Není možné nepodílet se přiměřeným způsobem na řešení problému stěhování národů, i když naše vlastní vina na vzniku tohoto přílivu je minimální, v některých případech snad i nulová. Není ovšem možné, aby každý z nás nesl na svých bedrech tíhu, bolesti a strasti celého světa. Ani Evropa nemá tak široká záda, aby se tam všichni, kteří prchají ze svých rodných míst, vešli.

Paní Merkelová a západní země pěly ódy na multikulturní společnost. Nějak se to neosvědčilo, nějak se to všechno vymklo z rukou. K tomu ještě významný podíl Ameriky na destabilizaci zemí s odlišným politickým systémem a náboženstvím. Na její násilné likvidaci režimů, považovaných za diktátorské, jež však po svržení a zmasakrování dosavadních vládců „tvrdé ruky", kteří jistě lépe než bombardující Američané a jejich spojenci věděli, kde a s kým žijí, nic lepšího nenahradilo. Tak zvaný „islámský stát" zcela určitě řešením být nemůže. Demokracie prostě není pro všechny, stejně jako islám není pro všechny. A tak jsme tam, kde jsme.

Můžeme se ptát, proč se statisíce lidí daly do pohybu, připomínajícího nájezdy z říše přírody, právě teď. Můžeme se ptát, proč zrovna sem a kdo za to všechno může.

Můžeme se ptát na co chceme a stále dokolečka, pravdivé odpovědi se nedočkáme. A tak čelíme problému, před nímž ani my sami, pradávní obyvatelé tohoto kousku světa, nemůžeme utéci do nějaké jiné, lepší Evropy. Už prostě není kam.

Želví rychlostí jednající, (ne)sjednocená a (ne)jednotná Evropa a její struktury sáhly k představě nesmyslných, údajně však vše řešících kvót. Česká vláda a pár dalších se těmto požadavkům brání a jejich důvody jsou logické, i když ostatními členy pomalu ale jistě odumírajícího bruselského molocha odmítány. Nepochybně bude na některé váhající a slabé členy EU vytvářen nátlak, aby nakonec s kvótami souhlasily. To může způsobit, že zdravý rozum, tak jako už v mnoha dalších případech, bude nerozumně přehlasován.

Možná by ale vše vyřešil následující návrh, proti němuž žádný z politiků, z důvodů dále uvedených, určitě protestovat nebude.

Všichni občané Evropy, samozřejmě krom politiků všech stupňů, neboť ti budou vše pouze koordinovat, si nechají POVINNĚ udělat náhradní klíč od svého příbytku, případně několika nemovitostí. Tyto klíče s přesnou adresou, případně mailovým a mobilním kontaktem na majitele odevzdají místně příslušnému úřadu, ten vše shromáždí a co nejrychleji zašle do Bruselu.

Tamní úředníci se ve svých luxusních vozech rozjedou do všech míst, kde je možné potkat uprchlíky, a budou jim tyto údaje včetně klíčů rozdávat, a to systémem „padni komu padni". Není pochyb o tom, že uprchlíci své útočiště/svou hostitelskou rodinu v Evropě brzy najdou, možná i díky GPS ve svých mobilních telefonech.

Na nás už jenom bude, abychom doma hezky uklidili, připravili dostatek prostoru pro „vylosovaného" imigranta a jeho rodinné příslušníky, ať už přijeli všichni nebo zbytek teprve dorazí, vybrali úspory a pěkně se o ně nejméně po dobu nejméně pěti let přátelsky starali. Jídelníček, pochopitelně, bude nutné upravit dle potřeb „hostů".

Do zimy budou všichni v teple. Kde budeme my, ponecháno na úvaze každého. Věřme, že tento dobrý skutek bude po zásluze potrestán…

Karla Krátká, 9.září.2015