Vždyť na vesnici stále platí: „Chceš–li sehnat zedníky, nebo domluvit nějaký kšeft, zajdi večer do hospody!“ Asi proto vyhrála hlasování o Lechnýřovně vedle informačního centra právě hospoda. Jenže v Rakovníku je osvěžovna na každém rohu a to znamená, že je jich tu právě dost.

Dost pro ty Rakovničany, kteří občas rádi večer někam vyrazí. Jsou tu totiž i tací, které by nikdo nikam nedostal ani párem volů. A ještě někteří z nich remcají, že se tu nic neděje. V týdnu je většina lokálů poloprázdných…

Ale expozice loutkářství – ta tady není ani jedna. A to mají loutky v Rakovníku mnohaletou tradici! Umím si dost dobře představit, jak sem rodiče vodí své děti, aby ten kouzelný svět viděli zblízka. No a dospělí, ti se také rádi vrací do dětství. Už se těším na to, až dostane Lechnýřovna nový kabát. Jestli bude vypadat stejně jako roubenka v Senomatech, nebude mít chybu.

Já vím, pravá starobylá hospoda má také své kouzlo. Ale udržet ji, to je taky kumšt. Nakonec by se také mohlo stát, že se z pravé staročeské hospody bude linout vůně cizokrajné kuchyně, tak jako z mnoha rakovnických hospod dříve s velkou tradicí.