Po dvanácti letech se tak Rakovničané na devadesát devět procent, jisté není nikdy nic a v politice to platí stokrát více, dočkají změny ve vedení radnice. Sociální demokraté před konáním voleb jednali na téma spolupráce s hnutím ANO 2011, a to bez ohledu na výsledek voleb. Vycházeli tak z vládní koalice.

Otázka povolebních vyjednávání je tak již téměř vyřešená. Otázkou pouze zůstává, koho vezmou sociální demokraté a členové hnutí k sobě do party.

Hnutí Město pro vás?

To sice skončilo za vítěznou ČSSD a získalo o jeden mandát méně, ale nakonec může skončit v opozici. Lídr hnutí ANO Miroslav Samaš se sice před volbami nechal slyšet, že se nebrání spolupráci s kterýmkoliv subjektem, který bude respektovat volební program hnutí a bude mít podobný problém na řešení problémů ve městě, zároveň však vyloučil spolupráci s jakýmkoliv subjektem, ve kterém by byli zástupci ze současného vedení radnice. Tím tak defakto odstrčil hnutí Město pro vás na druhou kolej.

Ve hře tak zůstávají komunisté. Ani lídr sociální demokracie Pavel Jenšovský ani lídr hnutí ANO 2011 Miroslav Samaš sice oficiálně nesdělili, že by s komunisty uzavřeli koaliční dohodu. Vyloučené to ale není a je to o dost reálnější šance, než spolupráce ČSSD, ANO 2011 a Město pro vás.

Důvod je jednoduchý. Z páté pozice kandidátní listiny hnutí ANO 2011 kandidoval dlouholetý člen komunistické strany a její ještě do nedávna lídr Miloslav Kubínek. Členům hnutí jeho bývalá stranická příslušnost nevadila.

A vadit jim zřejmě nebude ani nyní. Jen se zkrátka musí představitelé sociální demokraté a hnutí ANO 2011 smířit s tím, že rakovničtí komunisté za podporu budou něco požadovat. Tím požadavkem by tak mohlo být třeba alespoň jedno místo v radě města.

Jak vše nakonec dopadne, je tedy víceméně jasné.