Mezi třicet vyvolených závodů pro rok 2016 bylo z Rakovnicka vybráno celkem osm akcí – dubnový Novostrašecký běh (7 km), Krušovický soudek (20 km), Lišanská silniční sedmička v květnu, červnový Běh přátel piva Václavy (9 km), Třtická punčocha (9 km) v červenci, srpnová Rakovnická patnáctka, Jesenický surovec (12 km) v říjnu a Vánoční běh Třtice (5 km), který má tu čest být poslední příležitostí ještě změnit celkové pořadí Poháru.

Poháru se mohou zúčastnit běžci s trvalým pobytem v regionech Kladno a Rakovník nebo ti, kteří závodí za oddíly z těchto regionů. Soutěží se podle věkových kategorií tak, jak je zvykem na běžných závodech, v Poháru je to tedy pět mužských věkových kategorií a tři ženské. Ze třiceti pohárových závodů se každému závodníkovi započítávají body za 18 nejlepších umístění. Za první místo v kategorii je 16 bodů, za druhé 14 bodů, 3. místo – 13 bodů atd. až 15. místo je za 1 bod. Maximální počet bodů je tedy 188.

Tak jako v minulých ročnících, také v uplynulém roce dosáhli běžci z rakovnického okresu některých pozoruhodných výsledků. Nutno totiž podotknout, že bojují v poměrně velké konkurenci kladenských účastníků, kterých je v tamním rozsáhlejším a běžeckým nadšením více poznamenaném okrese prostě mnohokrát více. Odhadem má jeden rakovnický běžec proti sobě nejméně sedm kladenských soupeřů. Přesto běžci našeho regionu dosáhli celkem na šest medailí a další z nich byli v samém popředí všech účastníků.

Nejlépe si vedla v kategorii žen od 35 let (bodovalo 66 žen) Martina Bradáčová z Lubné (startuje za MK Kladno), která během roku absolvovala přesně 18 závodů, tedy plný počet bodovaných, v nichž byla vždy buď první, nebo druhá. To jí vyneslo zlato a velmi suverénní vítězství, když nashromáždila 274 bodů a druhá v pořadí zůstala o plných 65 bodů zpět.

Překvapením sezóny se stala Markéta Vejražková ze Třtice, která se v konkurenci 85 bodovaných žen v nejmladší kategorii do 34 let prosadila za zcela suverénní kladenskou Janou Zímovou (188 bodů) na stříbrnou pozici. Stříbrný souboj byl velmi napínavý, jelikož při stejném počtu bodů 204 rozhodl mezi kladenskou Štíbalovou a Vejrážkovou větší počet vítězství v závodech, kdy třtická běžkyně dokázala být dvakrát první.

Další stříbro vybojoval veterán Sláva Pilík (v kategorii od 60 let). Pilík v druhé polovině roku mocně dotahoval vítězného Kladeňáka Jiřího Kutiše. Bohužel v posledních dvou závodech ho zradil stehenní sval a doběhl za svým soupeřem druhý, což rozhodlo o těsném vítězství kladenského běžce. Celkově měli oba stejně bodů (286), ale v započítaných závodech byl vítězný Kutiš (273) o tři body lepší. Ve stejné kategorii zaznamenali běžci z okresu Rakovník ještě bronzový úspěch. Postaral se o něj novostrašecký běžec a jinak také starosta Nového Strašecí Karel Filip, který dosáhl na jedno první místo v závodě a celkem započítal 244 bodů.

Bronzový třpyt poznali také mladší veteráni. V kategorii od 40 let se výborně prezentoval celým pohárem Milan Kmeť. Novostrašecký běžec se v první polovině roku pomalu rozbíhal, ale neustále se zlepšoval a mocně proháněl průběžně třetího kladenského Bauchnera. Ten v samém konci roku svou neúčastí o třetí příčku přišel, když Kmeť se naopak představil výbornými výsledky a třetí místo získal o jediný bod. Další třetí příčku v tvrdé kladenské konkurenci vybojoval Josef Vorel z Příčiny. Do poslední chvíle musel ale bronz hájit před dotírajícím Šťastným z Kladna, ale nakonec si stupně vítězů zajistil již dva závody před koncem.

Statistika Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka hovoří o 266 mužích, kteří dosáhli v některém závodě alespoň jednoho bodu, žen bodovalo 176. Účast těch, kteří vůbec nebodovali není vedena.

Pohár 2016 skončil, Pohár běžců Kladenska a Rakovnicka 2017 už začal. Zatím jsou odběhnuty dva závody – lednový Zimní běh Kladno na 5,3 km a únorový Svatojánský běh v Kladně-Dubí na 7,5 km. Pohár pokračuje třetím závodem v pátek 3. března odpoledne, kdy se v Kladně na Sletišti běží Narozeninová pětka. Veškeré informace, výsledky, fotogalerie, kalendář běhů aj. pro stávající i budoucí účastníky Poháru je možno nalézt na www.maratonkladno.cz