„Je to pro náš klub velká ztráta jak po stránce sportovní tak i lidské a morální," říká manažer a trenér boleslavského týmu Johnson Controls Antonín Ungerman. A dodává: „Kyzi byl vždycky vzorem pro naše mladé závodníky, trénoval s nimi a dělil se o své zkušenosti. Troufám si říci, že už byl takovou velkou stálicí českého poháru. Očekával jsem, že by mohl závodit ještě tak dva roky, ale na druhou stranu chápu důvody jeho rozhodnutí."

Vladimír Kyzivát„První úvahy přišly před dvěma lety, kdy mi lidé kolem mě připomínali, že mě začínají porážet závodníci o deset let mladší," připouští Kyzivát. Na nadcházející sezonu se ale začal normálně připravovat. „To je pravda, už jsem najížděl nějaké kilometry. Ale na přelomu března a dubna jsem dostal pracovní nabídku ze Škodovky. Do toho stavím barák a navíc jsem si uvědomoval, že čím dál tím víc řeším takové ty starosti normálního života – děti, jejich školy, zájmy, a tak dále. Uvědomil jsem si také, že se nemůžu cyklistikou živit donekonečna," vysvětluje důvody konce své kariéry osminásobný účastník mistrovství světa.

Na kanapi se nyní ale rozhodně nefláká. „Chodím do práce a do toho stavím dům v Násedlnici u Kněžmosta. Teď ještě bydlíme s manželkou a třemi dětmi v bytě v Mladé Boleslavi, na podzim bychom se ale už chtěli přestěhovat. Navíc jsem zdědil chalupu, o kterou se také musím starat. Takže pohyb mi fakt nechybí. Na kole se ještě rád svezu, ale toho času je v současnosti málo. Příští rok to snad bude lepší," plánuje Kyzivát.

A může se tak ohlédnout za svou bohatou kariérou: „Z bronzové medaile na mistrovství České republiky 2014 v Lošticích jsem měl velkou radost, ale v cyklistice se počítají hlavně vítězství, takže určitě nejvíc je celkové prvenství v TOI TOI Cupu, kdy jsem za sebou nechal i taková velká cyklokrosová jména, jako byl třeba Petr Dlask. Deváté místo na mistrovství světa 2006 v Zeddamu bylo také fajn, tam mi to sedlo. Hodně si i považuji pódiových umístění ve Švýcarsku, kde jsem se často účastnil mezinárodních závodů."

Po svých zkušenostech může také radit. Co by tedy nyní už bývalý český cyklokrosař poradil těm začínajícím? „Mladým adeptům bych doporučil, aby do toho dali všechno a snažili se probojovat do nějakého velkého zahraničního týmu. Mně se to bohužel nepodařilo. V době, kdy jsem měl našlápnuto, tak mě postihl pád na podzim 2006 před prvním pohárovým závodem v Podbořanech při rozjíždění na trati a způsobil jsem si vážná vnitřní poranění. Potom jsem byl prakticky dvě celé sezony vynechat a další dvě mi trvalo, než jsem se do toho dostal zpátky."

A kdyby měl tu možnost, zvolil by znovu cesty cyklokrosaře? „To je těžká otázka, ale asi ano. Určitě. Znovu bych se naplno vrhl do sportu, i když je to složité uživit se cyklokrosem v domácích podmínkách," uzavírá Vladimír Kyzivát.

Vladimír Kyzivát

Narozen: 22. 3. 1982

Sport: cyklokros

Týmy: TJ Sokol Holé Vrchy (1995–1999), Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav (1999–2016)

Největší úspěchy:

■8 startů na mistrovství světa v cyklokrosu
■21 absolvovaných sezon v Českém poháru
■7. místo na MS juniorů v Nizozemí (2000)
■3. místo na ME U23 v Táboře, posléze vyloučen ze závodu po nefér protestu francouzské výpravy kvůli údajnému zkrácení tratě (2003–2004)
■3. místo v jednom závodě Světového poháru U23 (2003–2004)
■5. místo v Českém poháru – Budvar Cupu (2005–2006)
■první vítězství v závodě Českého poháru (Kolín, 2005–2006)
■9. místo na MS v kategorii muži elite (Nizozemí, 2005–2006)
■celkově 2. místo v Českém poháru (2010–2011)
■celkové vítězství v Českém poháru (2011–2012)
■4. místo na mistrovství ČR (Uničov, 2011–2012)
■3. místo na mistrovství ČR (Loštice, 2013–2014)

--------------------------------------------------------------------------------