Jak ale potvrdili i zaměstnanci obou státních hradů, velká část návštěvníků se rozhodla obdivovat krásy znovu zpřístupněných památek pouze do té míry, která dovolovala nafotit si je bez toho, aniž by museli vytáhnout svoji peněženku.

„Je pravdou, že stovky lidí došly k pokladně a při pohledu na tabuli se vstupným zase obrátily a obešly si Krakovec pouze zvenku nebo zamířily rovnou do místní hospody,“ povšiml si kastelán hradu Jiří Sobek.

Někteří si sice zaplatili vstupné, ale odcházeli poněkud zklamáni. Od návštěvy prý očekávali více. Pravda, prohlídka bez specifického přednesu místního kastelána, který je nyní kvůli vládním opatřením zapovězen, se může někomu zdát jako takzvaný dort bez třešničky. Na druhou stranu právě tento objekt, kde pravděpodobně pobýval i mistr Jan Hus, nabízí za necelou sto koronu opravdu hodně.

Třeba netypicky řešený klenební systém nebo také fakt, že se jednalo o jeden z prvních přechodů hradu na zámek u nás, což dokládá obytný komfort na úkor obranných prvků.

Navíc je tu specifická atmosféra, která každého vnímavého turistu doslova pohltí. Asi se ale stále budou objevovat ti, kteří návštěvu berou jako ztrátu peněz a raději si zajdou třeba do restaurace, kde ovšem utratí mnohonásobně víc. Bohužel si dostatečně neuvědomují, že peníze, které po nich pro ně krutý pokladní požaduje, slouží zejména na záchranu a zachování těchto unikátních hradů pro další generace.