Milena Křikavová, spoluorganizátorka těchto slavností, prozradila, jaké novinky se z loňska osvědčily, a nyní nás zajímají jednotlivé disciplíny. Ze čtyř předešlých ročníků by šlo vyčíst, které závody budou nejzajímavější, které naopak nejpočetnější a pod.

„Je to už dané, že nejvíce lidí se zúčastní závodů MTB maratonů, už se to i projevuje teď na přihláškách, protože tady může jet skoro kdokoli. Na orientační závody jezdí také hodně rakovnických lidí a už zmiňovaná loňská novinka dítě s rodičem přiláká, doufáme, také hodně lidí. Závod cross-country je dokonce zařazen do celorepublikové soutěže, ale z mého pohledu je to jeden z nejtěžších závodů. Divácky nejatraktivnější jsou určitě, zvláště pak pro ty mladé, sjezdy v jamce (downhill) a free-style skoky, které budou k vidění u Cafexu.

Myslím, že každý si vybere, co bude chtít. Nehledě na to, že na náměstí budou probíhat hudební koncerty, takže každý se určitě kulturně vyžije," prozradila nám ze svých zkušeností Milena.

Sjezdaři i skokani budou jistě vřít adrenalinem, o který nepřijde ani divák, protože některé triky a rychlost berou doslova dech. O tom by nám mohl vyprávět organizátor freestylových závodů na trati u Cafexu Ladislav Klauz, jenž sám patří mezi špičku ČR a dává takové triky, ze kterých vám ztuhne úsměv na tváři.

Vybudovali jste na trati u Cafexu od loňska nějaké nové skoky?
Letos to bude malinko jiné. Pojedou se jen první tři velké skoky, to znamená sice kratší trať, ale o to lepší triky.

Kolik triků bude moct každý závodník během jízdy udělat?
Jak jsem říkal. Závodní řada skoků jsou tři velké skoky, na kterých se pojede kvalifikace a tři závodní jízdy. Po klasickém závodě se pojede Best trick. To znamená jeden skok a vyhrává ten, kdo předvede to nejlepší, co umí.

Koho uvidíme v porotě? Nebo jakým stylem se bude hlasovat o nejlepší trik/jízdu?
Není to mistrovství světa, v porotě budou kamarádi, kteří ví, oč jde a sami jezdí, a ti rozhodnou.

Myslíte, že se jezdci naučili zase nové triky, kterými vyrazí divákům i soupeřům dech?
Každý trénuje a má něco schovaného. Jestli jezdcům sedne skok a diváci budou chtít pořádně povzbuzovat, o dech beroucí triky nebude nouze.

Co máte pro místní fanoušky připravené vy sám?
Naučil jsem se jeden nový trik, který bych chtěl poprvé odjet v Best tricku, nebudu ale prozrazovat co, třeba nějaké další diváky nalákám (smích).