Protiepidemický systém PES kultuře nepřeje. Poukázal na to i ředitel Kulturního centra v Rakovníku Jiří Karel „Nepřijde mi úplně fér, že třeba aquaparky nebo fitness centra mohou v případě třetího stupně otevřít, zatímco nás se to vůbec netýká. Nemám nic proti ostatním zařízením, ale podle mě se počet lidí v divadle dá velmi snadno regulovat a jeho návštěva je, myslím, bezpečná,“ vysvětlil.

Podle dosavadního dění ovšem překlenutí alespoň do druhého stupně není zatím reálné. Naopak. Vzhledem k vývoji posledních dní chce vláda ještě přitvrdit. Uvolňování opatření podle ní vůbec nepřichází v úvahu.

Asi málokdo by těsně před vytvořením protiepidemického systému předpokládal, že zimní plesová sezona proběhne bez omezení. Zůstávala ale naděje, že s jarem nastanou lepší časy. Podle jeho současného nastavení už ovšem i největší optimisté přestali věřit, že se nejen v zimě, ale i na jaře nějaký koncert nebo jiná kulturní akce uskuteční.

Právě PES svou nepromyšleností a chaotičností stále vyvolává řadu pochybností. A také posměšků.

Ty následovaly například po nedávném překvapení, kdy se Rakovnicko záhadně ocitlo na samém vrcholu indexu. Moc na tom nezměnil ani nový způsob výpočtu. Je otázkou, zda se má nadále udržovat systém, který je nedůvěryhodný. Přinejmenším by potřeboval modifikovat a tabulka restrikcí by se měla upravit, nejen aby neznevýhodňovala některá odvětví, ale především aby dávala smysl.