Určité opodstatnění tyto kurzy mají a určitě také sklízí pozitivní výsledky. Přeci jen slovo odborníků je mnohem lépe vnímáno než zdlouhavá přednáška od rodičů.

Přesto si dovoluji trdit, že největší zásluhu na tom, že stále mezi námi žijí slušní občané, ti, kteří jsou ochotni pomoci druhému v nouzi a nebojí se vystoupit proti nešvaru, mají právě fungující rodiny – je jedno, zda se jedná o rodiny, kde jsou rodiče rozvedeni či nikoliv.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je vždy mnohem větší práce děti a dospívající nasměrovat správným směrem. I mne nechali rodiči, jak se říká, „natlouct si pusu“, abych poznal, že život není pouze procházka po rovné cestě, ale že velmi často budu muset zdolat pořádně strmý kopec, abych chvíli na to padal střemhlav dolů a lapal po brzdě, abych nedopadl až na samé dno. A tak se celý proces opakuje několikrát za život.

Za každé životní situace je kolem nás vždy záchranná brzda. Jen ji mnohdy nevidíme a musí nás pošťouchnout přátelé, rodina, kamarádi, abychom nabrali znovu tu správnou sílu, mohli šplhat k vrcholu a nezůstali navždy zatraceni třeba mezi lahvemi alkoholu. Nevím jak vy, já se často spoléhám sám na sebe, ale dobrou radou a přátelskou pomocí nikdy neopovrhnu.