Hlasitá vesměs zahraniční elektronická hudba, potrhlé poskakování a co nejzběsilejší tanečky. Taková je dnes většina zábavných regionálních pořadů pro děti. Když už zazní známější česká píseň, jde o úpravu v podání skupiny Maxim Turbulenc. Moderní doba si zkrátka žádá moderní písně. The Gummy Bear Song, Gangman style, Baby shark, to je to, co nyní mezi ratolestmi letí.

Lidové písničky, ač se na nich mohou naučit jednoduché harmonické základy hudby, naopak nefrčí. A kdopak z dnešních capartů zná melodické skladby od Jaroslava Uhlíře s krásnými texty Zdeňka Svěráka nebo hudbu z tradičních českých pohádek. Na Youtube či Tic Toku se jim zkrátka moc nenabízí.

Spousta rodičů si na novou dobu zvykla a vesele tančí společně s ratolestmi. Někteří dětský pořad přetrpí a uleví se jim, když zazní poslední píseň.

Možná jsem trochu staromilec, ale není mi lhostejné, když se tradiční česká kultura pomalu vytrácí. Na konci jara se v Rakovníku objevil nový projekt Vílí šou, kde ústřední dvojice vedle různých soutěží a tanců nabízí mnoho českých lidových a dalších písní. Je samozřejmě otázkou, jak se nakonec uchytí. Jak písně, jako je třeba Holka modrooká, Komáři se ženili nebo Saxána, děti přijmou.

První vystoupení v mateřince Šamotka ovšem dopadlo skvěle, i když caparti možná očekávali něco trochu jiného, přece jen si asi více přáli song z Ledového království než Prší, prší nebo Vadí, nevadí. Ale kombinace lidovek s několika moderními skladbami je vtáhla do atmosféry a bavila je.

Jen to chce zkrátka čas, aby se i tento, dnes už spíše neobvyklý projekt, uchytil. Je důležité, aby se tradiční česká píseň udržela i pro další generace.