Beeball je zjednodušená varianta baseballu, ve které se odpaluje větší pěnový míček ze stativu a pálkaři běhají na jednu metu, za kterou dostanou bod. Hráči v obraně se snaží běžce vyautovat tím, že dostanou míček do vyznačeného kruhu.

Protože je baseball stále vcelku málo známým sportem, rozhodla se ČBA a PBS udělat osvětu a vyškolit učitele tělocviku z celého okresu na family licenci tak, aby jim umožnila kvalitně připravit na turnaj jak své žáky, tak i sebe.

Kromě toho ČBA a PBS ještě vybavily všechny školy herním vybavením a výsledky této podpory byly hodně vidět na výkonech během celého turnaje.

Minulý týden se odehrál turnaj čtvrtých tříd, kterého se zúčastnily týmy 1. ZŠ, 2. ZŠ a 3. ZŠ Rakovník, Jesenice, Zbečna a Kounova. Týmy se rozlosovaly do dvou skupin, ze kterých se postupovalo do pavouka o umístění.

Už během prvních zápasů bylo na všech týmech znát, že s nimi jejich učitelé trénovali a k vidění byly jak tvrdé odpaly, tak obětavé zákroky v poli. O bouřlivou atmosféru se postarali žáci 1. ZŠ a hráči týmů, které zrovna nehrály, a ochoz tělocvičny se stal skandující tribunou.

V semifinále se o postup utkaly týmy Jesenice se 3. ZŠ a 2. ZŠ s týmem 1. ZŠ. Díky vyrovnaným výkonům a malým rozdílům ve skóre se objevily i emoce a začalo jít do tuhého. Do finále nakonec po velkém drama postoupila Jesenice a 
2. ZŠ. V zápase o třetí místo vyhrála 3. ZŠ a mohla se tak radovat z bronzové medaile.

V souboji o první místo se skóre dlouho přelévalo ze strany na stranu, ale nakonec se z vítězství 14:11 radovala Jesenice, která tak turnaj čtvrtých tříd vyhrála. Konečné pořadí tedy bylo Jesenice, 2. ZŠ, 3. ZŠ, 1. ZŠ, ZŠ Kounov a ZŠ Zbečno.

O den později, tedy v pátek, se uskutečnil turnaj třetích tříd, kterého se zúčastnilo ještě o jednu školu víc. Tento turnaj se hrál vyřazovacím systémem na dva vítězné zápasy.

Los před začátkem turnaje určil tyto dvojice: ZŠ Čistá a 3. ZŠ Rakovník, Křivoklát a Šanov, 1. ZŠ Rakovník a ZŠ Lužná. Z postupu do bojů o medaile se radovaly týmy 3. ZŠ, 1. ZŠ, Lužná a ZŠ Lány, jejichž postup určil los. V semifinále všechny týmy opět předvedly krásné a bojovné výkony a o zlato se nakonec utkala 3. ZŠ a ZŠ Lány.

Finále bylo velmi dramatické a nakonec ho vyhrála 
3. ZŠ těsně 18:14. Celkové pořadí třetích tříd tedy bylo: 
3. ZŠ, Lány, 1. ZŠ, ZŠ Lužná, ZŠ Křivoklát, ZŠ Čistá a ZŠ Šanov.

Na tento turnaj se přijel podívat i rozvojář ČBA Matouš Procházka, který dokonce v několika zápasech nastoupil jako rozhodčí. Matouš velmi chválil jak organizaci celého turnaje, tak hlavně nasazení a šikovnost všech hráčů, kteří jsou velkou nadějí jak pro rakovnický, tak i český baseball.

Hráči Red Crayfish plánují v příštích letech rozšíření turnaje také o kategorii prvních a druhých tříd a také koketují s myšlenkou na založení školní ligy, díky které by mohli rozšířit řady mladých Nippers o nadšené a talentované hráče.

„Dohromady se turnaje zúčastnilo zhruba 170 dětí z deseti škol celého okresu a všem jim patří velký dík za jejich výkony a nasazení. Velký dík také patří všem učitelům a školám, kteří své svěřence na turnaj poctivě připravili a velmi pomohli s hladkým průběhem celého turnaje. Zapomenout také nesmíme na přátele z DDM a GZWR, bez kterých by se tento turnaj jen těžko uskutečnil a se kterými byla radost spolupracovat. Největší poděkování nakonec posíláme na 1. ZŠ, která nám poskytla tělocvičnu a zázemí pro tento turnaj," poděkoval s hrdostí za celý tým Red Crayfish Tomáš Pícha.