Oba závody měří necelých pět kilometrů a jsou příjemným zpestřením vánočních svátků, ale u některých i začátkem cesty zpět za štíhlou linií po lukulském svátečním hodování. Ať to již bylo tak, či tak, na obou závodech se sešel velký počet účastníků.

Ve Třtici zářil Stehlík s Merunkou

Pod bedlivým zrakem nestárnoucího Vildy Šubrta přivítala hlavní organizátorka běhu ve Třtici Markéta Vejražková celkem 76 běžců na startu. Přímo z obce Třtice se přihlásilo dokonce devět účastníků, mezi nimiž nechyběla ani sedmnáctiletá Anežka Vejražková, známá sportovkyně s handicapem.

V konkurenci trénovaných běžců to neměli Třtičtí sice vůbec snadné, ale jejich líté souboje zvláště v kategorii nejmladších do 39 let, byly ozdobou tohoto běhu. Mezi zástupci rakovnického regionu se k výbornému výkonu, při neúčasti Gábiny Rakové, vyšvihl stále se lepšící Míra Stehlík z Rakovníka. Po výborném začátku, ve kterém je nutno zdolat kilometrové stoupání nad obec Třtice nepolevil ani v seběhu k Bucku a své tempo vydržel i v posledních necelých dvou kilometrech včetně krutého stoupání zpět do vesnice. Časem 18,08 min. zaostal pouhou minutu za celkovým vítězem a vynikajícím běžcem Poduškou z Kladna a z téměř osmdesátky běžců „utrhl“ pro Rakovník bronzovou příčku celkového pořadí za druhým Fikesem také z Kladna. Běžci z rakovnického regionu se „neztratili“ ani v dalších kategoriích. Svou kategorii od 60 let vyhrál znovu zcela suverénní Jan Merunka z Lán (22,38 min.) a třetího místa ve své kategorii do 39 let dosáhl Pavel Bříza z Krušovic (19,56). Za zmínku stojí také solidní výkon Martina Tlustého z Mšeckých Žehrovic (22,26) a jeho deváté místo mezi 22 zástupci nejmladší kategorie a rovněž čas 24,06 min. , který dosáhl Jan Urbanovič, nejlepší ze zástupců místních sportovců. Ostatní již skončili v poli poražených včetně Slávy Pilíka, který mohl v cíli jen vzpomínat na doby minulé a svůj čas 17,26, který by ho letos dostal až na pomyslnou bednu vítězů.

V Kladně se prosadili lišanský Mundok a Raková ze Hvozda

V posledním závodě Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka se na trati dlouhé 4,8 km, vedoucí lesem a po silnici u Kožovy hory v Kladně, nejlépe dařilo Marianu Mundokovi z Lišan a Gabriele Rakové ze Hvozda na Rakovnicku. Oba zástupci rakovnického regionu obsadili ve svých kategoriích druhá místa, když Mundok doběhl v čase 16,52 na čtvrtém místě celkově z 88 účastníků závodů. Závod pro sebe rozhodl stylem start-cíl jediný zahraniční závodník Vladimir Escajadillo, reprezentující New Balance Belgie, který jako jediný uběhl trať pod 16 minut (15,45). Částečně mu sekundovali, hlavně zpočátku závodu, již veteráni Poduška (16,11) z Kladna a celkově třetí Fikes (16,28), také z Kladna.
Gábinu Rakovou, která musela uspět, aby si uhájila celkové vítězství v Poháru (téměř 30 závodů za rok 2008), porazila o tři roky mladší a celková vítězka závodu žen Helena Poborská (17,25). Raková ale doběhla druhá ve velmi dobrém čase 18,59 a zároveň jako první z účastnic z Kladenska a Rakovnicka. Mezi ženami se prosadila také krušovická Lucie Růžková, která si vylepšila své osobní maximum v tomto závodě už na 20,43 min. a obsadila čtvrté místo. Z dalších běžců našeho regionu se jubilejní 40. ročník Zimního běhu Kladno vydařil také Ondřeji Mánkovi, který byl čtvrtý v kategorii do 39 let v čase 17,05.

Lánský Jan Merunka, vítěz „šedesátníků“ ze Třtice, měl tentokrát obrovskou konkurenci. Na start se totiž poprvé letos postavil čerstvý „šedesátník“ Standa Kovárník z Prahy, jehož úctyhodný čas 18,23 znamenal jednoznačné vítězství. Pražákům se v této kategorii vůbec dobře dařilo, a tak na již osmašedesátiletého Merunku zbylo pouze čtvrté místo mezi jedenácti vrstevníky. Krušovickému Pavlu Břízovi to mezi běžci do 39 let tentokrát tolik nešlo, dosáhl na mnohem rychlejší kladenské trati podobného času (19,32), jako na těžké třtické, a to mu stačilo jen na 13. místo mezi 21 „mladíky“. Naopak znovu dobře běžel Miroslav Stehlík, který také v Kladně sahal po umístění na „bedně“ . „Bratrovražedný“ souboj mezi ním a Marianem Mundokem nakonec pro sebe s odstupem pěti vteřin ve klesání k cíli rozhodl mladší Marian a Stehlíkovi ještě nakonec chyběly dvě vteřiny na bronzovou příčku kategorie od 40 let, kterou ve finiši před ním uhájil pražský Rychecký. Aby byla statistika běžců rakovnického regionu úplná, nutno říci, že závodu se zúčastnil také Sláva Pilík, jenž se sice zlepšil oproti Třtici na 23,30, ovšem to stačilo pouze na nejhorší umístění z našich zástupců – 21. místo v kategorii od 50 let. Ve světle tohoto výkonu je mnohem zářivější ten, který odvedl pražský Ivan Pancner, známý letitý účastník Rakovnické patnáctky, a jenž závod dokončil sice jako poslední za rovných 40 minut, ale na bedrech s 82 křížky věku.

AUTOR: Sláva Pilík