Před lety, kdy SK Rakovník hrál po postupu z I. A třídy v krajském přeboru, napsal jsem tehdy jako sportovní redaktor komentář o tom, že klubu s takovouto tradicí by slušela vyšší soutěž, a to divize nebo i Česká fotbalová liga, kterou kdysi léta hrál. Tehdy jsem netušil, a netušil to asi nikdo, že o několik sezon později třetí nejvyšší soutěže rakovnický SK skutečně dosáhne, a to vesměs se svými odchovanci. Po delší době tak přeskočil i svého městského rivala Tatran. Najednou měly místní kluby týmy v ČFL, divizi, rezervy hrály krajskou I. A, respektive I. B třídu. Dalo by se říci - zlatý věk rakovnického fotbalu v novém miléniu.
Hned na první zápas SK s rezervou Plzně dorazila rekordní návštěva – dvě tisícovky diváků - a přes prohru zaplněný stadion tleskal sympatickému výkonu. Od té doby se ovšem událo mnoho. Především zahraniční experiment podobný tomu ve Spartě.

Zatímco tehdejší předseda Marek Tvrz odkryl své ambiciózní plány, které s klubem měl, mnozí si klepali na čelo a nevěřili, že spolupráce se zahraničním investorem a po příchodu množství zahraničních posil bude vše fungovat. I já byl toho názoru, že je lepší si třetí nejvyšší soutěž na rok vyzkoušet s vlastními hráči a poté se případně vrátit do divize a hrát zde důstojnou roli. Jenže ambice vedení velely jinak. A tak vše dospělo k odchodu rakovnických patriotů, k dluhům, a nakonec i k rozvázání spolupráce s arabským mecenášem. Také Tatran hrající rovněž z velké části s nerakovnickými hráči divizi neudržel, když se již léta potácel na samém konci tabulky. Nyní nevyšlo ani chystané spojení obou klubů, i když se rýsuje alespoň větší hráčská spolupráce.
Nepovedený experiment spolu s covidem, který měl vliv na úbytek mládežníků, tvrdě udeřily. Najednou klubům chybí hráči. SK přihlásil A tým do divize. Dle mého názoru by ale bylo rozumnější zvolit krajskou soutěž a postupně tvořit nový tým z vlastních odchovanců, který si vyšší soutěž opět vybojuje. To Tatran zvolil jinou taktiku a přihlásil nejnižší krajskou I. B třídu, tedy sešup o tři soutěže níž. Rakovnickému fotbalu každopádně začínají zlé časy a jejich funkcionáři by se měli držet myšlenky, že někdy méně znamená více.