Centrum Drak, které se stalo sběrným místem, se rychle plnilo hygienickými potřebami, léky, potravinami, dekami, spacáky, karimatkami, autosedačkami a dalšími potřebnými věcmi. Lidé začali nabízet zdarma i různé služby, jako vyučování českého jazyka, psychoterapeutickou pomoc nebo masáže. Někteří byli ochotni pomoci ukrajinským uprchlíkům i tím, že jim poskytli azyl ve vlastních domovech. Semknutí nás všech je v posledních dnech obdivuhodné.

V pozadí humanitární pomoci je v souvislosti se záběry z války a zničených ukrajinských sídlišť patrná stále vzrůstající protiruská nálada. A to nejen na adresu Putina, potažmo Kremlu, která je pochopitelná, ale i vůči obyčejným Rusům.

Například v českobudějovickém úřadu byla vyvěšena cedule Zákaz vstupu Rusům. Jinde zase praktický lékař odmítl ruským občanům nadále poskytovat zdravotní péči nebo učitel zrušil konzultace s ruskými studenty při tvorbě bakalářských a diplomových prací.

Ano, cizí armáda nemá na území suverénního státu co pohledávat, válka je zlo, umírají nevinní lidé. Ale měli bychom si zároveň uvědomit, že obyčejní Rusové za počínání své vlády nemohou. Narodili se tam, kde se narodili, a kroky svého prezidenta mnozí z nich odsuzují. To nakonec dokazují i přímo v Rusku, kde proti válce protestují, protože je mrzí, co se na východě Evropy děje. Rus neznamená automaticky dobyvatel.