Členitou 7500 m dlouhou trať zvládl nejrychlejší muž v čase 27:09 minut, což je jeho druhý nejlepší výkon na svatém Janu. Loni byl o málo rychlejší, ale skončil až třetí. Letos poprvé vyhrál, byť už nepatří mezi nejmladší borce. Příští rok oslaví padesátiny.

"Nebyla tam z Kladenska celá špička, takže to vyšlo," skromně podotkl, aniž by připustil, že mezi elitu patří rovněž. Přitom vyhrál způsobem start cíl.

"Raději běhám sám, než s někým," zavtipkoval vysoký borec a přiznal, že poslední stovky metrů polevil. Podotkl, že si závody užívá, protože se blíží moment, kdy jeho výkonnost půjde dolů. Věčně zrát jako víno prý nelze.

"Myslím, že v padesáti se to bude lámat dolů," mínil běžec, jenž loni absolvoval jeden z nejtěžších závodů světa, řecký Spartathlon (246 km). Do cíle prý došel. "Bylo to nastavené zrcadlo. Nejdelší tratě už pro mě nebudou," mínil a dodal, že letos bude jeho maximem květnová Rakovnická 60.

V Obchodním domě Central Kladno je k vidění expozice z loňské úspěšné výpravy Filipa Jíchy jr.
Podívejte se, jak se Filip stal nejmladším Kladeňákem, který přeplaval La Manche

Nejrychlejší žena Klára Ničová ze Slaného se proběhla kolem kostela svatého Jan Křtitele v lesích nad Dubím poprvé a hned byla nejlepší. "Běželo se mi nad očekávání. Mám ráda lesy a kopečky, takže pro mě to byla hezká trať," pochvalovala si v cíli pětadvacetiletá běžkyně, která si loni zaběhla svůj první maraton. Jinak by nemohla být členkou kladenského klubu.

Čas 31:50 minut byl rychlejší, než očekávala. A příští rok bude ještě lepší, protože běhání se věnuje teprve tři roky, takže další progres určitě přijde. "Mám dobrý základ, protože jsem se dlouho věnovala všesokolské všestrannosti," řekla.

V cíli na dobíhající borce dohlížel Ladislav Tlustý, který společně s dvěma kamarády závod založili. "Chtěli jsme oživit sportovní dění v Dubí," prozradila dnes třiaosmdesátiletá legenda kladenského běžeckého sportu a pochvalovala si, kolik se na start postavilo žen a dívek.

Jednu si připomněl, když se zahloubal do vzpomínek. "Jedna naše známá nám tenkrát vynadala. Myslela si, že běh pořádáme na počest únorového vítězství pracujícího lidu," konstatoval se smíchem.

Svatojanský běh byl druhým podnikem dlouhého seriálu Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka. Třetím v řadě bude březnový Těškovský okruh.