V současnosti se oddíl nazývá Ippon Karate Klub Shotokan podle stylu, který cvičí. „Stylů karate jsou desítky, každý má trochu jiný přístup, jinou koncepci. My cvičíme styl Shotokan, který byl v Česku před revolucí oficiální (na Slovensku se cvičilo Gódžú-rjú) a ve světě je jeden z nejrozšířenějších, říká šéf klubu František Kopunec.

Když přišel v roce 1982 do Čech ze Slovenska, karate zde nebylo. „Já závodil a chtěl jsem v soutěžním karate pokračovat, proto jsem ho v Rakovníku začal tvořit,“ přiblížil okolnosti založení oddílu.
Kopunec v roce 1991 rozšířil své tréninky i do Berouna, kde se tou dobou již karate trénovalo a vznikl tak oddíl Medvěd Beroun. V průběhu roku byl berounský a rakovnický oddíl sloučeny pod současný název.

Svěřenci Kopunce se zaměřují především na karate jako bojové umění. „Karate rozvíjí osobnost po stránce fyzické i psychické. Překonávat sám sebe, uklidnit se. Souvisí to hodně i s náboženstvím, především s budhismem, ze kterého vychází. My se tedy zaměřuje především na trénování karate jako bojovného umění, které se dá dělat prakticky po celý život. Oproti tomu sportovní forma tvoří tak pět procent náplně karate. Věnujeme se tedy karate v plném rozsahu s formou osobní sebeobrany, které děti baví mnohem víc,“ přibližuje držitel čtvrtého danu.

Přesto se rakovničtí karatisté za dobu své existence pyšní řadou úspěchů. Kromě zisku republikových titulů vlastní i evropskou medaili (bronz ze zápasu žen) a řadí se k nejlepším klubům v kraji. V soutěžích se zaměřují na souborné cvičení (KATA – přesný sled obranných a útočných technik) a zápas (KUMITE). V loňském roce došlo k dočasnému přerušení účastni na sportovních soutěžích.

„Když máme lidi, které to táhne a jsou schopni absolvovat specializovanou přípravu, dáme dohromady tým. Takových vln už jsme měli několik a když jsme vstoupili do soutěží, pokaždé jsme patřili k nejlepším ve Středočeském kraji. V mládeži jsme dosáhli na krajské a republikové tituly. Mentalita dětí se však mění a v současném životním stylu (více sportovních aktivit trénují souběžně) je těžké je namotivovat natolik, aby byly schopné absolvovat dlouhodobou koncentrovanou fyzickou aktivitu s cílem někdy něco v budoucnu vyhrát,“ vysvětluje Kopunec.

Když se chcete věnovat soutěžnímu karate, existuje prakticky pouze jediná soutěž – mistrovství republiky, kde se nominujete na evropské či světové závody.

„Závodníků se tam může probojovat strašně málo a tím vzniká obrovská konkurence, ve které je velice obtížné se prosadit. Specializovaná soutěžní příprava je navíc hodně monotónní z důvodů množství a způsobu použití technik karate v rámci pravidel sportovních soutěží. Při zápase používáte, zjednodušeně řečeno, čtyři techniky – dva údery a dva kopy, v KATA je to pak pět až šest sestav. Tato skladba dlouhodobě klade velké nároky na psychiku a odhodlání dlouhodobě v tom pokračovat, což na druhou stranu je jeden ze základů budoucích úspěchů,“ vysvětluje Kopunec, který se věnoval závodnímu karate 20 let.

Ippon Karate Klub Shotokan je jediným karate klubem na Rakovnicku, když před lety pomáhal zakládat oddíl karate také v Jesenici. V současnosti kromě Františka Kopunce trénuje ještě jeho manželka Kristina, která má třetí dan. Ti mají k dispozici asistenty, kteří s tréninky pomáhají, když na jednu skupinu vychází zpravidla jeden trenér a dva asistenti. Členů má oddíl 150, z toho je 130 dětí. Chlapci i dívky ve věku od 5 do 14 let jsou rozděleni do skupin podle věku. Část tréninku dětí cvičí techniky karate a další část je vyplněna hrami, soutěžemi rozvíjející fyzickou zdatnost, prostorovou orientaci a koordinaci. Od 14 let pak cvičí karatisté bez rozdílu věku techniky stylu Shotokan. Kromě toho vede oddíl lekce sebeobrany.

Většinu základny tvoří chlapci, avšak i dívky karate baví a cvičí ho několik desítek. „Dívky chodí. Mám skupinu, která čítá 18 lidí a z toho je polovina dívek (žen). V náborech, které pořádáme každé září se hlásí obě pohlaví. Samozřejmě dívky jsou v menšině, což je dáno i otázkou mentality. Karate je bojové umění, cvičíte dřepy, kliky, sklapovačky, bojujete proti sobě. Mám děvčata, co chodí cvičit již několik let, karate je baví, ale nechtějí bojovat. Každá disciplína vyžaduje určitý typ lidí,“ říká trenér Kopunec.

Děti cvičí jednou až dvakrát týdně ve staré tělocvičně 1. ZŠ a v tělocvičně gymnázia. „Tréninky jsou velice komplexní a v podstatě pokaždé děláte něco jiného. Děti se tak nenudí, můžou dělat různé hry, soutěže, což mají strašně rády a skladba tréninku je tomu přizpůsobena. Když se připravují na soutěž, je to na úkor času specializované přípravy, takže je musíte motivovat a přesvědčovat, že musí věnovat více technikám a méně hrám. V náplni tréninku je tedy velký rozdíl,“ uvedl šéf rakovnických karatistů.

Rakovničtí karatisté se pravidelně zúčastňují seminářů, školení a kdysi se v Rakovníku pořádaly i soutěže. „Vzhledem k tomu, že teď nesoutěžíme, je v současnosti nepořádáme a ani tam nemáme koho nasadit. A nemáme na to ani pořádnou halu. Dneska jsou takové požadavky, že musíte mít pět tatami, široké zázemí. Na soutěžích karate startuje v jednom dni 300 a více soutěžících,“ vysvětluje.