Toto cvičení s vlastní vahou těla na venkovních hřištích může být to pravé k vaší kondici, síle, odreagování, ale i impuls k novému životnímu stylu.

Vyrazili jsme do rakovnického parku, kde se místní komunita schází i několikrát týdně a pilně tu cvičí. Každý jedinec umí jiný trik, má jinou sílu i techniku. Dohromady to vypadá docela jednoduše, přitom to řadu z nich stojí velké úsilí. Za tu námahu pak sklízí ovoce v podobě krásného „představení", ze kterého nelze odtrhnout oči. Víc informací o Street Workout Rakovník nám prozradil v rozhovoru Dan.

Co vlastně znamená street workout?
Street workout je druh cvičení, u kterého se cvičí s vlastní vahou těla hlavně na venkovních hřištích. Rozšířil se s nástupem internetu, kde se začala šířit videa z newyorské městské části Bronx. Hlavním představitelem newyorského street workoutu je určitě světově známý Hannibal for King. Street workout se čím dál více rozšiřuje a dostává se do podvědomí převážně mladým lidem. Nejvíce je tento sport rozšířený v Rusku a na Ukrajině, kde je už téměř brán za národní sport. Ale i u nás se hlavně v posledních letech dost rozšířil. Mezi hlavní české představitele patří světově uznávaný Adam Raw a Láďa Přidal, z kterých si i my bereme inspiraci.

Koho a kdy napadlo skupinu lidí Street Workout Rakovník vytvořit? Co mělo být prvotní náplní vašich tréninků/sešlostí?
Street workout Rakovník vznikl teprve nedávno. skupinu jsem založil já, společně s několika kamarády potom, co jsme se nechali inspirovat videi na internetu. Dříve jsme se jmenovali Seberevolta Workout Rakovník, což byla vlastně jedna z komunit Seberevolty, kterých je v České republice přes tři stovky. Přibližně před měsícem a kousek jsme se oddělili a vytvořili tak Street Workout Rakovník. Jedním z našich hlavních cílů je rozšířit street workout a dostat ho u nás do podvědomí a inspirovat tak mladé lidi ke zdravému životnímu stylu.

Dalo práci sehnat nějaký počet členů, nebo se vám hlásili sami?
Sehnat členy nikdy problém nebyl, na prvním tréninku nás bylo sedm a postupem času nás začalo chodit čím dál víc, nejvíc se nás sešlo kolem třiceti. Na tréninku se už vystřídalo opravdu hodně lidí, ale z těch aktivních je nás přibližně dvacet.

Jak často se scházíte a kolik toho za jeden trénink stihnete?
Scházíme se přibližně 3x až 5x do týdne, vše záleží na počasí, na množství volného času a dalších okolnostech. Nejvíc se nás však schází o víkendu. Trénujeme přibližně 1-2 hodiny.

Chodíte cvičit pouze do parku v Rakovníku nebo i někam dojíždíte?
Snažíme se jezdit i na jiná hřiště a seznamovat se tak s dalšími skupinami. Posledně jsme společně vyrazili do Prahy na hřiště v Letňanech. Občas i komunity přijíždějí k nám, například v poslední době k nám často jezdí Street Workout Kladno, se kterým si předáváme různé rady a zkušenosti a vzájemně si tak pomáháme.

Jak budete trénovat v zimě?
Když je zima, tak chodíme do tělocvičny, kde si zkoušíme různé triky, na které si na hřišti netroufneme. Máme domluvenou tělocvičnu na obchodní akademii a na gymplu, ale na hřiště určitě budeme chodit dál.

Vaše tréninky někdo vede a vymýšlí nebo si každý cvičí to, co potřebuje?
Dřív jsme tréninky vedli a cvičili jsme společně, teď už každý cvičí individuálně, nebo podle domluvy s ostatníma. Ale pokud k nám přijde někdo nový, rádi mu se vším poradíme a všechno vysvětlíme, cvičit s námi může opravdu každý, od malých dětí, až po táty od rodin.

Při tréninku jsem si všimla, že někteří používali závaží, třeba při shybu apod.?
Ano, to máte pravdu. Jmenuje se to weighted calistenic, neboli Kalistenika s přidanou váhou. Cvičíme jak street workout, tak Kalisteniku, ale oboje má k sobě hodně blízko…

Základním kamenem je asi udělat alespoň jeden shyb, je v tom nějaký fígl (technika) nebo člověk potřebuje hlavně sílu v rukou?
Ano, mezi základní cviky patří shyb. Není to ani tak o síle rukou, jako o síle zad. Pro jejich posílení je hlavní shyb nadhmatem a jeho technika je velmi důležitá. Kdo nezvládá klasický shyb, pomůže mu odporová guma, kterou na tréninky nosíme a pomáháme si jí, nebo děláme takzvané australské shyby, které jsou jednodušší. Kdo by se chtěl správnou techniku naučit, ať přijde k nám na trénink.

Patří k vašemu životnímu stylu i správné stravování a životospráva? Pokud ano, prozraďte alespoň část…
Správné stravování a životospráva jdou se cvičením ruku v ruce. Pokud někdo chce v tomhle sportu něčeho dosáhnout, určitě by měl mít správně vyvážený a vhodně zvolený jídelníček. Já například doporučuju snídat obilné kaše, které obsahují hodně vlákniny, dál by v jídelníčku nemělo chybět maso, luštěniny, ovoce a zelenina. Pít nejlépe vodu. Pak bych doporučil omezit průmyslově zpracované produkty plné chemie a různých náhražek, kterých jsou plné supermarkety a nahradil bych je domácími, výživově hodnotnějšími potravinami, nebo potravinami od farmářů. Určitě bych doporučil vyhýbat se nezdravým, tučným produktům z různých fast foodů a syceným, přeslazeným nápojům. Zkrátka správný jídelníček je u street workoutu základ.

Mohli by případní zájemci přijít a vyzkoušet si cvičení? Mezi jedinci jsme viděli i dívky, je to tak?
Holek s námi v poslední době chodí čím dál tím víc a jsme za to rádi. Rádi uvítáme nové členy, nebo pokud si chce někdo cvičení třeba jen zkusit, rádi se vším pomůžeme a všechno vysvětlíme. Vše je zadarmo a na čerstvém vzduchu, takže pokud chcete udělat něco pro svoje tělo a užít si při tom srandu, napište nám na facebooku a určitě domluvíme se.