V rakovnické nemocnici byli prozatím až do odvolání nuceni uzavřít ambulantní provoz Rehabilitačního oddělení a je možné, že v dohledné době dojde vedení nemocnice i k dalšímu omezení.

Již na jaře spousta nemocnic zastavila preventivní péči a neakutní zákroky, nyní se tato situace vrací a může být mnohem hůř.

Tomuto stavu se ale dalo, alespoň částečně, předejít. Spousta pozitivních a zároveň bezpříznakových pacientů leží preventivně v nemocnicích, místo aby byli umístěni například v hotelích, které zejí prázdnotou. „Před několika týdny zástupci ze záchranných složek sondovali situaci, ale pak už se neozvali,” uvedl například majitel Hotelu Jesenice Daniel Křováček.

A pak se stane že ti, kteří mají například rakovinu, často nedojdou na preventivní prohlídku, nemoc se jim ovšem mnohdy vrací a jejich stav může dojít až k rozšíření metastáz.

S vyčleňováním náhradních lůžek či se zřizováním polních nemocnic, ale i se zajištěním dostatečného množství personálu, měla zkrátka vláda začít mnohem dříve. Na rozdíl od jara měla mnohem více zkušeností. Její dosavadní kroky se ovšem již delší dobu jeví jako nepromyšlené. Některá opatření zabírají pomalu, jiná vůbec, některá situaci ještě zhoršují.

A tak jsou nemocnice přeplněné, lékaři a sestry se ocitají v karanténě a ti, kteří v nemocnicích ještě zůstali, jsou naprosto vyčerpaní.