VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PTEJTE SE on-line Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje

Zeptejte se hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery na vše, co vás zajímá. Hejtman bude na otázky odpovídat ve středu od 15 hodin.

PTEJTE SE on-line Miloše Petery, hejtmana Středočeského kraje

Středočeský hejtman Miloš Petera.

Tento rozhovor byl ukončen dne 23.3.2016
DOTAZ: Pane hejtmane, kdy se dočkáme konečně dostavby R6? A jak to vypadá s výstavbou obchvatu Rakovníka a přivaděče. Dlouho jsme nic o tomto nečetla, tak asi předpokládám, že vše usnulo ...
ODPOVĚĎ:Předně bych chtěl pozdravit všechny čtenáře Rakovnického deníku. Teď k Vaší otázce. Problematiku R6 jsme konzultovali s panem premiérem. Tato stavba je prioritní jak pro vládu, tak pro Středočeský kraj. V současné chvíli je vše v rukou projektantů a bude záležet na průběhu přípravných prací.
DOTAZ: Dobrý den, proč vedení Středočeského kraje neustále prosazuje myšlenku Národního parku Křivoklátsko, když s tím obce evidentně nesouhlasí. Nemám pocit, že bychom byli nedostatečně informováni. Spíše to vnímám jako snahu prosadit bezprostředně vyhlášení Národního parku ...
ODPOVĚĎ:Středočeský kraj národní park prosazuje, ale za podmínky, že bude dohoda s dotčenými obcemi. Chci podotknout, že národní park by měl vzniknout zhruba na čtvrtině rozlohy CHKO. Domluvili jsme se s Agenturou pro ochranu přírody a krajiny, že komunikaci s obcemi povedou oni a na základě výsledku jednání se kraj rozhodne, jak dále postupovat.
DOTAZ: Kdy se plánuje otevření domova seniorů a bude možnost si prostory prohlédnout? Co dalšího chystá kraj na opomíjeném Rakovnicku?
ODPOVĚĎ:Klienti domova seniorů jsou již nastěhováni v nových prostorách. Slavnostní otevření proběhne na začátku května. Věřím, že když budete mít zájem, tak Vám bude umožněno si domov prohlédnout. Rakovnicko bylo vyhodnoceno jako jedno z nejpostiženějších míst z hlediska deficitu vody a tudíž se uvažuje o vybudování dvou retenčních nádrží u Senomat a Šanova.
DOTAZ: Dobrý den, silnice na Rakovnicku, zejména těch nižších tříd jsou v tristním stavu. Plánuje kraj investovat do jejich oprav v letošním roce? Jaké by měly být konkrétně opravené?
ODPOVĚĎ:Počítáme s opravou komunikací na Rakovnicku, jako příklad mohu uvést ulice Tyršova a Pražská v Rakovníku, dále silnice v obcích Lubná a Kolešov. Z IROPu pak plánujeme v období do roku 2020 opravit např. napojení na R6 za 250 milionů korun.
DOTAZ: Dobrý den, před několika lety byla dokončena cyklostezka Rakovník - Pavlíkov. Počítá vedení kraje s výstavbou dalších? Nabízí se propojení Pavlíkov - Krakovec. D8le bych se chtěl zeptat, kdo je zodpovědný za údržbu cyklostezek ? Ta mezi Rakovník a Křivoklátem je již dosti poničená.
ODPOVĚĎ:Co se týká cyklostezek, existuje generel jejich rozvoje, kde jsou uvedeny cyklostezky, které jsou projekčně rozpracovány. V tuto chvíli Vám nejsem schopen odpovědět, zda právě tato cyklostezka do generelu patří. Pošlete mi prosím dotaz na můj mail petera@kr-s.cz a já věc prověřím a odpovím Vám. O údržbu cyklostezek se ve většině případů starají obce.
DOTAZ: Dobrý den, jak se stavíte k vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Proč o jeho vyhlášení tak usilujete, když řada odborníků a biologů tvrdí, že současný stupeň ochrany je plně dostačují. Přesto je na vyhlášení Národního parku tlačeno politicky. Proč? Proč vedení kraje raději neřeší podstatnější problémy Křivoklátska - špatná infrastruktura, obce, kvůli malému počtu obyvatel nikdy nedosáhnou na dotace na výstavbu čov a kanalizace, na výstavbu vodovodu ...
ODPOVĚĎ:Na toto jsem již odpovídat. Právě vyhlášení národního parku by dotčeným obcím významně pomohlo získat více finančních prostředků do regionu.
DOTAZ: Dobrý den, jaký je váš názor na exmisnitra školství Marcela Chládka? Je nadobro již z politiky. Nebo v ČSSD má stále své místo?
ODPOVĚĎ:V současné době se Marcel Chládek realizuje v českém fotbalu a bude jenom na něm, kam povedou jeho další kroky.
DOTAZ: V posledních týdnech je v regionálním Deníku velmi probírané téma výstavba retenční nádrže na Berounce. Kdo mohlo něco takového vymyslet? Jste pro výstavbu takovéto nádrže? Jako středočeský hejtman byste chtěl, aby Křivoklátsko bylo národním parkem, na druhé straně by kraj nechal vzácné a cenné území zatopit? Nechápu. Stejně tak nechápu, proč se nikdo nezabývá tím, že na dolním toku Berounky byla postavena řada nemovitostí v zátopových oblastech. Proč se toto neřeší?
ODPOVĚĎ:Nejsem zastáncem výstavby přehrady na Berounce. Na druhou stranu připouštím, že regulace Berounky by byla potřeba.
DOTAZ: Dobrý den, proč je Rakovnicko tak opomíjeno? Neustále se dočítáme o podpoře a výstavbě všeho možného v okresech v okolí Prahy, tedy Kladna, Berouna a nebo tam, odkud pochází členové vedení kraje. Rakovnicko ovšem je stranou. Pár výjimek se najde, ovšem nebýt pana Chládka, nikdy by v Rakovníku domov pro seniory nevznikl ... Proč Středočeský kraj, například nepomůže Rakovníku, který musí řešit investici do bazénu v řádech sta milionů korun?
ODPOVĚĎ:Myslím si, že přistupujeme ke všem okresům stejně. Je ale potřeba říci, že koncentrace obyvatel v okrese Rakovník je nejnižší v kraji, což vidíme jako problém. Pro nás je prioritní zajistit dostatečné množství pracovních míst, jako např. ve firmě Procter&Gamble.
DOTAZ: Dobrý den, pane hejtmane, co chcete udělat proto, aby se na Rakovnicku žilo lépe? Firmy zde krachují, odcházejí odsud, je zde dosti vysoká nezaměstnanost. Navíc okres Rakovník jako jediný ze středních Čech vykazoval úbytek obyvatel. Co má vedení kraje v plánu?
ODPOVĚĎ:Na tuto otázku jsem již odpověděl. Jako klíčové vidíme stavbu R6 a přivaděče z R6 do Rakovníka, což máme jako prioritu v rámci nového období čerpání dotací z IROPu.
DOTAZ: Dobrý večer, pane hejtmane. Je v kompetenci Středočeského kraje řešit situaci v rakovnické nemocnici? Už přes rok je uzavřené lůžkové dětské oddělení. Dojezdové vzdálenosti do okolních nemocnic nejsou rozhodně malé, pokud musí dítě zůstat na oddělení. Úroveň ostatních oddělení není rozhodně také nikterak valná. Můžete to nějakým způsobem řešit?
ODPOVĚĎ:Kraj v současné době již nemocnici Rakovník řešit nemůže, protože je v soukromých rukou. Dle mého názoru chyba nastala při privatizaci nemocnic Středočeského kraje. Mohu Vás ujistit, že v případě úspěchu ve volbách si kraj ponechá současných pět krajských nemocnic. Kraj na Rakovnicku zajišťuje pouze rychlou záchrannou službu.
DOTAZ: Dobré odpoledne pane hejtmane. Musím říci, že jste svoji podporou Národního parku v krajině Rakovnicka zklamal mnoho tisíc lidí, kteří podepsali petici, že ho na Křivoklátsku nechtějí. Lidé tu jsou dnes stavěni do pozice: tak si vyberte buď národní park nebo stejně nesmyslná hráz. Nechte už vy politici a podnikatelé obyčejné lidi v klidu žít a hospodařit. Víte vůbec jak se na Křivoklátsku lidem žije? Byl jste tu někdy a hovořil s obyčejnými lidmi?
ODPOVĚĎ:Já jsem konstatoval, že národní park bude vyhlášen jenom za podmínky, že s tím budou souhlasit právě místní lidé, a za tím si stojím. Co se týká přehrady na Berounce, Středočeský kraj ji nepodporuje.
DOTAZ: Dobrý den pane hejtmane, mám dotaz, zda jste se už byl
podívat na místa, kde by měla stát nová přehrada. Myslím tím část CHKO u Roztok u Křivoklátu a výše .
Taková fantazie tu už byla v 70. letech a neuskutečnila se. Co tomu říkáte?
Děkuji za odpověď. Milena Kusá
ODPOVĚĎ:Jak jsem již odpovídal výše, výstavbu přehrady na Berounce nepodporuji.
DOTAZ: Dobré odpoledne pane hejtmane. Máte čas sledovat dění i v malých vesničkách našeho regionu a znát jejich aktuální problémy? Třeba takový Branov.
Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Každý týden se setkávám se starosty obcí z jednotlivých částí našeho kraje. Právě dnes jsem se zúčastnil setkání se starosty z Rakovnicka. Osobně také často navštěvuji středočeské obce, včetně příhraničních regionů.
DOTAZ: Zdravím. Pane hejtmane, kterých vlastností na člověku nejvíce vážíte a kterými opovrhujete?
ODPOVĚĎ:Nejvíce si vážím upřímnosti a opovrhuji falešností.
DOTAZ: Dobré odpoledne. Která událost v uplynulém roce jež s týká vašeho osobního života vám navždy zůstane v paměti a proč?
ODPOVĚĎ:V loňském roce mě zaujal prezidentský ples, kterého jsem se měl možnost zúčastnit.
DOTAZ: Ahoj. Co jste četl, pokud jste četl jako dítě? Měl jste nějakého hrdinu (kniha, film), ke kterému jste vzhlížel?
ODPOVĚĎ:Vždycky jsem rád četl detektivky. Takoví detektivové jako Steve Carrera a Phil Marlow mě vždycky fascinovali.
DOTAZ: Většina národa dnes žije ve strachu.
Z čeho vy máte obavy, pakliže nějaké máte (kromě strachu o zdraví a o rodinu).
ODPOVĚĎ:Otázka bezpečnosti je na místě. Strach o blízké je přirozený, ale já věřím, že jako Česká republika i Středočeský kraj to zvládneme.
DOTAZ: Jaký je váš názor na to, že se v posledních letech politici příliš často střídají a nový politik často "smete" vše, co prosazoval předchůdce, a nasadí svoji novou strategii, takže vše, na čem se pracovalo předtím, z principu "to není můj nápad" skončí a začíná se pořád znovu od nuly?
ODPOVĚĎ:Je to složitá otázka, politika je soupeření politických stran a každá strana má své priority, které v případě úspěchu ve volbách chce realizovat. Personální politiku nově na ministerstvech nově řeší služební zákon.
DOTAZ: Dobrý den pane hejtmane,
bude i letos kraj disponovat prostředky na opravy komunikací na Rakovnicku po zimním období a jakými konkrétními?
Děkuji za odp.
D.
ODPOVĚĎ:Určitě bude. Celkově jde na opravy komunikací kolem 600 milionů korun, které jsou rovnoměrně rozděleny po jednotlivých okresech. Na to, jaké dopravní stavby budeme v letošním roce realizovat jsem již odpovídal výše.
DOTAZ: Co si prosím představujete pod výrazem "regulace Berounky"?
ODPOVĚĎ:Regulace Berounky je takový stav, kdy bude minimální dopad na životní prostředí, ale zároveň částečně nebo úplně zajistíme jeho ochranu.

Děkuji všem čtenářům deníku za jejich dotazy a přeji všem krásné Velikonoce. :)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT