Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beránek jako první v historii absolvoval všechny závody

Krušovice /FOTO/ - Pohár běžců Kladenska a Rakovnicka, ve kterém o příčky nejvyšší bojují také běžci rakovnického regionu již bezmála dvacet let, má po skončení letošního, na závody nejbohatšího ročníku, svého rekordmana. Dosud se totiž v letité historii této celoroční soutěže v bězích mimo dráhu nestalo, aby některý z běžců absolvoval všechny závody.

9.1.2010
SDÍLEJ:

Pepa finišuje v Podkozí na Libečovské 14Foto: Foto: Alice Procházková

A že jich bylo letos požehnaně - plných 29 nejrůznějších tratí, za nejrůznějšího počasí a v termínech, které mohly i časově nevyhovovat. To, co se dosud nikomu z běžců nepodařilo, dokázal krušovický Josef Beránek. A dokázal nejen mít pověstné čárky, tedy všechny účasti, ale ve svých dvaapadesáti letech dokonce celý běžecký seriál vyhrál.

Pepa Beránek, jinak mu žádný z běžeckých kamarádů neřekne, se nadchnul pro běhání zvláštním způsobem. Milovník divadla, hudby i dobrého čtení se byl kdysi, před téměř 30 lety, podívat na těžký přespolní běh Krušovický soudek. Běh, který bude mít letos právě třicáté výročí, několikrát v cíli v Krušovicích (startuje se na Stochově) pozoroval jako divák a nesmírně běžce, dobíhající po dvacetikilometrovém krosu do cíle u krušovického pivovaru, obdivoval.

Právě Krušovický soudek jej po dlouhých letech váhání nakonec v roce 1989 zlákal a po krátké zimní přípravě se poslední dubnovou neděli postavil poprvé na start běžeckého závodu. Od té doby se neustále zlepšoval, již loni mohl celý Pohár běžců vyhrát, ale zradilo ho zranění. Letos si ovšem všechno vynahradil, v dramatickém závěru zúročil svou poctivost v tréninku a nebývalou zarputilost, se kterou většinou s celou rodinou vyjíždí za všemi závody seriálu a výsledek se dostavil. Náš rozhovor s úspěšným sportovcem rakovnického regionu nemohl začít jinak, než obligátní otázkou, jak to vše začalo.

Co vás přivedlo k běhání a v čem vidíte jeho přednosti?
Jako divák jsem se zúčastnil několika prvních ročníků Krušovického soudku, běžci měli můj obdiv a brzy jsem se začal zaobírat myšlenkou to také zkusit. Rozhoupal jsem se až v roce 1989, ale od té doby jsem na startu ani v cíli tohoto závodu nikdy nechyběl. Postupně jsem začal objevovat a běhat i jiné závody v okolí, např. ve Třtici, Lišanech, Václavech a samozřejmě Rakovnickou patnáctku. Velkou předností běhání je, že můžeš jít trénovat kdykoliv máš čas, za jakéhokoliv počasí a nikoho k tomu nepotřebuješ. No a na závodech se potkáš s celou řadou zajímavých lidí.

Jak se připravujete na závody, máte nějaký speciální trénink, který byste mohl doporučit i druhým, případně který právě vám pomáhá?
Trénuji skoro každý den, snažím se běhat i rychlé úseky, tak jednou za týden vybíhám rychle kopce. Závody i trénink mě nesmírně baví a pokud budu zdráv, budu běhat a závodit pořád. Rád bych i letos odběhal hodně závodů, chci být samozřejmě co nejrychlejší, ale výkonnostní cíle si nedávám. Výsledky buď přijdou nebo také třeba ne. Běh přece vůbec není jenom o minutách nebo vteřinách.

Jistě jste běžel také maratón, nejobtížnější atletickou běžeckou disciplínu. Při jaké příležitosti jste z něj měl nejlepší pocit, jaký byl čas a jaké konkrétní zážitky?
Svůj první maratón jsem zaběhl v roce 1997 v Praze a zatím poslední jsem dal již letos 2. ledna v Unhošti. Snad nejlepší pocit po maratónu jsem měl loni v září v Kladně. Běželo se mi překvapivě skvěle i po 30. km (tato meta je běžci považována za kritickou - pozn. autora). Přesto jsem pořád počítal s krizí, ale ta k mému překvapení vůbec nepřišla. Vzešel z toho pro mne skvělý čas pod 3:30 (3:27,03), na který jsem čekal dlouhých 12 let.

Zažil jste při běhání nějaké větší problémy a naopak nějakou neobvyklou radost?
Největší problémy jsem měl předloni v létě, kdy jsem dostal zánět šlach do lýtka a z několika závodů jsem musel odstoupit. Znovu do formy jsem se dostal někdy v červnu a podařilo se mi ji udržet až dosud.

V letošním roce jste získal prvenství v dlouhodobé běžecké soutěži společnou pro kladenský a rakovnický region i ve velké konkurenci kladenských běžců. Mohl byste uvést, kdy jste začal věřit ve svůj úspěch a kdo byl největším konkurentem?
Na podzim jsem o pohárové prvenství bojoval už jenom s kladenským Urbancem. V celkové vítězství jsem začal věřit v půlce listopadu, to se na kladenském Sletišti běžela desítka při Závodu dvojic. S Vláďou Urbancem jsme běželi bok po boku ve skupince pěti běžců. A asi 600 metrů před cílem jsem se nadechl k dlouhému finiši, který Vláďa nezachytil a to byl asi rozhodující moment celého pohárového klání.

Který ze závodů Poháru byl pro vás osobně nejtěžší, proč a který mimořádně zdařilý a čím myslíte, že to bylo?
Právě zmíněná desítka byl určitě můj nejzdařilejší pohárový závod. Naopak nejtěžší závody byly na jaře, kdy jsem po zranění z konce předchozího roku ještě neměl formu.

Jaké máte kromě běhání další koníčky?
Mým nejstarším koníčkem je houbaření, houby sbírám, pokud vyloženě nemrzne, i v zimě. Chodím na koncerty, do divadla a do knihovny. Rád se věnuji cykloturistice a závodně hraji stolní tenis.

Co máte nejradši k jídlu a k pití?
Ptáš se na jídlo a pití? No, teď zrovna bych si dal škubánky s mákem, k pití mi stačí voda, ale po závodech si dám s chutí pivo.

Co byste chtěl v běhání dokázat?
Právě uplynulý běžecký rok byl pro mne velice zdařilý, podařilo se mi odběhat 33 závodů, což se mi během roku dosud nikdy nepodařilo. Mezi moje stěžejní závody patří Krušovický soudek (22x), Žebrácká 25 (15x), Rakovnická patnáctka (15x) a Kladenský maratón (8x). Rád mám ale i ostatní závody, kterých se účastním.

V názorech na to, co je to vlastně sport, vládne odjakživa přemíra názorů. Mnozí uznávají za sportovce jen ty, kteří dosáhnou vrcholové výkonnosti, často na úkor svého zdraví v pozdějším věku. Tělovýchova a sport už podle osobností minulosti, které ji začaly uvádět v život společnosti někdy na konci 19. století, znamenala cosi jiného než to, čemu se dnes říká vrcholový sport. A právě kondiční běhání, které jako hnutí vznikalo nově v 70. letech minulého tisíciletí, například pod značkou Liga stovkařů (měsíčně uběhnout 100 km), přineslo dle mého názoru nový pohled na sport jako takový - vychovat tělo k pohybu bez honby za metami nejvyššími. Pohár běžců Kladenska a Rakovnicka, jehož jednotlivé běžecké perly navlékají na sportovní náhrdelník každého účastníka dobrovolní organizátoři, má právě takový záměr. Jak říká Pepa Beránek, nejde v něm jen o vteřiny a minuty, ale o radost z pohybu, byť při soupeření s kamarády a přáteli chceme být ti rychlejší.

SLÁVA PILÍK

9.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
42

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení