VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptejte se Jaroslava Krause, předsedy OFS Rakovník

Jarní část fotbalových odvet na okresních trávnících se kvapem blíží. Zeptejte se na vše, co vás zajímá předsedy Okresního fotbalového svazu Rakovník Jaroslava Krause. Pokládat otázky můžete už nyní.

Ptejte se Jaroslava Krause, předsedy OFS Rakovník

Jaroslav Kraus

Tento rozhovor byl ukončen dne 19.3.2015
DOTAZ: Dobrý den, koho tipujete na vítěze letošního ročníku okresního přeboru?
ODPOVĚĎ:Velice těžká odpověď na úvod. Těch adeptů je pochopitelně více. Svoji roli budou hrát i změny v kádru jednotlivých družstev, uskutečněné přes zimní přestávku.
DOTAZ: Dobrý den, máte nějaký oblíbený tým na Rakovnicku a proč?
ODPOVĚĎ:Ne. Nedělám mezi jednotlivými kluby žádný rozdíl. Prakticky se všemi kluby na okrese se mi velmi dobře spolupracuje.
DOTAZ: Dobrý den, co říkáte vy osobně na změny týkající se elektronického systému průkazek a také vyplácení rozhodčím jednou za měsíc?
ODPOVĚĎ:Celkově je na to těžká odpověď. Rozhodně nemám nic proti elektronickému systému průkazek a online přestupům. Tuto změnu, po zkušenostech ze stolního tenisu, naopak vítám. Klady tohoto systému rozhodně převyšují zápory. Z vyplácením rozhodčích jednou za měsíc také nemám problém, ale je tu velký otazník a tím je online psaní zápisů o utkání. To je podmínkou pro sběrné faktury FAČR, tedy i vyplácení rozhodčích jednou měsíčně.
DOTAZ: Kdo podle vás v letošním roce získá v nejvyšší fotbalové lize titul? Bude to Plzeň? K jakému klubu chováte největší sympatie?
ODPOVĚĎ:Nechci tipovat, kdo vyhraje ligu. Hlavně ať vyhraje ten nejlepší. Já osobně fandím Slávii, ale ta určitě titul nezíská.
DOTAZ: Dobrý den, hrál jste někdy kopanou? Za jaké kluby? Na které období nejraději vzpomínáte?
ODPOVĚĎ:Hrál jsem v mládí za SK Rakovník jako žák, v Lužné jako dorostenec, a na to období vzpomínám nejraději. Není to moc bohatá sbírka klubů.
DOTAZ: Jak to bude dále s OFS Rakovník. Slyšel jsem, že vzhledem ke klesajícímu počtu mužstev by se měl Rakovník spojit s Kladenskem.Je to pravda?
ODPOVĚĎ:Tuto informaci nemám a nevidím důvod, proč by se měl OFS Rakovník spojit s OFS Kladno. Takže pravda to není. Podívejte se na internetové stránky FAČR a zjistíte, že OFS Rakovník co do počtu soutěží vůbec nepatří k úplně nejmenším okresním fotbalovým svazům. Ovšem nebráním se spolupráci s jiným okolním okresním svazem na úseku mládežnických soutěží (společná soutěž v určité věkové mládežnické kategorii).
DOTAZ: Musel jste už někdy na Rakovnicku řešit korupci? Jaký je váš názor na ní? A když už se prokáže, jsou postihy podle vás adekvátní? Nebo by měly být daleko tvrdší?
ODPOVĚĎ:Zatím jsem korupci v okresních soutěžích řešit nemusel a za 30 let co se na okrese v různých funkcích pohybuji, tak se žádná korupční aféra řešit nemusela. A nerad bych ji přivolával. Já korupci absolutně nesnáším a nejen ve sportu. Výše trestů za korupci by měly být dle prokázané viny. Současný disciplinární řád na ni pamatuje a záleží pouze na příslušné disciplinární komisi, jaký trest v daném případě udělí. Osobně se přiklání ke tvrdším trestům.
DOTAZ: Být předsedou OFS Rakovník a také STK SKFS v Praze je velmi náročné. D se to stihnout? Co na to říkají doma a jak často jste v Praze.
ODPOVĚĎ:Máte pravdu, je to velice časově náročné, zvláště když se připravuje nový soutěžní ročník. Jinak v Praze trávím v týdnu dvě dopoledne (když se hrají krajské fotbalové soutěže) a řeším to vstáváním kolem čtvrté hodiny. Často resty doháním o víkendech) Jestli stíhám, tak to musí posoudit jiní. Doma z toho velkou radost nemají.
DOTAZ: jaké je vaše nejoblíbenější hřiště na Rakovnicku? Co se týče zázemí, kvality trávníku? A ještě bych se chtěl zeptat, proč DK neuděluje daleko tvrdší tresty?
ODPOVĚĎ:V podstatě nemám nejoblíbenější hřiště na okrese. Myslím si, že úroveň zázemí a trávníku na jednotlivých hřištích se neustále lepší. Rád jezdím do Šamotky na hřiště Tatranu, líbí se mi jeho poloha. Disciplinární komise trestá hráče na základě zápisu o utkání, tedy jak jednotlivý přestupek popíše rozhodčí utkání. Myslím si, že stávající komise, oproti předcházející komisi, uděluje větší tresty.
DOTAZ: Dobrý den, chystáte se obhajovat post předsedy OFS?
ODPOVĚĎ:Na to mám ještě dva roky čas. Nic si neplánuji moc dopředu, hlavně aby sloužilo zdraví a pak uvidím.
DOTAZ: Máte také jako "správný" fotbalový nadšenec rád k jídlu klobásu a pivko? A kde podle vás nejlépe na okrese či v regionu dělají během utkání nejlepší klobásu?
ODPOVĚĎ:Musím Vás zklamat. Nevím. Klobásu si nedávám a pivo už vůbec ne, protože na utkání jezdím autem.
DOTAZ: V předchozích dnech zemřel Miroslav Pancner. Asi každý, kdo se motá kolem fotbalu v Rakovníku, jej zná. Jak moc je to veliká ztráta pro rakovnickou kopanou? Znal jste se s ním osobně? Pomáhal jste mu s tvořením dokumentů?
ODPOVĚĎ:Ztráta pro rakovnickou kopanou (a nejen kopanou) je to velká. Pochopitelně, že jsem jej dobře znal, byl u mne tak jednou až dvakrát týdně, takže jsem mu pomáhal s tvořením řady dokumentů, a na oplátku jsem od něj řadu historických dokumentů získal. Navíc je to vrstevník mého otce, se kterým i fotbal hrával a dobře se znali.
DOTAZ: Tatran nebo SK? A jak moc Rakovníku chybí divizní soutěž? Myslíte si, že se SK Rakovník postaví někdy zase na nohy a že tak divizní soutěže do Rakovníka vrátí?
ODPOVĚĎ:Rakovníku rozhodně chybí divizní soutěž. Snad se to SK Rakovník podaří, mládežnický potenciál na to má. Ale je to i otázka finanční. To se v současné době projevuje na odchodu talentovaných hráčů do jiných klubů.
DOTAZ: Kdysi na 3. ZŠ Rakovník fungovala sportovní třída zaměřená na fotbal. Vzešlo z ní několik dobrých fotbalistů, kteří se tedy alespoň měli možnost někde prosadit. Jak dopadli je věc druhá.Funguje něco podobného nyní v Rakovníku, popřípadě neuvažujete o tom, že byste sportovní třídy obnovili? Co je k tomu potřeba?
ODPOVĚĎ:Dobře si to pamatuji, byla to dobrá věc. Pamatuji si také všechny problémy s tím spojené, které se třeba na veřejnost nikdy nedostaly. Rozhodně si myslím, že v nejbližší budoucnosti nic podobného v Rakovníku nevznikne. Koncepce FAČR v systému výchovy fotbalové mládeže je úplně jiná, často se mění a proto ji nechci ani komentovat.
DOTAZ: Potýkáte se s nedostatkem rozhodčích? Chystáte nějaký nábor? Co udělat proto, abych se mohl stát rozhodčím? Co vše mne čeká?
ODPOVĚĎ:Rozhodně se s nedostatkem rozhodčích v posledním období okresní svaz potýká, připravovaná "fotbalová (r)evoluce" určitě jejich počet ještě zmenší. O tom jsem přesvědčen. Pokud vím, nábor KRD OFS Rakovník žádný v nejbližší době nechystá. Pokud máte zájem o činnost fotbalového arbitra, tak se můžete zastavit u mne na svazu, nebo se spojit s předsedou komise Pavlem Fraňkem.
DOTAZ: Dobrý den, jaké konkrétní pravomoci máte co by předseda OFS? a jakou funkci zastáváte například ve Středočeském kraji?
ODPOVĚĎ:Já si žádnou pravomoc neuvědomuji, nemám žádné právo veta. O důležitých věcech rozhoduje výkonný výbor svazu, kde mám jeden hlas jako ostatní členové. Do práce odborných komisí (STK, DK atd.) nezasahuji. Ve Středočeském krajském fotbalovém svazu zastávám funkci předsedy sportovně-technické komise.
DOTAZ: Stejně jako ostatní regiony, i Rakovnicko se potýká s úbytkem mužstev v jednotlivých okresních soutěží. Kde je podle vás chyba? A jak je na tom Rakovnicko v porovnání s okolními regiony. Kdysi se hovořilo, že by se nejnižší okresní soutěž rozdělila na dvě skupiny, nyní je počet mužstev velmi dosti malý ...
ODPOVĚĎ:Tuto situaci jsem předvídal již před několika lety a na aktivech jsem na úbytek mládežnických družstev upozorňoval. Když ubývají mládežnická družstva, tak kdo by potom mohl hrát za družstva dospělých. Není to jen problém Rakovnicka a z porad předsedů vím, že s tímto problémem se potýkají prakticky všechny regiony. Těch chyb je více a jejich prezentace by zabrala spoustu času. Hlavně dnešní mládež má spoustu jiných zájmů, a ti kteří se věnují sportu, mají dnes k větší výběr různých druhů sportů.
DOTAZ: Jak fungují či nefungují reprezentační výběry Rakovnicka? Kdo je má na starosti?
ODPOVĚĎ:Jak fungují, či nefungují. Už obnovit jejich činnost bylo velmi složité. Myslím si, že v současné je největším problémem komunikace svazu s jednotlivými kluby, respektivě jejich sekretáři a dalším předáváním informace směrem k trenérům družstev, jejichž hráči byli do reprezentace vybráni. Tento problém s trenéry již řešíme. Výběr ročníku 2004 měl letos již tři soustředění, další je v plánu. Činnost výběrů má na starosti Komise mládeže OFS.
DOTAZ: Proč se na Rakovnicku dá "vykoupit" z trestu? Tedy pokud hráč má čtyři žluté,dostane trest, a nebo může zaplatit pokutu a hrát vesele dál. V jiných regionech to bylo dosti kritizováno. Přijde vám to spravedlivé?
ODPOVĚĎ:Kolem této otázku proběhlo již spoustu diskuzí a názory se různí. V jakých regionech to bylo kritizováno nevím. Řada regionů vůbec žluté karty neeviduje ! Takže hráče ani netrestá. Vím však o regionech, kde se tento systém osvědčil. Pochopitelně, že pominout ani ekonomickou stránku, protože dotace od FAČR nejnižším svazům, se každým rokem snižují.
DOTAZ: S jakými nešvary se nejčastěji jako předseda OFS ze stran rozhodčích a třeba i klubů potýkáte? Jsou mužstva na Rakovnicku vzorná? Dohlížíte také na kvalitu trávníků?
ODPOVĚĎ:Ze strany klubů částečně z jejich liknavostí, ale je třeba si uvědomit, že funkce vesměs vykonávají lidé po práci ve svém volném čase. Podstatě se dá říci, že fotbalové kluby vzorné máme. Řešíme nejen kvalitu trávníků, ale i zázemí jednotlivých hřišť.
DOTAZ: Je nějaký rozhodčí z Rakovnicka, který má našlápnuto do vyšších soutěží? Myslím tím první či druhá liga? Jak se chcete poprat s tím, že na úkor fotbalu vítězí u mládeže a i vlastně rodičů jiné sporty?
ODPOVĚĎ:V současné době o žádném takovém rozhodčím nevím. Několik talentovaných šanci má, ale musí ji využít. Má fotbal vůbec co nabídnout, aby přitáhl k fotbalu děti. Zde FAČR, v porovnání například s florbalem, dost zaspal.
DOTAZ: Mnoho hráčů ale i funkcionářů si stěžuje na kvalitu rozhodčích. Lze s tím vůbec něco dělat? Sledujete i vy nějakým způsobem jejich rozhodcovské zkušenosti a řešíte je s předsedou rozhodčích na Rakovnicku?
ODPOVĚĎ:Zase řada rozhodčích si stěžuje na chování některých hráčů a funkcionářů. To je snad odvěký problém. V současné době chybí více tolerance vůči sobě a nejen na hřištích. Rozhodně by to chtělo zvýšit počet rozhodčích, řada hráčů z aktivní činností končí, tak proč by nemohli začít vykonávat funkci rozhodčího, i když asi bez možnosti nějakého výraznějšího postupu např. do krajských soutěží. Zvýšení konkurence mezi rozhodčími by určitě přispělo ke zvýšení jejich kvality. Jejich zkušenosti je těžké sledovat, spíše jejich výkony. Případné problémy s předsedou řeším, on už je někdy problém vyřešit i obsazení soutěží. Řada rozhodčích je například i aktivními fotbalisty.
DOTAZ: Předsedou OFS Rakovník jste tuším od roku 2013. Je něco co se vám vyloženě povedlo prosadit a na co jste tak opravdu hrdý a máte z toho radost? A co vás nejvíce zklamalo?
ODPOVĚĎ:Předsedou jsem opravdu od roku 2013, tedy konkrétně dva roky. Neuvědomuji si nic konkrétního, nebo ať to posoudí jiní. Povedlo si přes potíže obnovit činnost okresní reprezentace. Zdůrazňuji, že současný stav není zdaleka ještě ideální, ale neustále pracujeme na zlepšení činnosti okresní reprezentace. Během posledních dvou let se podařilo pro kluby získat na základě jejich žádostí, oproti předcházejícím letům, celkem velký objem finančních prostředků na údržbu. Co mne zklamalo, přístup a chování některých jedinců. Pochopitelně nejsem spokojen ani z úbytkem mládežnických družstev

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT