Kovový náraz, otřesení cestující, skřípění brzd, tříštění skel a panika v rychlíku.

Taková včera zavládla situace při vážné dopravní nehodě, která se stala krátce po desáté hodině na trase motorového osobního vlaku mezi Prahou a Rakovníkem na nechráněném železničním přejezdu ve Stochově–Slovance. Z dosud neznámého důvodu vjel řidič multikáry do kolejiště, kde se střetl s projíždějícím vlakem. Zranění jedenasedmdesátiletého muže jsou velmi vážná, přičemž ve vlaku utrpěla zranění dále jedna žena. Provoz na trase byl omezen nejméně na pět hodin, přičemž České dráhy zajistily pro svoje cestující z obou směrů náhradní autobusovou dopravu.

Zda byla příčinou kolize na nechráněném přejezdu vybaveném signalizací nepozornost řidiče, jeho zdravotní indispozice nebo jiný faktor, je v šetření. Skutečností je, že vážně zraněný muž bojuje o život.

„Na místo byl okamžitě přivolán vrtulník letecké záchranné služby, jenž zraněného transportoval do motolské nemocnice,“ potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Ještě před tím poskytli ale první pomoc muži uvezněnému ve vraku multikáry přivolaní hasiči. „Ti provedli základní ošetření a šestnáct minut po desáté hodině ho předali zdravotníkům,“ sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Podle informací, které poskytnul Kladenskému mluvčí drážní inspekce Martin Drápal, bylo v době nehody signalizační zařízení na přejezdu pořádku a v činnosti.

„Předběžně vyčíslená škoda je celkem na 250 tisíc korun, přičemž 200 tisíc korun je škoda na vlaku, 20 tisíc na trati a 30 tisíc korun na multikáře,“ sdělil mluvčí Martin Drápal.

Jeho slova doplnil kolega z podniku Českých drah, jenž ujistil, že cestujícím byla neprodleně zajištěna náhradní autobusová doprava. „Po dobu vyšetřování příčin nehody byly dva rychlíky a čtyři osobní vlaky nahrazeny autobusy. Lidé se tedy dostali včas, kam potřebovali,“ potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Někteří cestující byli i tak mírně šokovaní a navíc nehoda přerušila jejich původní plány. „Slyšeli jsme jenom ránu a dobrých čtyřicet metrů jsme tlačili multikáru před sebou,“ popsal událost Antonín Volráb z Kladna. „Jel jsem na hon do Svojetína, který je až v sobotu, tak mě naštěstí čas netlačí. Vlak měl tři vagony plné lidí a zranila se pouze jedna paní. Ta se uhodila o stoleček. Odvezli ji na ošetření sanitou,“ doplnil cestující.

Nepříjemný páteční zážitek popsal i další svědek z vlaku. „Akorát jsem dotelefonoval s mámou a najednou odlétlo sklo a vlak začal brzdit. Vykouknul jsem z okénka a viděl multikáru, že je úplně sešrotovaná, tak mi bylo jasné, že jsme někoho srazili, ale naštěstí jsme nevykolejili. Potom přiletěl vrtulník a pána naložili. Byl na tom moc špatně. Pro nás přijel náhradní autobusový spoj,“ vylíčil nehodu Pavel Doner z Postoloprt.

Podle informací od policie, je kolize dále v šetření. „Z jakých příčin vjel řidič multikáry pod projíždějící vlak, stále prověřujeme. Víme jen to, že jel ve směru od Slovanky na Stochov,“ sdělila kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.