V rozvrhu je sice přesně tuhle hodinu volné políčko, jediné v týdnu takhle dopoledne, každý by byl určitě rád za kousek volna, ale pro mě to znamená akorát další hádky, debatování a okřikování se ohledně příprav na maturitní ples. To jsem zvědavej, kvůli čemu se naštvu dneska. Jestli někdo předhodí stejně pitomý nápady jako minulej tejden… No tak! Dyť jsme z gymplu.
A jéje… dneska přichází to hlavní – téma maturáku. Nó jo, už to začíná… Středověk… Benátský ples… Pravěk… Atd. V hlavě už si pomalu začínám říkat: „Panebože, copak nepřemýšlíte? Jak na tohle chcete vymyslet nějaký vtipný půlnočko? Jo, možná budeme o půlnočko vypadat krásně, ale co z toho, když se u toho nikdo nebude bavit?!" Svoje pocity vyjadřuju aspoň pár lidem kolem sebe, kteří, díky bohu, mají na tohle podobné názory jako já.

Ještě aby ne, jinak bych asi seděl na druhé straně třídy. Každopádně jsem zatím v klidu a čekám, jak se to vyvrbí. Pomalu aspoň začínám přemýšlet, jak si maturák užiju po svém (minulý týden jsme se dohodli, kolik alkoholu asi nakoupíme). Kdyby šlo do tuhého a blížilo se vážné (trapné) nebezpečí ve stylu „…tak o půlnočko tam můžeme třeba pustit nějakou písničku a tancovat na ni!" (och, jak originální), tak se projevím nahlas i za cenu, že bych měl někoho poslat někam.

Třeba na jinou planetu. No vida! Jiná planeta, jiná galaxie, vesmír, sci-fi! Navrhuji tedy téma vesmír, ale pod podmínkou, kterou jsem si ještě pořádně nerozmyslel. V hlavě už se mi ovšem promítá vesmír ala Star Wars, Star Trek, E.T., Hvězdná brána apod. Jo, to by mohla být sranda! Třeba vyjedu na kole z hvězdné brány, na sobě budu mít červenou mikinu s kapucí a v košíku budu mít nějakou spolužačku (radši tu nejlehčí), která bude mít hlavu obalenou v prostěradle a bude jí vidět jenom obličej. S pár lidmi ze třídy by z toho mohly vzniknout fakt skvělý parodie.

Až k mému úžasu se na dalším „zasedání" opravdu vybral vesmír. No jo, jenže… Každý si ho představoval tak nějak po svém. Po odhlasování říkám tak trochu nahlas svůj nápad o těchto sci-fi snímcích a nevypadá to nejlíp. Zvláště u těch, kteří ani neví, co to třeba Star Wars je. Taky proč by to měli znát, když tráví denně sedm hodin s učením, nemůžu se zlobit, že nemají čas na věci, které nejsou k životu příliš důležité. Navíc tak neznámé věci. Pardon.

Zase si ale říkám: „Jak to teda jinak ten vesmír chtěj udělat? To nás tam přijde osm lidí, každej budeme mít na hlavě nějakou planetu a budeme se točit kolem někoho, kdo bude o půlnoci tak opilej, že bude moct dělat akorát Slunce?" A víte, že to fakt tak bude? Slunce ale hrát nechci, budu hrát radši Pluto.

Michal Pitař, 19 let
GZW Rakovník