TJ TATRAN RAKOVNÍK

Rakovnický Tatran, přesněji řečeno jeho A-tým hraje už několik sezon čtvrtou nejvyšší soutěž a celkem v klubu mají dva dospělé a šest mládežnických týmů. Předseda klubu Jiří Froněk přiznává, že s financemi je to letos horší, než v předchozích letech. „Popravdě, s financováním je to nic moc. Určitě budou chybět prostředky, protože od města jsme dostali o 340 tisíc méně, než v loňském roce, a to už je hodně Na některé dotace jsme nedosáhli. Z MŠMT bychom něco dostat měli, ale žádný kontakt navázaný v rámci grantového řízení také nebyl, takže letos prostředky slibují,“ vysvětluje Froněk.

Klub zatím finanční prostředky má, neboť jeho činnost je průběžně financována, a to jak u mládežníků, tak i u dospělých. Zda ale tomu bude tak i v příští sezoně, zatím předseda klubu netuší. Snadná není ani situace kolem kvalifikovaných trenérů. „Sháníme je, potřebovali bychom tak tři, kteří by byli schopní a ochotní do mládežnických kategorií.“

Areál na Šamotce je ve vlastnictví Města a se zázemím zatím problémy nejsou. „I když i zde by bylo zapotřebí prostředků víc, protože areál je rozsáhlý a udržovat ho ve slušném chodu je určitý problém. Uvidíme, jak to bude s vodou, protože tam máme dvě přírodní hřiště, které je potřeba zalévat a vody je málo,“ říká Jiří Froněk.

SK RAKOVNÍK

Také areál druhého divizního zástupce na okrese – SK Rakovník, je ve vlastnictví Města Rakovníka, které zajišťuje jeho správu prostřednictvím finančního příspěvku na provoz. „Jsme tedy schopni zajišťovat kvalitní spravování areálu. V rámci provozovatelské smlouvy mezi SK a Městem je ovšem limit na mzdové náklady, který nás limituje,“ podotýká sekretář rakovnického klubu Marek Tvrz.

SK Rakovník má v současnosti stejně jako Tatran dva týmy dospělých, avšak oproti klubu ze Šamotky mu chybí přípravky. Trenéři a mládež je hrazena prostřednictvím dotací od Města, od Středočeského kraje a od MŠMT. „I tak ale stále musíme velmi šetřit, abychom činnost mládeže finančně zvládli, protože jen dopravné je v řádech statisíců. Představovali bychom si ovšem trenérům platit vzdělání, aby u nás byla zajištěná maximální trenérská úroveň, což v současné době není bohužel finančně možné,“ stěžuje si Marek Tvrz.

Co se týče financí na administrativní činnost klubu, zde je v současnosti asi největší problém jeho problém „Nemůžeme si totiž dovolit hradit služby profesionálních firem, např. na vedení účetnictví atd. Zde si tedy musíme vystačit s vlastními personálními zdroji,“ říká sekretář SK Rakovník Marek Tvrz.

SOKOL NOVÉ STRAŠECÍ

Třetím nejvýše postaveným klubem na Rakovnicku je Nové Strašecí. A-tým hrál ještě nedávno divizi, béčko, které již zaniklo, okresní soutěže. Klub měl ještě vloni i dorost a žáky, ale teď má kromě áčka už pouze přípravky.

Stadion klubu je stejně jako v případě Tatranu a SK ve vlastnictví Města, které financuje správce, vodu, energii a celou jeho údržbu. Jeho finanční situace je přesto z první trojice okresních klubů vůbec nejhorší. „Upřímně jsme na tom špatně. Abych se přiznal, tak Město Nové Strašecí, které by nás podle mě mělo podporovat, sice zajišťuje provoz areálu, ale finance dává pouze na dopravu mládeže. Na veškeré vybavení a na A-tým musíme shánět peníze my v oddílu,“ krčí rameny předseda klubu Martin Hrbek.

Situace není příliš růžová ani s trenéry a jejich honorováním. „Trenéry máme pod DDM a měsíčně dostávají alespoň tisíc korun měsíčně. Když jsou tedy dva, dostanou pětistovku, ale abychom je platili, to už nejde. Je to velký problém. Vloni jsme žádali na MŠMT jako Sokol o příspěvek na trenéry, kteří to dělají ve volném čase, tak čekáme, jak to dopadne, snad dobře,“ doufá Hrbek.

Podle předsedy klubu se v dnešní době sponzoři shání velmi obtížně. „Je to horší a horší. Vedl jsem si statistiku a za posledních osm let jsme přišli ze sponzoringu o půl milionu tím, že řada ze sponzorů nás sponzorovat přestala, protože jsou na tom prý špatně,“ konstatuje Hrbek.

Podle něj je celý český fotbal ve složité situaci. „Dětí ubývá, rodiče je nechtějí dávat na fotbal, navíc je hodně dalších sportů. Když se to rozdělí do všech klubů, tak mají problémy ve všech sportech, a to celorepublikově. Už léta tvrdím, že pokud se neudělají akademie, kde se bude soustředit mládež a nevytvoří se solidní týmy, tak za chvíli nebude nikde,“ myslí si Martin Hrbek.

FC 05 ZAVIDOV

Zavidov funguje na fotbalové mapě pouze 23 let. Především po roce 2000 zažil klub obrovský boom. A tým se během chvilky z nejnižší soutěže propracoval až do I. A třídy. Založen byl i B–tým, který je nyní třetí nejvýše postavenou rezervou v okrese. Za peníze z restitucí, které získal současný majitel Pavel Šíma, postavili na kraji malé vesničky hřiště, když spousta prací se povedla svépomocí. Podobně jako stavba kabin a hřiště pro mládež.

Vše ale není tak růžové, jak se zdá. „Funguje to, ale s vypětím všech sil. Děláme to v pár lidech. Obec nám s penězi také pomůže, ale jinak dostáváme peníze akorát na děti, v našem případě na mladší žáky. Pokud bychom A třídu zachránili, tak finančně se to dá udržet. Je to hlavně o nákladech na dopravu, které nejsou zase tak velké,“ říká předseda klubu Pavel Šíma, podle nějž je větším problémem hráčský kádr, ale i údržba hřiště. „Co se týká kádru, nemáme ho tak kvalitní, abychom hráli dobře v A třídě i v okresním přeboru. Zvlášť, když je souběh. Setrvání v daných soutěžích budeme po sezoně řešit. Co se týče hřiště, máme problémy se suchem, není voda,“ vysvětluje Šíma.

Trenérů má klub podle jeho slov dostatek. „Trénují většinou bývalí hráči, kteří jsou i rodiči. Zatím tedy problém v tomto směru nemáme,“ dodává Šíma.