Třtická Punčocha, jak se závod jmenuje, měří 8,8 kilometru a vede z obce směrem k rybníku Punčocha, aby posléze částečně kopírovala trať dubnového závodu O krušovický soudek. V polovině trati přechází směr závodu na trasu Vánočního běhu Třtice, ale obráceným směrem. Nejtěžší úsek pak čekal běžce, když se dostali na úroveň rybníku Bucek, odkud následovalo těžké asi dvoukilometrové stoupání travou zarostlou polní cestou.

také museli překonávat nástrahy v podobě louží po předcházejícím nočním a ranním dešti. Ten se naštěstí závodníkům po dobu běhu vyhnul, a tak obtížnou trať mohli absolvovat v přijatelných podmínkách.

Na rozdíl od loňského roku, kdy bylo velké vedro, letos zůstala teplota pod 20 stupni a výsledkem byly mnohem kvalitnější časy v cíli. Tím proběhli dokonce čtyři běžci v čase kratším půlhodiny, což se loni nepovedlo nikomu. Vítězem se stal podobně jako před rokem Ondřej Čadek (Tepo Kladno) v čase 28,10 minuty a svůj loňský výkon zlepšil téměř o dvě a půl minuty. Na druhém místě celkově dorazil do cíle vítěz veteránské kategorie od 40 let Josef Poduška (Tepo Kladno) za 28,24 a senzačně třetí doběhl František Šika (Trial Plzeň), jenž v čase 29,22 vyhrál kategorii od 50 let. O více než půlminutu za ním proťal cíl druhý z „mladíků“ do 39 let Stanislav Pípal (Vanaman Kladno) - 29,57 minuty.

Další z dobrých výkonů podal nejrychlejší „regionální“ závodník z okresu Rakovník - Pavel Bříza z Řevničova (31,01), jemuž jen pět vteřin chybělo na bronzovou příčku kategorie do 39 let. Na medailové posty se tak prodrali po velkém souboji až veteráni z Rakovníka. Mezi šesti účastníky kategorie od 60 let byl první Ladislav Kratochvíl (Loko Rakovník - 35,07), kterému po celý závod „dýchal na záda“ Sláva Pilík (Panský Mlýn Rakovník - 35,16), když s ním prohrál jen od devět vteřin.

Třetí regionální medailové umístění zaznamenala spolehlivá Gabriela Raková z Nového Strašecí (závodí za MK Kladno), která časem 33,74 pokořila všech pět svých soupeřek a většinu mužů.

Mezi závodníky byli samozřejmě další běžci z rakovnického okresu. V nejmladší kategorii byl sedmý Jakub Beránek z Krušovic (35,30) a jedenáctý místní běžec ze Třtice Martin Pošta (40,33). Mezi veterány od 40 let doběhl podobně jako Bříza na nesympatickém čtvrtém místě Josef Vorel z Příčiny (32,43) a osmý byl Marcel Chládek z Rakovníka (38,49). Právě senátora a také rakovnického zastupitele Chládka jsme se po závodě zeptali na jeho dojmy.

„Tohoto závodu se zúčastňuji celkem pravidelně a letos jsem nadmíru spokojený, protože jsem byl o 45 vteřin rychlejší než loni. Další radostí je to, že jsem se znovu více přiblížil mému kamarádu a běžeckému rivalu Karlu Filipovi (starosta Nového Strašecí Filip skončil v silně obsazené kategorii od 50 let na 13. místě časem 38,25 minuty- pozn. autora) a už mi na něj zbývá jen necelá půlminuta. Obdivuji ale výkon Ládi Kratochvíla, který vyhrál „šedesátníky“, protože čas kolem 35 minut je skutečně hodně dobrý. Nutno také říci, že na tyto kratší závody mnohdy přijdou mladí kluci, například fotbalisté, plni elánu jak to hravě zvládnou a pak koukají, že právě tito o dvacet či třicet let starší pánové je hravě předbíhají.“

Ladislav Kratochvíl vyhrál již devátý závod „Poháru“, nebyl v něm ještě poražen, byť tentokrát se musel do posledních metrů o své vítězství strachovat. Jeho dojmy z vítězství byly velké nejen kvůli prvenství samotnému. „Víš v pátek zemřela po dlouhé nemoci má žena. V nemocnici jsem byl u ní a když jsem ji tam držel vlastně naposledy za ruku, říkal jsem jí i to, že pro ni vyhraji tenhle závod,“ říkal Láďa pohnutým hlasem po závodě svému největšímu soupeři Slávovi Pilíkovi, který byl tentokrát z duše rád, že odešel ze vzájemného souboje poražen.

Ve Třtici běželi ještě další dva závodníci z našeho regionu. Jedním byl Miloš Králíček z Rakovníka, který doběhl šestý v kategorii od 60 let v čase 45,41 minuty a dalším pak vynikající veterán od 70 let Jaroslav Janeček z Prahy. Ptáte se proč jej uvádíme, když je z Prahy? Jenže Jaroslav Janeček je rodák z Rakovníka, kde dlouhý čas také žil. Je to loňský mistr republiky v závodech do vrchu a k Rakovníku se vždycky hlásí.

„Na Rakovník nedám dopustit a protože nemám rád klid, tak běhám i po sedmdesátce. Nyní sice žiji v Praze, ale dlouhá léta jsem byl v horách. Jsem také spíše lyžař než běžec,“ připomněl vítěz kategorie od 70 let (čas 39,33 min.) a účastník mnohých vyhlášených lyžařských závodů, například i 90 kilometrového Vasova běhu ve Švédsku.

Dalším závodem Poháru běžců je těžký kros Libečovská 14. Běží se v sobotu 8. července v Podkozí u Unhoště.

SLÁVA PILÍK