VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s předsedou agrární komory Jaroslavem Mikolášem

Zeptejte se Jaroslava Mikoláše, předsedy Okresní agrární komory v Rakovníku, na vše, co vás zajímá, například jestli má zemědělství ještě budoucnost. Pokládat otázky můžete už nyní. Jaroslav Mikoláš na vaše dotazy odpoví ve středu 3. června od 10 hodin.

On-line rozhovor s předsedou agrární komory Jaroslavem Mikolášem

Jaroslav Mikoláš, předseda Okresní agrární komory v Rakovníku

Tento rozhovor byl ukončen dne 3.6.2015
DOTAZ: Dobrý den, kde Vy sám kupujete maso, zeleninu, ovoce, vejce? Co byste doporučil ostatním, kde konkrétně v Rakovníku (Rakovnicku) nakupovat? díky.
ODPOVĚĎ:Nezáleží v jakém obchodě nakupujete, ale co nakupujete. Doporučuji vybírat ze sortimentu kvalitní české potraviny.
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte na to, že naše pole jsou převážně žluté. Nevadí Vám ten řepkový monopol Andreje Babiše?
ODPOVĚĎ:Není to řepkový monopol Andreje Babiše, který má sice nejvíce hektarů jako největší zemědělská firma, ale je to ekonomická nutnost našich zemědělců a zároveň ekonomická potřeba naší země. Řepka se tu pěstovala před panem Babišem a bude se pěstovat i po něm. Řepka je z agronomického hlediska velice důležitá plodina, neboť je to jedna z mála zlepšujících předplodin pro pěstování obilovin, kterých máme kvůli poklesu stavu živočišné výroby nadbytek. Zároveň řepkové oleje díky složení mastných kyselin patří k nejkvalitnějším olejům v potravinářství.
DOTAZ: Dobrý den, při posledních volbách jsem vás zahlédl v přímém přenosu v sídle ANO. Je to možné? Znáte se s Andrejem Babišem osobně?
ODPOVĚĎ:Znám se s panem Andrejem Babišem.
DOTAZ: Dobrý den, už téměř pětadvacet let zemědělská prvovýroba jede bez živočišné výroby a tudíž bez hnoje. Myslíte, že v půdě nechybí organická hmota, když se tak dlouho hnojí jen umělými hnojivy? Jak to řešíte u vás?
ODPOVĚĎ:Tato nevyvážená struktura zemědělské výroby (pokles stavu živ. výroby) není dobrá, ale při správných agrotechnických opatřeních se dá organická hmota v půdě udržet a v některých případech i zlepšovat. Je potřeba zaorávat veškerou organickou hmotu při sklizni obilovin a jiných plodin jemně rozřezanou, rovnoměrně rozmístěnou a přihnojenou dusíkatými hnojivy na podporu jejího rozkladu. Dále je to využívat zlepšující plodiny v osevním postupu /luskoviny, jeteloviny, mák, řepka), rozšířit pěstování meziplodin, pravidelné vápnění a další agrotechnické zásahy. To vše v naší firmě děláme.
DOTAZ: Co si myslíte o biozemědělcích?
ODPOVĚĎ:Obdivuji všechny zemědělce, kteří správně a udržitelně hospodaří, to znamená i biozemědělce, ale jen ty, kteří tyto bioprodukty vyrábějí. Máme největší podíl biohektarů v Evropě, ale produkce biopotravin je pouze 0,5 procenta v hodnotě jedné miliardy při dotačních nákladech 1,43 miliardy. 80 procent ploch je využíváno na tvz. bioseno, což si myslím, že není pro náš stát ekonomické. Dotace by měly jít pouze na biovýrobky. Dokonce si myslím, že skutečné výrobky by měly být dotované ještě více. Aby výroby byly občanům ještě více přístupnější.
DOTAZ: Dobrý den, co soudíte o založení Národního parku Křivoklátsko? Je to pro ochranu přírody nutné, nebo jde jen o peníze?
Dík za odpověď
ODPOVĚĎ:Vzhledem k tomu, že o tomto problému jedná mnoho významných odborníků mnoho let a nejsou schopni se dohodnout na rozumném řešení, mám málo znalostí a informací na to, abych vám mohl dát rozumnou odpověď.
DOTAZ: Jak vzpomínáte na práci v JZD Lišany a Kolešovice? Není škoda, že ze stájí už někde zbyly jen ruiny? Živočišná v Kolešovicích se úplně zbourala.
ODPOVĚĎ:Práce v JZD Kolešovice, kde jsem začínal, byla pro mne obrovská škola, z které čerpám celý svůj profesní život a JZD Lišany byla pro mne srdeční záležitost, neboť s partou sedminácti inženýrů jsme vytvořili agrokomplex (říkali nám středočeské Slušovice). Proto mne dnes velice mrzí, že řada objektů již dnes neexistuje a nebo jsou v dezolátním stavu a v této oblasti už neexistuje ani živočišná výroba a tudíž zde není ani zaměstnanost lidí. Přitom v obou družstev byla živ. výroba na špičkové úrovni. Nezodpovědností státní politiky a neexistující koncepcí po revoluci došlo, bohužel, k tomuto stavu.
DOTAZ: Jak jste se dostal k zemědělství? Pocházíte z našeho kraje?
ODPOVĚĎ:Pocházím z Prahy. Moje rodiče ani z příbuzenstva vztah k zemědělství nikdo neměl a představa mých rodičů byla také jiná. Na vysokou školu zemědělskou jsem odešel z trucu a vzdoru a tam jsem pochopil, jaký je to krásný obor a při svých začátcích v JZD Lišany jsem pochopil, že je to ta nejlepší práce na světě.
DOTAZ: Dobrý den, proč už nepracujete v občanském sdružení Lišanská šlapka. Alespoň jsem vás tam dlouho neviděl.
ODPOVĚĎ:V občanském sdružení Lišanská šlapka pracuji, jsem jeho předseda. Vzhledem k moji velké pracovní vytíženosti jsme činnost sdružení v letošním roce pozastavili a činnost zahajujeme rozsvícením vánočního stromku začátkem prosince.
DOTAZ: Dobrý den, co si myslíte o nově zavedeném opatření takzvaném "grininku"? Myslíte, že to nějak půdě pomůže, nebo je to jen aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Myslíte si, že zemědělci nakládají s půdou špatně (ohledně eroze)?
ODPOVĚĎ:Greening je z mého pohledu zbytečná administrativní bariéra a opatření, které výrazně zdražuje zemědělské produkty nejen u nás ale i v celé Evropě a snižuje tak jejich konkurence schopnost. Co se týká eroze, je to dlouhodobý problém našeho území, ať už je to větrná či vodní eroze, ale záleží především na zemědělcích, jak k danému problému přistupují. Při správné agrotechnice se dají tyto škody významně eliminovat.
DOTAZ: Jde podle vás řídit stát jako firmu, jak si to představuje Andrej Babiš? Nejedná se v jeho případě o střet zájmů?
ODPOVĚĎ:Pan Andrej Babiš je velice úspěšný podnikatel a myslím si i dobrý ministr financí. Při řízení firmy i státu je možné uplatnit mnoho společných principů a proto si myslím, že pokud bude náš stát fungovat ekonomicky tak dobře jako jeho firmy, bude to kuprospěchu všech našich občanů. Samozřejmě se nesmí zapomenout na sociální politiku.
DOTAZ: Má EU podle vás ještě nějaký smysl, nebo je to dnes už přežitý moloch a svými nařízeními jen brzdí rozvoj a stojí moc peněz?
ODPOVĚĎ:Smyslem vzniku EU je vytvoření ekonomicky silného a konkurenceschopného celku ve světě. To se myslím, je správné, ale cesty, kterými se unie ubírá jsou někdy zbytečně komplikované a neekonomické.
DOTAZ: Po roce 89 nám dalo by se říci vše uteklo. Na zemědělský a hlavně potravinářský trh se natlačili cizí producenti a dodavatelé. Dá s to ještě zachránit?
ODPOVĚĎ:Určitě dá. Musíme si všichni uvědomit, že jsme Češi a že musíme podporovat naše české výrobce a producenty. Pokud budeme v obchodech vyžadovat zboží českých výrobců dotlačíme obchodní řetězce k tomu, že budou muset tyto výrobky prodávat a omezovat dovozy často méně kvalitních potravin z různých částí světa. Cílenou reklamou, podporou médií musíme přesvědčovat naši veřejnost, aby podporovala naše výrobce. Je to běh na dlouhou trať, ale jsem optimista.
DOTAZ: Co vás vedlo ke kandidatuře do obecního zastupitelstva v Lišanech při posledních volbách?
ODPOVĚĎ:Byl jsem členem obecního zastupitelstva i v minulém období a chtěl jsem v práci pro obec Lišany dále pokračovat.
DOTAZ: Myslíte si, že de dají lidé odnaučit nakupovat levné a často nekvalitní jídlo v supermarketech, když často žijí na životním minimu nebo kousek nad ním?
ODPOVĚĎ:Mrzí mne, že někteří lidé žijí na životním minimum,, ale myslím si, že většina lidí má dostatečnou životní úroveň na to, aby si kupovali kvalitní, a to zejména české potraviny. Myslím si, kupovat méně, ale kvalitní. Protože při poslední studii EU se zjistilo, že v rámci Evropy se 30 procent potravin likviduje.
DOTAZ: Jaké máte ještě koníčky kromě zemědělství?
ODPOVĚĎ:Lišanská šlapka, sport, vnoučata.
DOTAZ: Kam se chystáte letos na dovolenou, jestli jako zemědělec vůbec můžete odjet?
ODPOVĚĎ:Minulý týden jsem byl na tématické cestě o zemědělství v Portugalsku, což bylo zároveň moje dovolená. Ještě se chystám do slunné Francie.
DOTAZ: Co říkáte na zemědělské školství, není v Rakovníku příliš zkostnatělé? Přicházejí absolventi do praxe dobře připraveni?
ODPOVĚĎ:Agrární komora úzce spolupracuje se Střední zemědělskou školou Rakovník. Studenti pravidelně absolvují praxe ve vybraných zemědělských podnicích a některé třídy mají i pravidelné semináře v některých špičkových podnicích. Bohužel ale zájem a zejména kvalita studentů je nízká a bude třeba ještě mnoho mediální podpory, propagace oboru ke zvýšení zájmu o zemědělství.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT