Sehnat na Rakovnicku zubaře, který přijímá nové pacienty, je prakticky nadlidský úkol. Už několik let padají dotazy na sociální sítě, zda někdo neví o dostupném stomatologovi, přičemž dotyčný je většinou odkazován na zubaře působící v Praze.

Ale ani hlavní město nemusí být vždycky záchrana. Ne každý stomatolog má totiž potřebnou kvalitu. „Sehnala jsem si zubaře v Praze, protože na něj byly dobré recenze. Z počátku jsme s ním neměly žádný problém, ale pak dceři zaplomboval zub, ten začal zlobit. Následně vytrhl špatný a pak jí v ráně zapomněl kus drénu, takže jsem se divila, že jí to po měsíci pořád bolí. Nyní má z návštěvy zubaře trauma a já sháním nového,“ svěřila se jedna z rakovnických maminek Zuzana Dubnová.

Co se týče nedostatku zubařů, Rakovnicko patří v tomto ohledu k nejproblematičtějším okresům v kraji. Nachází se na jeho konci, vždy bylo známo svojí zemědělskou minulostí. Nyní ovšem nastává odliv obyvatel, a tedy i lékařů. Není zkrátka tolik lukrativní.

Vloni málem skončila letitá rakovnická zubařka Ludmila Wünschová, která se kvůli plánovanému rozšíření průmyslové školy musela vystěhovat z prostor. Přestože je již v důchodovém věku, nakonec se rozhodla pokračovat v poliklinice a více než dvěma tisícům pacientů spadl kámen ze srdce. Jenomže na jak dlouho.

A třeba v nejmenším městě Rakovnicka - Jesenici - dokonce od loňského léta nepůsobí v okruhu deseti kilometrů žádný zubař, a tak si zdejší občané musejí dojet na kontrolu svého chrupu do jiných okresů, někteří ho nemají dodnes.

Zde ovšem situaci vedení města nakonec, zdá se, vyřešilo. Kontaktovalo odbor zdravotnictví Středočeského kraje a byl mu doporučen stomatolog toužící zřídit si ordinaci mimo velké sídlo. Jeseničtí nelenili a nyní mu projektují ordinaci, na podzim by se měl do nových prostor přestěhovat.

V dnešní době zřejmě městům a obcím Rakovnicka nezbude nic jiného, než stomatologa k sobě nějakým způsobem nalákat. Ať už nabídkou služebního bytu, novými prostorami či vybavením.

Jiná cesta vzhledem k poloze a povaze okresu zřejmě nebude.