Závod s přesnou délkou 10 548,75 metru probíhal v příjemném prostředí lesních cest mezi Tuhání, Ostrovcem a Libušínem. Poměrně těžkou trať s několika nepříjemnými stoupáními, z nichž nejprudším byl výběh na Kameňák na třetím kilometru, zvládli z rakovnických běžců nejlépe Jan Merunka z Lán, který zvítězil časem 50,36 min. v kategorii od 60 let a Gabriela Raková ze Hvozda, která byla z deseti startujících žen vůbec nejrychlejší a časem 43,50 zvítězila ve své kategorii žen do 34 let. Oba závodí za klub MK Kladno. Zatímco Merunka musel bojovat až do posledního kilometru s blížícím se Ratajem (Sedlec Prčice) a vyhrál o necelou minutu, Raková neměla na trati vážnější soupeřku a zvítězila před krušovickou Lucií Růžkovou (48,51) o celých pět minut. Také další běžci rakovnického okresu podali poměrně dobré výkony ve svých kategoriích. V nejmladší kategorii skončil bronzový teprve sedmnáctiletý Marian Mundok (AC Tempo Kladno) z Lišan časem 39,11 a znovu porazil rakovnického Ondřeje Mánka, který časem 40,49 skončil šestý z patnácti startujících. V kategorii od 40 let se na šestém místě umístil Miroslav Stehlík (43,45) a po určitých zdravotních potížích byl až devátý Zdeněk Kos (53,40), oba z Rakovníka. Mezi běžci od 50 let jsme měli také dva zástupce. Mezi 13 vrstevníky byl lepším mladší z obou našich, padesátiletý Josef Beránek z Krušovic. Časem 46,23 obsadil šesté místo, zatímco osmapadesátiletý Sláva Pilík byl za 50,07 devátý. Poslední zástupkyní našeho okresu byla čtyřiadvacetiletá Bára Sovová z Řevničova, která se časem 55,59 umístila na šestém místě.

Po závodě jsme se zeptali na dojmy ze závodů některých běžců z našeho okresu. Mánek: „Znovu jsem prohrál s Marianem. Každý rok právě tady neběžím příliš dobře a dnes se potvrdilo, že tenhle závod mi nesedí. Líbí se mi trať, ale je to pořád kopec nahoru – dolů. Když už se rozběhnu, tak nastane změna, musí se skoro zastavit a hned do kopce. Prostě tu nedokážu chytit rytmus. Co s tím? No, jistě víc potrénovat. Když se ptáš, co v budoucnu, tak se chci připravit na Kladenský maraton. Letos poběžím i Rakovnickou patnáctku, v posledních letech mi nikdy nevyšel termín. Už se na ni těším (Rakovnická patnáctka se koná v neděli 31. srpna – pozn. autora).“

„Bydlím ve Hvozdu ve vesnici s padesáti chalupami. Rozdělovský čtvrtmaraton byl velmi příjemný a počasí se krásně povedlo, jelikož nebylo horko, ani nepršelo. Rozběhlo se to docela rychle a bylo dobré, že jsme běželi v dobrém tempu až do cíle. S výkonem i výsledkem jsem hodně spokojená,“ vrátila se k závodu Gabriela Raková ze Hvozda.

Lucie Růžková na otázku, čím to, že se tak hodně zlepšuje, odpověděla: „Prostě víc makám, chodím častěji dlouhé běhy, většinou samé „desítky“, „patnáctky“ a také nějaké úseky. Běhám skoro každý den. Ráda bych se zase dostala na Kladenském maratonu pod čtyři hodiny, případně si zlepšila osobák, který je 3:53 hod.

Posledním s našich respondentů – běžců byl krušovický Josef Beránek. Na otázku, zdali je spokojený s dosaženým časem, poznamenal: „Spokojený docela jsem, přece jen mám zdravotní problémy s trošku namoženou šlachou. Loni jsem, možná i proto, běžel o dvě minuty lépe.
Další ze závodů Pohárů běžců Kladenska a Rakovnicka čeká aktéry poslední srpnovou neděli.

Jubilejní třicátý ročník začne dne 31. srpna prezentací od 9,00 hodin. Od 10,30 hodin se již startuje od křivoklátské sokolovny na tradiční trati po silnici do Rakovníka. Cíl se předpokládá po 11,15 hodin na stadionu u rakovnické sokolovny.

AUTOR: Sláva Pilík