Nejprve se představil na trati v Humpolci, kde v rámci Zóny Střední Evropy, Mezinárodního mistrovství České republiky a Euraca Cupu vyjezdil v celkovém hodnocení šestnáctou příčku. „Začali jsme velmi dobře. V rozjížďkách patřila Kubovi druhá pozice, ale nakonec ho jeden z Rakušanů poslal do svodidel, takže z toho bylo pouze finále „B“. Ani v něm si Jakub nevedl špatně. Držel si druhou postupovou příčku do „A“ finále, avšak po další kolizi dojel až na celkové šestnácté příčce,“ rekapituluje Radek Kubíček, Jakubův otec a šéfmechanik v jedné osobě.
I při dalším podniku se mladí autokrosaři představili na domácí půdě – a sice v Dolním Bousově při čtvrtém podniku ze seriálu Mezinárodního mistrovství ČR. I na této trati začal rakovnický jezdec dobře, ale opět doplatit na zkušenosti starších soupeřů. Ti ho ve vhodném okamžiku vystrčili až na mez a po větším karambolu musel Jakub Kubíček dokonce vyhledat lékařské ošetření, když ho přímo ze závodní trati odvezl sanitní vůz.

„I přesto si vynutil další start a dokázal vybojovat celkovou jedenáctou příčku,“ říká k inkriminovanému Radek Kubíček a dodává: „Je prostě vidět vyzrálost a zkušenost osmnácti-devatenáctiletých soupeřů. Jsou tvrdší a na nováčky si troufnou zejména.“

Ani do třetice nevyjeli Češi za hranice vlasti. Další podnik Euraca Cupu se totiž konal v Nové Pace a Kubíček opět nakoukl do první desítky. „Tento závod se pro nás vyvíjel na výbornou od začátku. Po měřených trénincích měl Kuba šestý čas, ve všech třech rozjížďkách pak shodně skončil na čtvrté příčce. Do finále tak nastoupil ze šesté příčky. Bohužel ho na trati zle otočil Rus Demkin, který ještě náš speciál přejel. Kuba se přesto ještě rozjel a po obrovském boji vydoloval devátou příčku.“

Ještě o čtyři příčky výše skončil Kubíček v maďarském Nagydobosu (Euraca Cup a Zóna Střední Evropy). „Byla to trať bez jakéhokoliv převýšení. Jezdilo se prakticky na trávě,“ upozorňuje na zvláštnosti závodiště Jakub. Ten po sedmém čase v měřených trénincích, obsadil v první rozjížďce čtvrtou příčku, druhou rozjížďku pro poruchu diferenciálu nedokončil a ve třetí rozjížďce mu už opět patřila pátá pozice. A přestože do finále nastupoval až z desáté pozice, vybojoval po urputném boji celkovou pátou příčku, čímž vyrovnal své dosud nejlepší umístění ze slovenského Lučence. „Jsme nadmíru spokojeni, protože už poněkolikáté se nám podařilo vybojovat pořadí v první desítce, což je při premiérovém ročníku téměř nad očekávání,“ pochvaluje si závěrem Radek Kubíček.

Zatím poslední závod absolvoval Jakub Kubíček v rámci Mezinárodního mistrovství ČR v Poříčí, na závodišti Homolka, kde ještě v kubatuře do 160 ccm vyhrál svůj první závod v životě. Po měřených trénincích mu patřil sedmý nejlepší čas, první rozjížďku dokončil jako čtvrtý, ve druhé pro poruchu odstoupil, ale po výměně motoru nicméně odstartoval do rozjížďky třetí. „Bylo to sice až z poslední příčky, ale pokusili jsme se o zázrak. Kdybychom dojeli na páté pozici, znamenalo by to finále. Bohužel Kuba dokončil až jako šestý, takže z toho byla až celková jedenáctá příčka,“ uvedl Radek Kubíček.

AUTOR: Honza Prokop