Velikonoční boje v EuroHockey Cup Winners Trophy hostilo francouzské Lille, tradiční bašta pozemkářského dění. Rodné město Charlese de Gaulla tedy přivítalo i ženy HC 1972 Rakovník, na které čekaly ve skupině A týmy MHC Lille a ruský Komunalčik Barnaul.
Po loňském úspěšném pohárovém vystoupení v Rakovníku, kde domácí remizovali se silnými Skotkami a Belgičankami a porazily Polky, se tentokrát Rakovnickým už tolik nedařilo.Kalich hořkosti si musely vypít až do dna i v závěrečném střetnutí, ve kterém je o zbytek nadějí na lepší umístění připravila penalta devět sekund před závěrečnou sirénou.

HC 1972 Rakovník-MHC Lille 0:2 (0:0)

První utkání ve skupině se hned ukázalo být klíčovým v boji o postup mezi nejlepší kvarteto turnaje. Rakovník si hned v první patnáctiminutovce vypracoval dvě čisté gólové šance, ale ani únik dvojice Hudečková a Polcarová, ani střela T. Matouškové se neujaly a za zády gólmanky Rehbyové neskončily. Ve 22. minutě vydařená teč T. Matouškové sice v brance skončila, ale německá rozhodčí gól neuznala. Francouzky také dvakrát nebezpečně zaútočily, pokus Thiriezové skončil nad břevnem. Po přestávce převzaly inicativu hráčky Lille zejména díky výborné středopolařce Lemanové, která uvolnila Jihoafričanku v domácích službách Dubuissonovou do vedení 1:0. V 53.minutě pak stejná hráčka proměnila trestný roh na 2:0. Přesto Rakovník z hokejek Polcarové, Kříženecké i Hudečkové mohl vyrovnat, ale střelecké štěstí Rakovnické opustilo.Potvrdit náskok mohlo i Lille, ale B. Matoušková dvakrát čarovala.

Komunalčik Barnaul - HC 1972 Rakovník
5:2 (2:0)

Na ruský hokej naše kluby většinou jen těžko hledají účinný recept a potvrdilo se to i tentokrát. Rychlá Butinová zle proháněla rakovnickou obranu a už v 5. minutě kapitánka Veršininová skórovala. Obranné řady ve složení Škrancová, Predmeská, Brotánková a Holubová se pak zformovaly a patřily k nejlepším na hřišti, ale přesto expres Butinová zvýšil na 2:0. Druhý poločas byl ze strany HC 1972 o mnoho lepší, přišly i šance a první gól na turnajií vstřelila kapitánka Kříženecká pohotovou dorážkou. Na 5:2 pak v 61. minutě snižovala Fojtíková, která chytře prostřelila gólmanku Šerezkinovou po trestném rohu. Rusky však byly rychlejší, přesnější a méně chybovaly, a to bylo základem jejich zaslouženého vítězství. Příjemným překvapením byl výkon gólmanky Wittmannové, která ve 40. minutě vystřídala B. Matouškovou.

HC 1972 Rakovník -Penarth LHC
1:2 (0:0)

V boji o páté místo začal waleský tým pěkně zostra a deset minut Rakovníku zle zatápěl. Potom se však hra vyrovnala, přišla střela Polcarové, která jen těsně minula branku Perryové, nedůrazně zakončovala T. Matoušková a svoji šanci nevyužila ani Váňová. Druhý poločas začal pro Rakovník mnohem lépe,v 41. minutě vystihla chybnou rozehrávku soupeře Hudečková, obelstila i gólmanku a nezadržitelně skórovala. Z ojedinělého protiútoku se však radoval i finalista Waleského poháru, když vyrovnal díky Williamsové. Závěrečná desetiminutovka patřila jednoznačně Rakovníku, ale otřepané nedáš-dostaneš zafungovalo bezpečně. Devět sekun před koncem po útoku Penarthu odpískala Kovalevová z Ruska penaltu, kterou Morganová s notnou dávkou štěstí, když B. Matoušková střelu vyrazila nad sebe a ta potom zapadla do branky, proměnila a odstartovala na jedné straně waleskou radost a na druhé straně rakovnické slzy.
„Na turnaji jsme se nedokázali většinou prosadit svojí hrou, trpěli jsme hlavně nepřesností přihrávek a neproměňováním šancí zejména proti Lille a Penarthu, což se ukázaly být klíčové zápasy turnaje. Soupeři byli ze zemí, které jsou v Evropě nad námi i v reprezentačních výběrech, přesto jsme měli hlavně v utkání s waleským týmem k vítězství a záchraně v divizi B velmi blízko. Nepodařilo se nám navázat na evropskou formu z loňského roku, kdy jsem dokázali hrát vyrovnaně se Skotkami a Belgičankami, které letos hrají nejvyšší evropskou divizi. Na druhé straně oceňuji bojovnost celého týmu i za nepříznivého vývoje utkání. Celkově jsme viděli, co všechno ještě můžeme zlepšovat, pokud chceme uspět lépe, a to už v jarních bojích o republikový titul,“ ohlédl se za evropským pohárem trenér Radek Ostaš.
Sestava HC 1972: B. Matoušková, Wittmannová - Škrancová, Predmeská, Brotánková, Holubová L., Kříženecká, Váňová, Polcarová B., Křikavová, Římalová, Fojtíková, Hudečková, T. Matoušková, Steinbachová, Knorová, Holubová E.
Trenér: Radek Ostaš.


Konečné pořadí EuroHockey Cup Winners Trophy 2009:

1. - 2. místo Komunalčik Barnaul (Rusko) a Victoria Smoleviči (Bělorusko)
3. - 4. místo MHC Lille (Francie) a Pegasus HC (Irsko)
5. místo Penarth LHC (Wales)
6. místo HC 1972 Rakovník

MIROSLAV KOLOC