Nejvyšší soutěž pozná nového mistra nejdříve za dva měsíce, o sestupujících má však už delší dobu rozhodnuto. Démoni Česká Lípa a zástupce středočeského kraje FK Kladno si podle potvrzení z obou klubů zahrají v západní skupině druhé ligy. Severočeši se netají cílem o okamžitý návrat mezi elitu.

Na dvanáct účastníků by nejvyšší soutěž měly doplnit vítězné celky obou druholigových skupin – Gamaspol Jeseník na východě, Gardenline Litoměřice na západě. Oba celky mají o účast mezi elitou i přes určité potíže zájem. Jeseník řeší problémy s halou, Litoměřice s kádrem. V případě jejich odřeknutí jsou připraveni místa obsadit druhé týmy tabulek – SKP ČR Třinec a ISŠ Příbram.

Sestup obou prvoligistů má v západní skupině druhé ligy na svědomí pád čtyř týmů. Všechny regionálně spadají do (středočeské) divizní skupiny A. Zatímco Betis Kadaň, Dalmach Turnov a Ludis Team Třebenice projevují zájem o start ve třetí nejvyšší soutěži, Arsenal Benešov se po konci dvacetileté druholigové éry rozhoduje mezi účastí v krajském a okresním přeboru.

Tři volná místa v druhé lize západ obsadí vítězové divizních skupin. Zlej se(n) Liberec z áčka i Tex – Color Umbroken Písek z béčka touží po postupu, v divizi C jeví tradičně nezávazný zájem druhý tým tabulky FK Lochotín a povýšení by se nebránil ani pátý Jerigo 1994 Plzeň.

Pokud ale start ve druhé lize potvrdí Liberec i Písek, nabídne svaz podle platné metodiky třetí místenku druhým týmům divizních soutěží. Třetím postupujícím by se tak mohl stát Baník Chomutov. Druhý tým divizní skupiny A se netají eminentním zájmem zkusit to o třídu výš.

Západní skupinu by za východní, kam regionální patří, bez problémů vyměnily i dva nejlepší celky divizní skupiny D – Piliny Choceň a Forza Hlinsko. A zájem pokračovat na stejné úrovni by určitě měly minimálně dva sestupující celky.

Tři týmy mužů? Podle šéfa Olympiku za hranouDříve byli jediným klubem s týmy ve dvou nejvyšších soutěžích, ve stále ještě aktuální sezoně zase patřili k unikátům obsazením druhé ligy, divize a krajského přeboru. Řeč je o mělnickém Olympiku, kde se ovšem rozhodli pro novou sezonu přece jen ubrat. Vedle áčka ve druhé lize by chtěli mít už jen jednu rezervu. „C-tým, který postoupil do divize, se stane béčkem," potvrdil manažer Olympiku Pavel Šuba. „Držet tři týmy dospělých bylo náročné po finanční, organizační i personální stránce. Byli jsme z toho zbytečně ve velkém stresu. K tomu ještě připočtěme dvě juniorská mužstva. Na amatérský klub to byl za hranou," vysvětlil chystaný krok, od kterého si slibuje vytvoření co nejlepších podmínek pro boj o návrat do nejvyšší soutěže. „Chceme mít v obou soutěžích hráče, kteří jsou schopni tento úkol zvládnout."

Značný pohyb postihne také divizi A. Pravděpodobný je postup vítězného Liberce i druhého Chomutova, jistý je příchod Kadaně, Turnova a Třebenic z vyšší soutěže a také sestup Dobřichovic a Relaxu Ústí do krajských přeborů.

Jak Deníku potvrdil manažer klubu Pavel Šuba, jednu ze svých dvou rezerv navíc hodlá zrušit mělnický Olympik. Na doplnění stavu i tak zůstává v podobě vítězů krajských přeborů minimálně o jednoho uchazeče víc. A to ještě zájem o postup svého vítěze nepotvrdila pražská komise. Ve hře je tak i dodatečná kvalifikace o postup. Rozhodnuto o definitivním řešení bude až po uzávěrce přihlášek do soutěže.

V krajském přeboru je jistotou účast Sokola Dobřichovice. O setrvání Celticu Kladno a HFK Příbram, které skončily na sestupových příčkách, rozhodne i zájem o postup z okresních přeborů. Ten opět není nikterak závratný.

Z benešovského přeboru uvažují o postupu vítězní Tenisáci Benešov, v kladenském okrese byl postup nabídnut především týmům okresního přeboru, ale i dalším ambiciózním celkům nižších soutěží, Mladoboleslavsko by mohl zastupovat v přeboru řepovský Gunners, Kolínsko pak Mazáci Přelouč.

Jasněji o složení soutěží bude až po uzávěrce přihlášek, která je 10. května 2016.

PAVEL NEPIL, LUBOŠ KURZWEIL