Sto dvacet národních svazů na pěti kontinentech má pod svými křídly světová hokejová federace FIH, kterou v roce 1924 pomáhalo Československo zakládat, navíc už dříve v roce 1908 se pozemní hokej objevil v Londýně na programu olympijských her a i my se můžeme pochlubit stříbrnou olympijskou medailí žen z roku 1980 v Moskvě.

Jaké ale byly ty úplné počátky pozemního hokeje u nás i v Rakovníku, je to stoletý stařík, nebo nadějný mladík s perspektivou? Kdo a kde poprvé vzal do ruky hokejku a míček, dnes už nezjistíme, ale jisté je, že už v roce 1888 přivezl do Čech potřebnou výstroj zanícený propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský a o dvacet let později se objevuje v časopise Sport a hry zpráva, že AC Sparta porazila německý tým DEHG 3:1. Po několika rušných jednáních je založen svaz, který řídí lední i pozemní hokej.

Důkazem tehdejší obrovské všestrannosti je například Dr. Karel Pešek - Káďa, nejen výborný fotbalista, ale proslulé byly i jeho kousky hokejové, jeho tým AC Sparta se právem v roce 1914 honosil titulem mistr Čech a v sestavě přeborníka a na dobových fotografiích bychom našli mezi pozemkáři i krále komiků Vlastu Buriana.

Zánikem Rakouska vzniká název Československý svaz hokejový a v roce následujícím už zahrnuje 25 klubů, v roce 1921 dochází k rozdělení svazu na lední a pozemní hokej. Čile se rozvíjejí i mezinárodní kontakty, nejčastěji se hraje s Rakouskem, pražští vysokoškoláci podnikají památný zájezd do Švýcarska a získávají skalp curyšského HC. Na prvním ME končí Československo čtvrté a opravdovým svátkem je zápas v září 1932 před nabitými ochozy s olympijskými vítězi z Indie, jehož zajímavou součástí byl i předzápas družstva I. ženského sportovního klubu s německým DEHG.

Na berlínskou olympiádu v roce 1936 však naši muži necestovali. Po osvobození svaz jako první pořádá mezinárodní utkání proti Francii na Strahově už v listopadu 1945, ale rok 1948 je pro pozemkáře velkým zklamáním. Ačkoliv se muži už balili do Londýna a ženy na MS do Amsterodamu, obě akce byly zrušeny a na olympiádu odjeli na poslední chvíli místo pozemkářů vzpěrači a zápasníci. Slabou náplastí, ale zároveň velkolepou podívanou, byl v témže roce na trávníku stadionu na Letné zápas proti čerstvým olympijským indickým šampiónům a nejtěsnější prohra 2:3 ukázala, že pozemní hokejísté by nebyli pod vlajkou s pěti kruhy v Londýně bez šancí…

Na přelomu 50. - 60. let pozemní hokej prožívá své horší období, ale už v polovině 60. let se zvyšuje počet klubů v domácích soutěžích celostátních i krajských na třicet osm a o své místo na slunci se začíná hlásit i hokej v hale.

Na počátku 70. let se myšlenka založit klub pozemního hokeje objevuje i v hlavách rakovnických sportovních nadšenců, ze kterých pak na dlouhých třicet šest let vyčnívá osobnost a ikona rakovnického HC 1972 Václava Růžičky. Zatímco v Rakovníku se zkoušejí první kličky a údery hokejkou, pražská Slavia slaví klubové triumfy na evropské scéně v Poháru mistrů evropských zemí, které jsou v kategorii žen předznamenáním zatím největšího úspěchu tohoto sportu u nás na olympiádě 1980 v ruské metropoli. Za dohledu olympijského ohně a populárního medvídka, maskota moskevských her, naše reprezentantky sice podlehly domácím, ale remizovaly se Zimbabwe, porazily Rakousko, Indii a Polsko a dosáhly na olympijské stříbro.

Dech začal nabírat i rakovnický pozemní hokej a první obrovský úspěch přišel v roce 1993, kdy muži získali titul mistra ČSFR ještě na škvárovém hřišti a v následných letech nakoukli hned dvakrát do evropských pohárů v Římě a Miláně. V týmu se objevila i řada reprezentantů jako vynikající gólman Hraba, Ostaš, Dašek a Hlína a další, z nichž někteří se podíleli i na medailových úspěších České republiky na HME v Bonnu a francouzském Lievinu.

Ve druhé polovině 90. let také byla nastartována pozdější úspěšná éra mládežnických celků HC 1972 Rakovník, z nichž vynikla zlatá parta dorostenek s tituly mistryň ČR na začátku druhého tisíciletí, ze zlatých medailí se radovali také dorostenci v hale. I z řad mládeže nakoukla řada hráček a hráčů z Rakovníka do české reprezentace.

V roce 2006 získaly zlato na ME divize C v Bulharsku Hudečková, Škrancová, Křikavová, sestry Matouškovy a Polcarová, v témže roce si na krk pověsily stříbro na ME do 16 let divize B Kolocová a Wittmannová a nejčerstvější bronz přivezly z Madridu 2009 z ME do 18 let divize B Hanzlová s Vorlovou. Činili se i chlapci, Beneš, Ptáček a Kundrát byli stříbrní na ME do 16 let divize B 2008 a na HME v Budapešti divize C slavili prvenství Jahoda s M. Seemannem.

Zatím poslední český mistrovský titul získaly pro rakovnické barvy ženy v roce 2007, kdy v dramatickém play off pod vedením kapitánky Kříženecké vyřadily v semifinále českobudějovický Meteor a ve finále sesadily z trůnu pražskou Slavii.Všechny tyto úspěchy by nebyly bez podpory Města Rakovník, které v roce 2002 pro pozemní hokejisty otevřelo nový areál s umělou trávou.

V sezoně 2008/2009 se nejvíce dařilo opět mladším žákyním a žákům, medailistům z Prezidentského poháru ČSPH, medaile vybojovaly v celostátní soutěži i týmy starších žákyň a dorostenek. Ženy startovaly na evropském poháru ve francouzském Lille a muži v portugalské Lousadě dokonce dokázali evropský pohár Challenge II vyhrát a vybojovat tak pro český klubový hokej postup do vyšší evropské divize.

HC 1972 Rakovník má určitě smělé cíle i do sezony další, základem je podpora přípravek, žákovských a dorosteneckých celků tak, aby tento olympijský sport s bohatou historií byl právě oním nadějným mladíkem do budoucna, aby poskytoval adrenalin a zábavu i dalším generacím. A tak se i přes některé problémy hlavně kolem trenérských postů znovu roztočí kolotoč nejen tréninků, zápasů a turnajů od těch nejmenších nadějí HC 1972 Rakovník až po dospělé, ale i letního tábora a soustředění pro děti v Sosni u Jesenice a zábavy při společných akcích mimo hřiště.

MIROSLAV KOLOC