Vláda poslala školám metodiku, jak mají při návratu dětí v prvních deseti dnech postupovat. Nikdo z oslovených ředitelů v tom nevidí nějaký problém a všichni hlásí, že jsou dobře připraveni jak na testování, tak i na případné „odmítače“.

Děti, jejichž rodiče zamítnou testování, budou ve škole muset nosit roušku, nezazpívají si a na tělocvik také mohou zapomenout, píše metodika. Mezitím, co se na sociálních sítích zvedla nevole a začala se všemi směry skloňovat stigmatizace, na kterou upozorňují i psychologové, ředitelé škol jsou v klidu. Je to tím, že až na ojedinělé případy s testováním dětí rodiče nemají sebemenší problém, jak koneckonců shodně potvrdilo pět dotázaných škol v regionu. Dá se tedy očekávat, že v ostatních zařízeních to bude podobné.

Josef Rod
KOMENTÁŘ: Jde skutečně ve školách o trasování?

Další věcí je, že se kolektivní ukazování prstem na školních chodbách také nejspíš nebude konat, protože neotestované děti na přání rodičů raději zůstanou doma na distanční výuce. V tomto případě jsou opět školy připraveny jim vyhovět.

Zde by to už ale mohl být problém, protože by děti měly především vyrůstat v kolektivu, na což upozornil Jaroslav Veverka, ředitel základní školy v Komárově. „Tyto děti prakticky ztratí všechny návyky, protože budou už skoro druhým rokem doma a budou vyřazeny ze školního prostředí, se kterým souvisí jak všechny radosti, tak i povinnosti. Dítě by do školy chtělo, ale máma si prostě postavila hlavu. A to mě osobně trochu trápí,“ řekl ředitel.

Redaktor Berounského deníku Radek R. Kaša.
KOMENTÁŘ: Záchranářům a zdravotníkům by se mělo tleskat častěji

Takže v souvislosti s testováním a i s tím, že některé děti zítra do školy nenastoupí, i když půjde jen o jednotky případů, je celý křik kolem příšerné stigmatizace pouhou bouří ve sklenici vody. Vždyť jde koneckonců jenom o testování, které tu už bylo na jaře.