Letošní Mistrovství Evropy proběhlo v estonském Tallinnu. Vím, že máte problémy se sponzory, sehnala jste nějaké?
Sponzoři se opět nenašli. Pouze OÚ v Krtech přispěl 5 tisíci korunami, jinak jsem si cestu z větší části musela hradit sama. Naštěstí mohu zadarmo posilovat ve Fitness Milleniu v Rakovníku, za což jim velice děkuji.

To musí být obtížné, dostat se na nějaký šampionát, obzvlášť, pokud se koná na jiném kontinentě…
Obtížné to je. Přímá linka do Tallinnu není, tak jsem musela letět přes Frankfurt. Ale pokud je šampionát v Evropě, ještě to jde. Letošní MS bylo až v americkém Denveru a já tak daleko bez sponzorů bohužel jezdit nemohu.

Dostala jste za vítězství nějaké odměny?
Nedostala, pouze mi poděkovali a to bylo vše.

Připravovala jste se na turnaj nějak speciálně?
Speciální příprava nebyla, až se divím, jak jsem na tom byla po nepravidelném tréninku dobře. Lidé si dokonce mysleli, že musím dopovat, že není možné, kolik toho ve svém věku zvednu. Ale není to pravda. Léta chodím dávat krev, už jsem absolvovala 43 odběrů, dopřeji si pouze dvakrát do roka kreatin, jinak piji vinný cukr, který mi dodává energii.

Jak často trénujete?
3 x týdně asi dvě hodiny, ale v posilovně jsem déle, neboť pomáhám dalším. Sestavím jim program a poradím, jak mají cvičit.

Na Mistrovství Evropy jste posunula světový rekord ve své kategorii na 78 kg, to jste musela vyhrát s přehledem…
Můj výkon by stačil i na Masters III, kde závodí ženy v průměru o deset let mladší. Také je kvůli tomu hecuji, že až postoupí do mojí kategorie, budou se jim mé rekordy těžko překonávat.

Už jste na nějakém tréninku zvedla i větší zátěž?
Ano, už jsem zvedla i 82,5 kg a před devíti lety 87,5.

Kolik zemí jste již procestovala? Kde se vám nejvíce líbilo?
Hodně… Byla jsem např. v Jižní Africe, Argentině, padesáté narozeniny jsem oslavila na Mistrovství světa v Kanadě v roce 93. O dva roky později se konalo MS v Anglii, kde jsem se seznámila se závodníky z Indie. Dobře jsme se skamarádili, a když se následující MS v roce 96 konalo v indickém Dillí, velice mi pomohli a dobře se o mě postarali. V roce 2004 se konalo v Indii další mistrovství světa, na které mi dokonce zaslali letenku. Tehdy mě provezli po celé zemi a v roce 2008 mě pozvali na svatbu státního trenéra. O rok později jsem obdržela pozvání na kolaudaci jeho letního sídla v podhůří Himalájí ve městě Dharamsale, kde má sídlo Dalajlama. Bylo to úžasné, v Indii jsem byla celkem šestkrát.

Kolik máte medailí?
To se nedá spočítat. Mám je vystavené doma v Krtech na chodbě, je to taková moje síň slávy. Moje nejstarší dcera se hrozí, co s nimi pak bude dělat.

Prý jste byla také v televizi?
Před několika lety jsem byla v pořadu Show Jana Krause. Bylo to velmi dobré povzbuzení pro starší lidi, že nikdy není pozdě začít cvičit, stačí jen chtít. Já jsem třeba ještě nedávno tancovala na diskotéce a vydržela jsem tam až do noci.

Věnujete se ještě dalším sportům? Sportuje někdo z vaší rodiny?
Mám tři dcery a tři vnoučata, které také vedu ke sportu. Nejstarší dcera, která žije v Německu, mě přivedla k lezení po horolezeckých stěnách. To mě opravdu chytlo a od té doby stále lezu. Jde o přirozený pohyb a je to výborné na záda. Dále jsem si vyzkoušela tandemový let paraglidingem, který jsem dostala od druhé dcery.

Zmínila jste, že pomáháte cvičit i jiným, máte nějaký kurz?
Ano, mám trenérský kurz silových sportů 2. třídy, který jsem absolvovala u pana Stacha, mistra Evropy v kulturistice. Mám také masérský kurz, zatím ale nemám kde masírovat.

Jaký máte názor na posilování mladých?
Nemám nic proti přítahům vlastní silou, posilování by mělo být u každého sportu, ale přirozené. Není dobré, když někteří kluci dřou u strojů a nakládají si víc než unesou. Důležitý je všestranný pohyb.

Ze silového trojboje děláte jen bench press?
Ano, jen bench press. Dříve jsem dělala všechny tři disciplíny, ale dnes už nemohu, neboť jsem měla problémy se zády. Upadla jsem a poškodila si ploténku.

Měla jste i další zdravotní potíže…
V mládí jsem měla boreliozu. Také rachitis (měknutí kostí). U hrudníku mám špatně srostlé kosti, celkově jsem byla takový chcípáček.
Páni doktoři ze mě nemají radost, prý mám místo cvičení chodit o holi a brát prášky, ale není to pravda. Cvičení mi naopak pomáhá dostat se do kondice.

Jaké máte plány do příštího roku?
V dubnu se bude konat mistrovství světa a na podzim mistrovství Evropy. Když zdraví dovolí a seženu finance, chtěla bych se účastnit obou akcí a zvedat do té doby, dokud mě činka nezamáčkne.

Máte ještě čas na nějaké koníčky mimo sport?
Ano, ráda kreslím. Dostala jsem příležitost vytvořit pro mateřské školy obrázky pro děti a již jsem vytvořila pět tématický celků. Dále maluji plakáty k různým slavnostem a akcím v Krtech, kde žiji.

Adina Hyková:

– v dvaasedmdesáti letech vytvořila světový rekord v bench – press, v kategorii masters IV. výkonem 78 kg. Je několika násobnou mistryní světa i Evropy
– trénuje a připravuje i jiné sportovce, má trenérský kurz 2. třídy silových sportů a masérský kurz
– kromě posilování leze ráda po horolezeckých stěnách
– kreslí tematické celky pro děti a plakáty na různé kulturní akce v Krtech
– první mistrovství světa absolvovala v roce 1993, ve svých padesáti letech
– v 47 letech u ní došlo k fyzickému a psychickému zhroucení organismu, lékaři jí předpovídali vozík, od té doby začala posilovat.