Turnaj se stejným názvem se konal na Berounsku už před rokem v Karlštejně, ale tehdy šlo o akci, která byla společným turnajem s druhou nejvyšší evropskou soutěží. Letos ale vedle přesunu do Berouna došlo k navýšení prize money (na 200.000 eur), ale také povýšení na samostatný turnaj Ladies European Tour. A vzhledem k okolnostem bude berounská sportovní událost roku také vůbec první letošní turnajovou kontinentální akcí, navíc za účasti diváků. Oba dva úvodní turnaje ve Skotsku se totiž hrály za zavřenými dveřmi.

LEPŠÍ KVALITA V ČECHÁCH JEŠTĚ NEBYLA

Na co se tedy v Berouně můžeme těšit? Konkurence, která se sejde na Tipsport Czech Ladies Open, je výkonnostně vůbec nejlepší v historii turnajů Ladies European Tour na českých hřištích. Potvrzují to fakta výsledková i žebříčková, ale také třeba srovnání s obsazením úvodního turnaje nově odstartovaného evropského profesionálního okruhu.

Na prestižním Ladies Scottish Open, které zahájilo po vynucené pauze sezónu, hrálo kolem čtyřiceti profesionálek, jež se bezprostředně po dvou týdnech v Británii představí také v Berouně. Jak Skotsko, tak Česko si vybraly dvě bývalé vítězky evropského Order of Merit – Jihoafričanku Lee-Anne Pace i Američanku Beth Allen. Z kategorie turnajových vítězek posledních dvou let jsou na obou místech aktuální první hráčka evropského pořadí Julia Engstrom (Švédsko), obhájkyně českého titulu Carly Booth (Skotsko), Annabel Dimmock (Anglie), Becky Morgan (Wales), Christine Wolf (Rakousko) a Marianne Skarpnord (Norsko).

V HOTELU A SVÝMI AUTY

Všechny účastnice se musí podrobit všem epidemiologickým opatřením, které má Ladies European Tour pro všechny své turnaje a jsou přísnější, než platí v jednotlivých zemích. Hráčky také – s výjimkou Češek – musí bydlet společně se svým doprovodem v jednom hotelu (v Berouně Litava Hotel Grand), na hřiště a zpět se musí dopravovat samostatně vlastními vozy, v prostorách Beroun Golf Clubu budou mít vyčleněnou samostatnou část klubovny bez přístupu k divákům.

SPILKOVÁ DODALA ATRAKTIVITU

O to větší chuť budou mít čas se soustředit pouze na svoji práci a dokázat, že půjde o skutečnou špičku ve svém oboru. Když navíc počátkem minulého týdne oznámila svoji účast česká golfová hvězda Klára Spilková, získala akce ještě na atraktivitě. Česká jednička totiž nehrála doma už čtyři roky a berounský turnaj si vybrala, aby se předvedla zdejším fanouškům.

Ale fandit se nebude na hřišti na berounském Závodí pouze Spilkové, vždyť hrát zde bude celkem patnáct českých hráček včetně dalších šesti profesionálek (Kateřina Vlašínová, Šideri Váňová, Kateřina Krásová, Lucie Hinnerová, Eva Koželuhová, Kristýna Napoleaová) a také osmi mladých amatérek (Sára Kousková, Jana Melichová, Patricie Macková, Tereza Melecká, Kristýna Frýdlová, Tereza Koželuhová, Gabriela Roberta Vítů a berounská golfistka Nela Halaburdová).

Hráčky se sjíždějí do Berouna od včerejška, v týdnu před turnajem je čekají tréninkové dny. Samotná soutěž se bude hrát od čtvrtka 28. do neděle 30. srpna, přístup mají i diváci za jednotné vstupné 100 korun, v kterém je i cena parkování.

Pro příjezd na přechodná parkoviště do areálu doporučují pořadatelé nově vybudovanou cestu od čerpací stanice u sjezdu Beroun-Východ z dálnice D5. Parkoviště před vjezdem do resortu bude vyčleněno hráčkám a organizátorům. Část druhého a třetí kolo bude vysílat ČT Sport.

Petr Halaburda

Golfový areál BerounZdroj: archiv

golfistka Klára Spilková
Do Berouna dorazí i naše golfová hvězda Klára Spilková