Historie se neopakovala. V minulé sezoně si Nové Strašecí ve čtvrtfinále poradilo s Ďábly ve třech zápasech. Letos se budou hrát v semifinále minimálně čtyři duely. Vítěz základní části v obou zápasech prohrával. První duel ještě dokázal otočit, v tom druhém se mu to nepovedlo a navíc poprvé během tříletého působení v druhé nejvyšší soutěži nevstřelil na domácím hřišti branku.

HBC Nové Strašecí – SK Ďáblové Praha 5:3 (0:1, 1:0, 4:2)

Jakoby výsledky jednotlivých utkání neodpovídaly obrazu hry. V opatrném úvodu prvního zápasu se ujala až střela Kočky z nenápadné šance. Hosté se soustředili na bránění a domácí nemohli najít recept na překonání Žežulíka. Navíc Ďáblové umožnili jen jednou svému soupeři zahrát si přesilovou hru. Naopak domácí putovali na trestnou lavici pětkrát. I když nebylo Nové Strašecí ve druhé patnáctiminutovce výrazně lepší, vyrovnalo. Přistrčení od Lva přetavil v branku přízemní střelou Průša. Rozhodnutí přinesl začátek třetí části hry. V ní se trefili domácí třikrát za šest minut.

Po 27 sekundách třetí třetiny napřáhl na červené Hořava a dostal Bubáky do vedení. O tři minuty později si udělal v útočném pásmu místo Wittmayer a bylo to o dvě branky. Chvíli poté zamkla trojice Průša – Ryss – Lev soupeře ve třetině a tlak vyústil ve čtvrtou branku, kterou dal posledně jmenovaný. Laxní přístup Nového Strašecí, které jako by si myslelo, že je rozhodnuto, umožnil dostat se Ďáblům zpět do zápasu. Osamocený Bureš dorážel do prázdné branky, tři minuty před koncem trefil šibenici Košely a domácí se báli o výsledek. V závěrečném tlaku se Pražané do výrazné šance nedostali, na druhé straně tak utekl Lev a pečetil účet zápasu na konečných 5:3 pro domácí. Zaplněná Kocourek Aréna, do které přišlo více než 200 diváků, mohla slavit vedení domácího týmu v sérii.

Branky: 37. a 45. Lev (na první Ryss a Průša), 28. Průša (Lev), 3. Hořava (Lev), 34. Wittmayer (Němec, Čížek) – 8. Kočka (Jelínek), 40. Bureš (Kočka, Vrábel), 43. Košely (Jelínek). Vyloučení: 5:1, bez využití. Střely na branku: 26:27. Diváci: 232.

HBC Nové Strašecí – SK Ďáblové Praha 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Neděle přinesla opět opatrný úvod, o kterém svědčí i poměr střel v první třetině – 3:7. Ani v té druhé se diváci střeleckých hodů nedočkali. Viděli jedinou branku v síti Šnobla. Průša chyboval při rozehrání přesilové hry a Jelínek v oslabení otevřel skóre. V tu dobu svítil na ukazateli čas 20:53. Od poloviny utkání stáhlo Nové Strašecí hru na dva útoky, což přineslo obrovský tlak. Domácí ale nebyli schopni skórovat. Ne ani tolik kvůli kvalitám Tomáše v brance Ďáblů, ale spíše vinou své nemohoucnosti.

Kocourek Aréna slavila gól domácích ve třetí třetině. Průša trefil Tomáše do plastového chrániče pod maskou, rozhodčí tuto střelu posoudili jako zásah do masky, přerušili a Ryssova dorážka do prázdné branky tak neplatila. Domácí měli i další šance, Sýkorovi přeskočil míček v poslední chvíli, Němec pálil zblízka nad a neujaly se ani dorážky důrazného Průši.

V závěrečných minutách tlak vrcholil a Kocourek spolu s třístovkou diváků byl ve varu. Fanoušci opět potvrdili, že jsou nejlepší v republice a svůj tým neúnavně povzbuzovali. Vyrovnání bylo na spadnutí. Domácí se ale nedočkali, naopak při power play pojistil výhru pražského týmu Štěpánik. Ďáblové jsou tak první týmem, který dokázal v této sezoně 1. ČNHbL ve Strašecí zvítězit.

Branky: 21. Jelínek (Štěpánik), 45. Štěpánik (Klepetko). Vyloučení: 3:3, bez využití, v oslabení: 0:1. Střely na branku: 28:22. Diváci: 292.

Nové Strašecí: Šnobl – Porcal, Kuna, Douša, Husák, Wittmayer, Surák, Hořava, Beznoska – Němec, Čížek, Horáček – Průša, Lev, Daenemark – Sýkora, Ryss, Černý. Trenér: Veselý.

Série se tak stěhuje za vyrovnaného stavu do Prahy. Ďáblové zaskočili favorita svojí agresivní hrou, která je diametrálně odlišná od té, jakou předváděla ve čtvrtfinále pasivní Třemošná. Tento víkend tak slibuje atraktivní podívanou. Jeden z týmů může slavit postup v nedělním zápase. Oba zápasy startují na pražské Palmovce v 17:00. Pokud se nerozhodne, série se přestěhuje do Nového Strašecí, kde se bude hrát o všechno. Druhá semifinálová série také nabídne tuhý boj. První zápas vyhrál Jindřichův Hradec v Heřmanově Městci díky brance v poslední minutě 4:3. Druhý den se ale z výhry radovali domácí a stav série vyrovnali. Nové Strašecí by rádo vrátilo Ježkům loňské vyřazení v semifinále. Potenciální příležitost k tomu ale bude mít až ve finále, do kterého vede ještě dlouhá cesta…

FRANTIŠEK KUNA