAKOVNÍK

Královské město Rakovník leží 56 km západně od Prahy. Původní trhová osada, připomínaná již r. 1257, náležela k panství křivoklátskému. Král Václav II. ji v roce 1286 povýšil na město, královským městem je učinil císař Rudolf II. listinou ze dne 27.7.1588.
O bohaté historii Rakovníka vypovídá řada kulturních památek. Vzpomeňme například městskou radnici, chrám svatého Bartoloměje se zvonicí, do dnešního dne zachované měšťanské domy na Husově náměstí, části původního městského opevnění se dvěma dochovanými branami či unikátní synagogu. Především právě díky starobylému rázu byl v roce 1992 historický střed Rakovníka vyhlášen městskou památkovou zónou. Již ve středověku byl Rakovník střediskem chmelařství a v roce 1454 zde byl založen pivovar, ve kterém i v současnosti se vaří pivo Bakalář. Neodmyslitelnou součástí města je průmyslová výroba. Počátek velkého rozmachu průmyslu v Rakovníku a okolí se datuje do 19. století, kdy v okolí města vznikaly malé doly na uhlí, na ně navázala těžba keramických jílů a souč

V Rakovníku zůstane stejný počet lokalit pro venčení psů bez vodítka

Rakovník – Lesopark v rakovnické lokalitě Na Paraplíčku zůstane i nadále lokalitou, kde smějí beztrestně pobíhat psi. Rozhodli o tom rakovničtí radní, kteří nechali prověřit stížnost od jedné z obyvatelek, která si na volný pohyb psů stěžovala. Rozšíření lokalit v Rakovníku pro volné pobíhání psů město neplánuje. Rakovnickému deníku to řekl starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD).

Opilého cyklistu srazil automobil

Rakovník – Naštěstí jen lehkým zraněním skončil střet osobního vozu s cyklistou v Prokopově ulici v Rakovníku. Cyklistovi nyní hrozí za jízdu pod vlivem alkoholu peněžitá pokuta.

Tlustá: Během pro dobrou věc a pro svoji radost

Rakovník /ROZHOVOR/ - Současný sport je hlavně o brankách, bodech i sekundách, leckdy až nemilosrdnou honbou za výsledky, a tak když člověk natrefí na partu běžkyň, které nejen že posilují svoji fyzickou i psychickou kondici naběhanými kilometry, ale sportují pro výbornou partu a společné zážitky pro dobrou věc, zahřeje to sportovní dušičku o to více.

Podnět k soudu nakonec nepodali

Rakovník – Volby v Rakovníku soud řešit nebude. Rakovnické hnutí ANO 2011 se nakonec rozhodlo podnět nepodat. Rakovnickému deníku to řekla předsedkyně místního sdružení ANO a nově zvolená zastupitelka Monika Tesařová.

Oslavy republiky nahlížejí i do šatníku

Jesenice /FOTO/ - Klobouky pro pány i dámy, ale třeba i typickou masarykovskou čepici mohou obdivovat návštěvníci Vlastivědného muzea v Jesenici na Rakovnicku. Pod názvem Žiju v první republice se tam v rámci cyklu akcí ke stému výročí vzniku republiky koná výstava představující dobovou módu.

Spisovatelka Helena Tyburcová představila novou knihu

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Kdo by zavítal v úterý odpoledne do Knihkupectví Mezi řádky ve Vysoké ulici, měl by dojem, že se zde odehrává rodinná oslava či setkání přátel a spolužáků z dřívější doby. Knihkupectví bylo zaplněno do posledního místa a ze všech koutů bylo slyšet přátelské povídání a nadšené a radostné vítání příchozích. Autogramiádu totiž měla rakovnická rodačka a spisovatelka Helena Tyburcová, která zde předvedla svoji novou, v pořadí třetí knihu "Dokud jsme dva".

Do centra vjíždí méně aut, tržby města jsou přesto vyšší

Rakovník – Méně parkujících automobilů, více vybraných peněz do městské pokladny. Nově modernizovaný závorový systém se podle vedení rakovnické radnice osvědčil a na náměstí je dostatek volného místa. A i když na náměstí vjelo méně vozidel, za parkování vybralo město více peněz. Odpůrci systému radnici vyčítají, že vybírá peníze za průjezd městem a místo závor požadují parkovací automaty.

Rakovník: ANO a ČSSD zvažují podnět k soudu

Rakovník - Rakovnické hnutí ANO 2011 a také sociální demokraté zvažují podání podnětu ke krajskému soudu v Praze, jelikož mají podezření na možné ovlivnění výsledku voleb. Zda se tak skutečně stane, bude jasné v tomto týdnu.

AKTUALIZOVÁNO

Rakovník: novým starostou se stane Luděk Štíbr

Rakovník - Dohodnuto, podepsáno. Po čtyřech letech končí v Rakovníku koalice ČSSD, hnutí ANO 2011 a KSČM. Na rakovnickou radnici se vrací ODS v čele s Luďkem Štíbrem a místostarostou Janem Šváchou z uskupení Společně pro Rakovník. Nová koalice čítá podporu čtrnácti zastupitelů z jednadvaceti možných. O podepsání dohody o podpoře mezi subjekty informoval Deník Luděk Štíbr.

Prošlé potraviny musely ze závodní kuchyně pryč

Rakovník - Potraviny s prošlým datem použitelnosti, plesnivé jídlo i špínu objevili středočeští hygienici při kontrole v závodní kuchyni, která zajišťuje stravování pracovníků jedné z firem v Rakovníku. Neobešlo se to bez pokuty - a nařízení okamžitých nápravných opatření. Při opakované návštěvě se pak hygienici přesvědčili, že už je všechno v pořádku.

Vlak srazil volně pobíhajícího koně

Pustověty - Osobní vlak jedoucí z Rakovníka do Městečka v sobotu večer srazil na kolejišti poblíž zastávky v Pustovětech koně. Ten neměl šanci přežít. Na místo okamžitě vyrazily jednotky integrovaného záchranného systému, případem se rovněž zabývá policie.  

Hosty Ivy Ptáčkové byli František Novotný a Jindřich Kraus

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V sále Dr. Spalové v Muzeu T. G. Masaryka v Rakovníku se uskutečnilo první letošní setkání Iva a její hosté. Těmi tentokrát byli František Novotný – rozhlasový redaktor, scénárista, publicista, moderátor, básník, písňový textař a Jindřich Kraus, zpěvák, textař a skladatel, jenž je spoluautorem písně „Takový schody do nebe“.

Umělci a grafici z Hollaru zaplnili výstavní síň Rabasovy galerie

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve čtvrtek odpoledne byla ve výstavní síni a Heroldově sále Rabasovy galerie zahájena výstava „Kde domov můj". Své kresby zde vystavuje několik desítek autorů ze Svazu českých umělců a grafiků Hollar a výstava byla uspořádána ke stému výročí republiky.

Pavel Jenšovský: město předáváme v nejlepší kondici

Rakovník /ROZHOVOR/ – Po čtyřech letech končí na rakovnické radnici sociální demokracie. Právě před čtyřmi lety se podařilo ČSSD získat v komunálních volbách pět mandátů a vyhrát volby. Poté následovala koaliční jednání a vznikla koalice ve složení ČSSD, ANO 2011, KSČM a Rakovník v pohybu. Letos tomu bylo naopak. Sociální demokraté neuspěli, obhájili pouze dva mandáty a míří do opozice. Starosta Pavel Jenšovský se vrátí coby ředitel do Domova seniorů Rakovník.

ČSSD jde do opozice, ODS chce tři místa v radě

Rakovník – Rakovnická sociální demokracie ukončila povolební vyjednávání a bude plnit v příštím volebním období roli opozice, stejně tak KSČM či hnutí ANO. Naopak možní koaliční partneři řeší nejen programové priority, ale i přerozdělení míst v radě města. To je pro některé subjekty klíčové.

Tragédie: vlak srazil u Rakovníka člověka

Rakovník - K tragické události došlo ve středu před dvaadvacátou hodinou na železniční trati Rakovník - Beroun, Křivoklát. Vlak tam srazil člověka, který střet nepřežil. Deníku to sdělil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Neštěstí se stalo v hůře přístupném terénu poblíž ulice Vodárna.

Vyvlastnění? Cesta nakonec povede po jiném pozemku

Rakovník – Nový územní plán by snad mohlo mít město Rakovník do konce příštího roku. Nepočítá se v něm už s komunikací vedoucí přes zahradu rodinného domu Petrželkových. Rakovnickému deníku to řekl starosta města Pavel Jenšovský.

Pražský arcibiskup Dominik Duka navštívil Rakovník

Rakovník - Rakovnickou radnici nedávno navštívil pražský arcibiskup Dominik Duka. Důvodem návštěvy bylo posouzení náboženského i administrativního provozu farnosti.

Koalice s tichou podporou komunistů neprošla

Rakovník – O složení nové podoby rakovnické koalice je defakto rozhodnuto. Pokus o sestavení koalice s tichou podporou komunistické strany, podobně jako je to mu na vládní úrovni, v Rakovníku nevyšel. Nyní jen záleží, zda a jak se vítězná ODS dohodne s hnutím Město pro vás, Společně pro Rakovník a případně Změnou pro Rakovník.

OBRAZEM: V Heroldově síni zazněly příběhy v tónině života

Rakovník – V rámci 15. ročníku Heroldova Rakovníka se v Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku konala zábavná talk show s názvem Příběhy v tónině života. V něm vystoupil moderátor a publicista Jiří Vejvoda. A jeho mluvené slovo obohatily skladby v podání klavíristy Karla Košárka. Příchozí návštěvníci se tak mohli dozvědět, jak se dostanou do Carnegie Hall, proč neumí Domingo česky, co řekl Ravel o Boleru, čím jel Pavarotti na Pražský hrad, či zda má hudba větší prostor a dopad v rozhlase nebo v televizi.

Kvasnička: Naši voliči vymírají, některé nám vzalo ANO

Rakovník – Rakovničtí komunisté jsou podle lídra kandidátky Vladimíra Kvasničky již smíření s rolí opozičních zastupitelů. V nadcházejícím volebním období disponují v zastupitelstvu dvěma mandáty, kromě toho pravicové strany spolupráci s nimi odmítají.

Za spolupráci s komunisty bych dostal facku, smál se Ivo Trešl

Rakovník – Lídr hnutí Město pro vás Ivo Trešl vidí budoucí koalici ODS, Společně pro Rakovník a Město pro vás jako nejreálnější řešení situace. Spolupráci vyloučil s komunisty a také se stranou Svobodní.

Pavel Jenšovský: Odstartovali jsme projekty, do kterých se nikomu nechtělo

Rakovník – Po čtyřletém období přenechají sociální demokraté s největší pravděpodobností vedení rakovnické radnice občanským demokratům. Starosta města a lídr kandidátky ČSSD Pavel Jenšovský hodnotí nicméně působení na radnici pozitivně.

Luděk Štíbr: Pocit radosti vystřídala tíha odpovědnosti

Rakovník – Vítězem letošních komunálních voleb v Rakovníku jsou občanští demokraté. Ti se tak s největší pravděpodobností vrátí na rakovnickou radnici po čtyřleté odmlce. Podle lídr ODS Luďka Štíbra je zatím těžké předjímat vývoj událostí, nicméně šance jsou veliké, stejně tak se již pomalu rýsuje nová koalice. ODS vyjednávat zřejmě nebude s ČSSD.

Místostarosta Samaš čekal lepší volební výsledek. Mrzí ho volební účast

Rakovník – Karty jsou od voličů rozdány. Upřímně jsme čekali více hlasů. Těmito slovy hodnotil výsledky komunálních voleb v Rakovníku lídr hnutí ANO a také místostarosta města Miroslav Samaš.

Jan Švácha by se funkce místostarosty nebránil

Rakovník – Třináct a půl procenta hlasů získala v komunálních volbách strana Společně pro Rakovník a jen o kousek jí uniklo druhé místo, na kterém skončilo Město pro vás. Tento výsledek jí stačil na zisk tří mandátů, tedy o jeden víc, než v posledních komunálních volbách, což bere lídr strany Jan Švácha jako úspěch.

Petr Svoboda: Hra na partaje mi v Rakovníku připadá zbytečná

Rakovník – Přestože získala nová strana SMĚR Rakovník – Nestraníci v komunálních volbách nejméně hlasů (5,72%) ze všech devíti kandidujících stran v okresním městě, stačilo jí to k zisku mandátu. Do rakovnického zastupitelstva se dostal její lídr Petr Svoboda.

Vedení radnice se zřejmě změní. Koho uloví nakonec ODS k sobě?

Rakovník - Čtyři roky vydržela „vláda“ sociální demokracie na rakovnické radnici. Starostu Pavla Jenšovského po jednom volebním období nejspíše vystřídá lídr občanských demokratů Luděk Štíbr. Nejpozději počátkem listopadu by mělo zasednout ustanovující zasedání zastupitelů, kde by se mělo o zvolení starosty hlasovat.

Rakovník: Konec éry ČSSD na radnici

Rakovník – Je rozhodnuto. Po čtyřletém období nejspíše končí na rakovnické radnici starosta Pavel Jenšovský (ČSSD) spolu s místostarostou Miroslavem Samašem z hnutí ANO 2011.

Jan Loder: Pravicové strany mohou být spokojeny

Rakovník – Celkem spokojená s výsledkem komunálních voleb v Rakovníku je Strana svobodných občanů. Svobodní získali devět tisíc hlasů (9,24%) a tento výsledek jim zajistil dva mandáty. Kromě lídra hnutí Jana Lodera se do zastupitelstva dostal ještě Milan Let, který získal vůbec nejvíce hlasů z celé strany.

Nejmladší zastupitel Rakovníka Jan Mudra očekává složitá povolební jednání

Rakovník – Jedna z nových stran okresního města a zároveň strana s nejmladší kandidátkou – Změna pro Rakovník – získala v komunálních volbách 7450 hlasů (7,65 %), což jí vyneslo jeden mandát do rakovnického zastupitelstva. Lídr strany a zároveň nejmladší člen nového zastupitelstva Jan Mudra čekal lepší výsledek.

Město zastavilo privatizaci bytů kvůli podezřelé nabídce

Rakovník – Město Rakovník ukončilo privatizaci bytů v domě v ulici S. K. Neumanna, současným nájemníkům neodprodalo ani jeden byt. Údajně totiž neznámí lidé obcházeli současné obyvatele bytů s tím, aby jim podepsali nějaké dokumenty, načež oni za ně byty zaplatí. Bytový dům tak zůstane podle vyjádření radnice v majetku města. To nyní místo prodeje plánuje postupnou opravu celého objektu.

V rakovnickém muzeu byla zahájena výstava fotografií Ladislava Sitenského

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Zanedlouho si připomeneme významné výročí 100 let od založení Československa, o které se výraznou měrou zasloužil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ve čtvrtek odpoledne byla zahájena výstava fotografií významného fotografa Ladislava Sitenského, který coby mladý student reálného gymnázia zachytil pohřeb a smutnou atmosféru zářijových dnů roku 1937.

Provoz aquaparku městskou pokladnu nezruinuje

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Přestavba zchátralého areálu rakovnického plaveckého bazénu na menší aquapark za 178,5 milionů korun by měla být hotová nejpozději do listopadu příštího roku. Podle předběžných odhadů by provoz nemusel nikterak dramaticky zatížit městskou kasu. Zatímco někteří Rakovničané si myslí, že se jedná o zbytečný luxus, druzí přestavbu vítají.

Ladislav Humpál: Na pomníku jsme pracovali do poslední chvíle

Rakovník /ROZHOVOR/ – V úterý dopoledne byl slavnostně odhalen před rakovnickým vojenským areálem pomník generála Milana Rastislava Štefánika. Nutno podotknout, že v Rakovníku se jedná již o třetí odhalení pomníku tomuto generálovi a vlastenci. První pomník zničili němečtí okupanti v roce 1940, ten druhý pak komunisté v roce 1948.

Výstavba nového praporu je pro armádu prioritou

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Armáda České republiky mezi své stěžejní priority zařadila výstavbu nového vojenského praporu v Rakovníku. Při návštěvě zdejšího vojenského areálu to řekl generálmajor Jaromír Zůna. Ten kromě toho společně se zástupci města a dalších organizací slavnostně odhalil pomník věnovaný vzpomínce na generála Milana Rastislava Štefánika před objektem rakovnických kasáren.

Festival "nepopulární" hudby Alternativa se blíží

Rakovník - Čtvrtý rozměr oponou trhl, rok se sešel s rokem a už vám zase píšeme, že je to tady. Ono to vlastně není ještě tady, ale už to vlastně není ani tam. Je to blízko přesně tak, jak je to daleko, abyste si koupili vstupenky v předprodeji, nažhavili pruhované taneční ponožky, připravili pohodlně povolené oblečení a čekali, až to vypukne.

Heroldova kvarteto s Janem Machem vzdali poctu Jiřímu Heroldovi

Rakovník – V neděli vzdali poctu slavnému rakovnickému violistovi Jiřímu Heroldovi hudební soubor Heroldovo kvarteto, které letos slaví 20 let od založení, spolu s klarinetistou Janem Machem. V Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku se hrály skladby od Josepfa Haydna, Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Nový starosta Rakovníka? Bude záležet na voličích ČSSD

Rakovník /INOGRAFIKA/ - V pátek 5. října úderem čtrnácté hodiny se otevřou jednotlivé volební místnosti, lidé si budou volit nové vedení obcí. V Rakovníků o přízeň voličů usiluje celkem 189 kandidátů. A někteří z lídrů z devíti kandidujících subjektů mají možnou ambici na obsazení postu starosty města.

Některé projekty dodnes rozdělují Rakovničany

Rakovník - Podařilo se opravit některé chodníky, komunikace, zákoutí města, mateřské a základní školy, ale hlavně začala rekonstrukce bazénu, zmizela z historického centra plechová „výběrčí“ budka a do vojenského areálu se postupně vrací vojáci.

U Lišan nevstupujte do lesa, je to nebezpečné

Rakovník - Kvůli silné vichřici, která se přehnala přes Rakovnicko v noci z neděle na pondělí, bude muset být uzavřena část lesa patřícího městu Rakovník mezi obcemi Lišany a Chrášťany. Lesníci sice oblast ohraničili páskou se zákazem vstupu, nicméně lidé sem stále chodí.

Botanická zahrada hostila okresní ekologickou soutěž

Rakovník /FOTOGALERIE/ - V Botanické zahradě Střední zemědělské školy v Rakovníku se konalo podzimní kolo okresní ekologické soutěže. Tématem letošního ročníku bylo již tradičně ekologické zemědělství, biopotraviny a zdravý životní styl. Soutěžící, kterých se letos na botanické zahradě sešel rekordní počet 182 žáků a studentů, si nejprve vyslechli úvodní slovo organizátora Františka Pazdery.

Vytvoří bezbariérový chodník. Společenství tak bude moci žádat o dotaci

Rakovník - Jediný neopravený chodník v ulici Čsl. legií v Rakovníku poblíž historického centra se konečně dočkal opravy. Rekonstrukce chodníku je nutná i z důvodu, jelikož tamní společenství vlastníků chce v domě s bytovými jednotkami nechat vybudovat v budoucnu výtah a udělat budovu bezbariérovou.

OBRAZEM: Bratří Klánští vystoupili v Heroldově síni

Rakovník – Heroldovu síň Rabasovy galerie v Rakovníku rozezvučel v rámci Heroldova Rakovníka Pěvecký recitál. Koncert úspěšného barytonisty Daniela Klánského a jeho staršího bratra, rovněž úspěšného klavíristy Lukáše Klánského potěšil několik desítek přítomných posluchačů, když v jejich podání zazněly skladby od Ludwiga van Beethovena, jeho současníka Jana Václava Huga Voříška či našeho nejslavnějšího skladatele Antonína Dvořáka.

Odbočování vpravo na červenou? Hrozí střety s chodci

Rakovník - S návrhem ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), aby řidiči na světelných křižovatkách směli odbočit vpravo i pokud svítí červená, ale v pruhu ve výhledu nic nejede, příliš nesouhlasí policisté z dopravního inspektorátu. Podle nich tu hrozí především riziko srážky s chodcem. A těch není málo.

Přejmenování botanické zahrady nevyšlo. S pamětní deskou problém není

Rakovník – Biolog, cestovatel, fotograf a především patron Botanické zahrady v Rakovníku a dlouholetý zastupitel Václav Laňka by mohl mít svoji památní desku umístěnou v prostorách botanické zahrady. Václav Laňka zemřel v listopadu roku 2017. Návrh pojmenovat po něm botanickou zahradu tehdy neprošel, ovšem nikoliv vinou vedení města.

Rakovnický zimní stadion se zaplnil začínajícími hokejisty

Rakovník - Opět po roce se rakovnický zimní stadion zaplnil začínajícími bruslaři a bruslařkami. Rakovnický hokejový klub zde totiž ve spolupráci s Českým hokejem uspořádal akci v rámci Týdne hokeje.

Oprava areálu koupaliště se blíží. Město chce vybudovat i nový přítok

Rakovník /VIZUALIZACE/ – Nejpozději v červnu příštího roku by měla skončit rekonstrukce areálu Tyršova koupaliště, který loni v létě téměř kompletně zdecimoval požár. Město Rakovník, coby majitel areálu, za obnovu areálu zaplatí 25,4 milionu korun bez DPH. Kromě výstavby nových budov se také počítá s vybudováním nového přítoku pro Tyršovo koupaliště.

Rakona získala ocenění Podnik budoucnosti

Praha, Rakovník – Světové ekonomické fórum zvolilo rakovnický závod Rakona společnosti P&G na základě roční studie, která podrobně zkoumala více jak tisícovku provozoven, jako jednu z devíti pokročilých továren a udělilo jí cenu Podnik budoucnosti, respektive jako průkopníkovi čtvrté průmyslové revoluce.

Obrazy "malujícího muzikanta" zaplnily mansardu rakovnického muzea

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ač není rakovnickým rodákem, původem je z Moravy, v královském městě raků prožil většinu svého života a velká část obrazů se dotýkala právě jeho. František Zubalík, který začal kreslit až v pětačtyřiceti letech, zahájil ve čtvrtek odpoledne v mansardě rakovnického muzea výstavu svých obrazů, která potrvá do 14. října.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT