Vždycky se najde něco, co je třeba opravit, ale kde na to má obec s patnácti, či dvaceti milionovým rozpočtem brát? Stavební práce jsou neskutečně drahé a jejich cena rok od roku ještě stoupá. Doby, kdy v Akci Z rostly školní budovy jak houby po dešti, jsou ty tam.

Pro mnohé obce tak jedinou spásu představují dotace. Například v lubenské škole a školce se v posledních letech s pomocí obce a dotací podařilo uskutečnit množství projektů, přesto spolkne ještě spoustu peněz. „Potřebovali bychom opravit tělocvičnu, dílny a kuchyňku, vyměnit nějaké dataprojektory, zrekonstruovat kmenové třídy, osvětlení bychom rádi vyměnili za úsporné. Je hodně věcí, které je třeba vyřešit, ale i tak si nemůžu stěžovat, škola přesto vypadá dobře,“ pronesl ředitel lubenské školy Radek Vyskočil.

Spousta objektů je na tom ovšem mnohem hůř a tak je jasné, že se školy bez podpory ze státních a evropských fondů prakticky neobejdou, i když to s sebou přináší také řadu nesnází. Kuchařkám trvá v supermoderní kuchyni dle dotačního projektu za miliony příprava jídel mnohdy i dvakrát větší množství času, než všechno vychytají. Moderní věci zkrátka znamenají i složitou obsluhu a údržbu. Požadavky dotací ovšem musí jejích žadatelé skousnout, protože jim v dnešní době předražených řemeslníků, kterých je stále větší nedostatek, ani nic jiného mnohdy nezbývá. A při minimální praxi u současných učňů se na lepší zítřky rozhodně neblýská.