Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Mladičká golfistka dobývá svět

Praha/ Vydařenou sezonu plnou sportovních úspěchů završila včera převzetím medaile Středočeského kraje zrukou hejtmana Petra Bendla rakovnická minigolfistka Olivia Prokopová.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Hejtman Petr Bendl gratuluje Olivii Prokopové za sportovní úspěchyFoto: Martin Boušek

Ve sportovním odvětví, pro které se nadchla již před deseti lety (ano, tahle vášeň ji skutečně popadla vnecelých třech letech), patří třináctiletá školačka ke světové špičce. Letos hráčka rakovnického Putt-golf clubu Condor vybojovala nejen titul mistryně České republiky, ale vBudapešti se stala i mistryní světa. Následně na turnaji mistrů US Masters získala stříbrnou medaili vkategorii žen. „Tam jsem to pokazila,“ lituje Olivia. Zvlášť vzhledem ktomu, že se utkala smnohem staršími a zkušenějšími soupeřkami, se stříbro sice může jevit jako obrovský úspěch – tatínek Jan Prokop ale své dceři přitakává. „Jeli jsme tam vyhrát,“ konstatuje.

Jako Stanley Cup

Turnaj mistrů je podle Prokopa mezi minigolfisty mnohem víc ceněný než mistrovství světa. „Zelená bunda pro vítěze je něco jako Stanley Cup pro hokejisty,“ připomíná otec nadějné golfistky stím, že stouto ceněnou relikvií jsou spjaty třeba i podobné pověry. Například ten, kdo ji ještě nezískal, se zdráhá se jí jenom dotknout…

Přestože Olivia vyhrané plakety, medaile a poháry zpředních světových minigolfových podniků už ani nepočítá, medaili od Bendla přijala spotěšením. „Jsem moc ráda, že jsem ji dostala, a opravdu si tohle ocenění vářím,“ prohlásila slečna, která podle vlastních slov svůj čas poctivě dělí mezi minigolf a školu. A také samostatné studium jazyků, protože bez angličtiny si cestování po turnajích nedokáže představit. Na nic jiného už jí však čas nezbývá. „Ale sama jsem si to vybrala – a nelituji. Opravdu mě to baví,“ konstatovala dospěle žákyně osmé třídy. Hodně dospělé má i sny: „Chtěla bych vyhrát mistrovství světa vmužích – a pak bych ráda vyhrávala co nejvíc turnajů,“ konstatovala stím, že svou budoucnost si jinak nežli sgolfovou holí vruce nedokáže ani představit.

Golfová alchymie

Není to ovšem tak, že by kjejímu úspěšnému tažení od jamky kjamce stačilo jen nadání. Za jejím úspěchem se skrývají léta tréninkové dřiny. A také pomoc týmu dospělých spolupracovníků včele sjejím otcem, kteří se nejen starají o zázemí (byť to má někdy podobu spacáků roztažených vautě), ale přesevším o golfovou alchymii. Každé hřiště je před hrou třeba prozkoumat, jednotlivé jamky rozkreslit – a všechno pečlivě vyzkoušet. O úspěchu totiž nerozhodují jen hráčské dovednosti a volba vhodných holí, ale vliv mají i zdánlivé maličkosti jako volba správného míčku odpovídajícího aktuálnímu počasí. A dokonce i jeho teplota! Vpříští sezoně doplní tým i psycholožka. „Když bylo Olivii osm devět let, o hře vůbec nepřemýšlela. Ve Spojených státech například novináři psali: Zatímco všichni hrají, Olivia si hraje. Teď už je psychicky dospělá – a tak psycholožka může hodně pomoci a Olivii podržet,“ předpokládá táta. Připouští však, že nová žena to po příchodu do realizačního týmu složeného ze samých mužů nebude mít jednoduché. „Nemyslím, že bychom se přizpůsobovali; to spíš bude na ní,“ usmívá se otec hráčky. „Určitě neplánuji, že bychom kvůli ženě vtýmu třeba vařili víc zeleniny. Ani Olivia to nevyžaduje; my jsme všichni "masotariáni",“ dal nahlédnout do životosprávy úspěšné hráčky.

Důležitou roli psychiky zdůraznil při včerejším setkání i hejtman Bendl. „Člověk musí umět prohrávat,“ připomněl stím, že i on sám si vnedávných volbách do krajského zastupitelstva vyzkoušel, jaké to je aspirovat na vítězství a skončit na druhém místě. „Ale člověk se ztoho musí poučit a příště být lepší,“ poradil Olivii i sobě. Sám za sebe pak Prokopovým slíbil, že kariéru nadějné rakovnické golfistky bude nejen sledovat, ale i podporovat. „Asi už sice nebudu tady,“ pohladil gestem prostory středočeského hejtmanství vbudově krajského úřadu,“ ale podporovat vás budeme dál a náš rodinný rozpočet na vás bude pamatovat,“ slíbil.

Ženy často nesou porážku hůř než muži

Nejlepší minigolfisté světa si už zvykli na to, že nad nimi vítězí malá holka odkudsi ze středu Evropy. „Berou mě jako rovnocennou soupeřku; jsem prostě jedna z nich,“ připomíná Olivia Prokopová. „Hůř nesou porážku chlapi, kteří jsou ve světovém žebříčku tak od 20. do 50. místa – pro ty to bývá těžké přijmout. A také ženy si většinou nechtějí připustit, že by podstatně mladší soupeřka mohla být lepší než ony,“ svěřila se Olivia stím, jaké ohlasy vyvolávají její úspěchy u protihráčů. Navzdory tomu si ale golfové společenství zamilovala. Do značné míry prý platí, že jsou všichni jako jedna velká rodina.
Autor: Ondřej Holakovský

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení