Přímo tento závod, který má Štěpán na starosti, se pojede v sobotu od kruhového objezdu Tesco. Abychom vám závody a tento sport trochu více přiblížili, poprosili jsme Štěpána o rozhovor.

Jak vypadá tvůj trénink, nebo jak jinak se udržuješ v kondici, je-li potřeba?
Trénink je v mém podání hlavně ježdění. Na kolo se dostanu nejčastěji o víkend, kdy dost často jezdím na závody nebo jen s kamarády si zajezdit. Jiné udržování v kondici u mě moc neprobíhá. Rád si jdu zaplavat, zalézt na stěnu a také hraju badminton. Fyzička není v tomto sportu to nejdůležitější. Hlavní je technika jízdy na kole, a to jde natrénovat pouze ježděním.

Pověz něco o vzniku sportu. Kolik lidí v republice se tomuto sportu věnuje a kolik je vás na okrese?
Sjezd je relativně mladý sport a u nás se provozuje přibližně 15 let. V ČR se sjezdu věnuje celkem početná skupina lidí. U nás na okrese je to přibližně 20 lidí. Závodně na našem okrese jezdí asi 8 lidí.

Budeš pořádat závody v Rakovníku, k čemu mají posloužit a o co v nich půjde? Kolik lidí přijede závodit?
Závody v Rakovníku mají posloužit jako ukázka našeho sportu. Měly by lidem ukázat o čem náš sport je a jezdce zavést do jiného, zajímavého, prostředí. Jde o co nejrychlejší projetí tratě. Systém závodu je shodný se závody na normálních, přírodních, tratích. Pojedou se dvě měřené jízdy a započítává se lepší čas.

Ty sám se účastníš? Kdo ti se závody pomáhá? Co město, vyšlo vstříc?
Pokud bude čas, tak se samozřejmě zúčastním. Chci si vyzkoušet trať, kterou postavíme. Se závody pomáhá především pan Sunkovský, kterému tímto chci moc poděkovat. Dále pomáhají ostatní místní sjezdaři a kamarádi, kterým samozřejmě také děkuji.

Pořádání závodů mi minulý rok vlastně spadlo do klína. Město pořádalo Rakovnické cyklování, v jehož rámci chtělo uspořádat závod ve sjezdu, a přes dva lidi se pořádání dostalo až ke mně a já se ho rád ujal.

Kolika kilometrovou rychlostí se dá sjíždět někde třeba v lese? Není to pak už dost nebezpečné?
Rychlost je velmi rozdílná a záleží na profilu tratě. Na rychlých tratích není problém dosáhnout 50ti kilometrové i vyšší rychlosti. Nebezpečná může být i malá rychlost. Pokud se někde stane chyba, tak to může být dost zlé.

Co na tvůj koníček rodina, nemá strach? Je to finančně náročné, pokud chceš objíždět i závody?
Z počátku se docela báli, ale postupem času si zvykli a teď už to tak neřeší, spíš mají strach z cesty na závody a zpět, než z vlastního ježdění na kole. Finance jsou stejně, jako u všech sportů, závislé na úrovni, jakou chce člověk ten sport provozovat.

Pokud se člověk chce jen tak vozit a mít kolo jako koníček, tak se nejedná o moc drahou záležitost. Počáteční investice je relativně velká, ale pak nejsou investice tak hrozné. Naopak pokud si člověk z tohoto koníčku udělá životní styl a baví ho jezdit na závody, pak už jsou náklady docela vysoké.

Co bys doporučil a poradil mladým, kteří by třeba chtěli začít?
Předně bych řekl, že se dá začít v každém věku. A doporučil bych, aby si našli někoho, kdo se sjezdu už delší dobu věnuje, a ten jim určitě rád poradí. A pro začátek hlavně trpělivost, nic nejde hned a začátky mohou totiž bolet.

Co vzkážeš divákům a všem přítomným, kteří se do města na závody zajdou podívat?
Ať se dobře baví a fandí všem závodníkům. A hlavně ať se podívají na celou trať. Všude jsou zajímavé pasáže.