Celkem čtyřicet čtyři šachistů od deseti do šestnácti let se sešlo na pátém turnaji základního kola Krajského přeboru mládeže.

Ale dozvídám se od hlavního rozhodčího turnaje Jana Paukerta, předsedy šachového klubu z Řevnic, že dětí přijelo docela málo, protože některé odradilo počasí, jiné odjely na hory a nejvíce jich odlákala simultánka s Karpovem v Lidicích.

Do Rakovníka přijeli šachisté, kteří patří pod region Kladno, například ze Slaného, z Berouna, Buštěhradu. V sále převládají kluci, dívky se daly spočítat na prstech jedné ruky. Proč, to vysvětlil Jan Paukert: „Šachy mají určitě nějaké sportovní prvky. Děvčat hraje málo ne proto, že by na to neměly, ale je to vlastně hra na vojáky a to láká více kluky.“

Děti se v posledních letech o šachy více zajímají. „Například v osmdesátých letech jsem měl v kroužku pět dětí, nyní jich chodí tak třicet,“ potvrdil Paukert.

Z této šachové líhně vyšlo i několik známých šachistů, třeba sedmnáctiletý Radek Wasserbauer hraje za dospělé áčko a patří mezi špičku rakovnického okresu, kladenský klub má mistra republiky Jakuba Hamana.

Rakovničtí

Rakovnicko zastupovalo 11 chlapců a jedna dívka. V kategorii H10 hráli dva hráči. Svůj první turnaj hrál Petr Koníř, ziskem čtyř bodů si hned uhrál 4. výkonnostní třídu a obsadil páté místo. Náš nejmladší bojovník Vojta Fousek (nar. 2004) vybojoval body tři a to znamenalo sedmou příčku.

Tři úplní nováčci bojovali v kategorii H12: Petr Šťástka, Tomáš Pichert a Petr Urbánek. Ti teprve získávají zkušenosti z velkých turnajů.

„Nejsilněji obsazenou jsme měli kategorii H14. Již zkušení hráči Jan Kotyk, Jan Podestát a Jana Pokorná získali shodně po čtyřech bodech,“ uvedl Václav Pokorný z rakovnického šachového klubu.

O umístění rozhodlo pomocné hodnocení, z toho vyšla nejlépe Jana - 3. místo, Jan Podestát byl čtvrtý a Jan Kotyk pátý. Ale protože dívky jsou vyhodnocovány zvlášť, odnesl si za třetí místo svoji první medaili ze šachových turnajů Jan Podestát.

Svůj první turnaj hráli Milan Vopat a Tomáš Lavička.

V nejstarší kategorii H16 chyběli Ondra Bauer a Veronika Vaňková, kteří jsou se školou na horách, ale úspěšně je zastoupil Václav Kotyk. Ziskem 4,5 bodu si vybojoval krásnou stříbrnou medaili. Páté místo obsadil na svém prvním turnaji se ziskem třech bodů Martin Truksa.

Zlatou medaili si odnesla v kategorii starších dívek Jana Pokorná.

Další turnaj se bude hrát 5. února v Libčicích nad Vltavou.