Ředitel rakovnického Kulturního centra Jiří Karel již v loňském roce po rozvolnění přičítal opadající zájem o kulturu jednak obavě z nákazy, tak i tomu, že Češi během epidemie podle něj začali šetřit a věci, které nejsou nezbytné, si z obavy z nejistoty zkrátka odpustí.

Tento scénář se zopakoval i letos a ani během dubna, kdy už padla i ostatní omezení a covid už prakticky pro nikoho nebyl hrozbou. Tou dobou ovšem už několik týdnů na Ukrajině probíhal válečný konflikt, začal prudký nárůst cen pohonných hmot i nejrůznějších produktů. O energiích ani nemluvě.

Zájem o kulturu stále je, ale pouze, když je zdarma. To bylo očividné nejen 8. května na akci Vysoká brána, ale třeba i na koncertě v parku školní kapely The Smallpeople. Prostranství altánu se zaplnilo velmi slušně všemi generacemi. Podívat se přišli senioři, ale i malé děti.

Profesionální muzikanti či divadelní soubory to ale budou mít v následujících měsících velmi těžké. Pokud se nejedná třeba o Olympic nebo Lucii Bílou, tedy hvězdy první velikosti. Tito umělci už mají dávno vyděláno, navíc jejich publikum je přece jen trochu jiné, než méně známého a mladšího muzikanta. Stejné to bude i s menšími divadly. Spousta profesionálů v kultuře skončí a budou se muset přechodně živit něčím jiným, tento osud je, zdá se, nevyhnutelný. Naopak amatérské soubory, které nejsou na hudbě finančně závislé, budou mít zelenou.