Stejně jako v Rakovníku, i ve Strašecí už roste velmi ambiciózní a nadějný klub, jehož svěřenci pod vedením koučů Luboše Laciny a Kamila Černého chtějí dosáhnout na ty nejvyšší medaile. A motivace je velká, ideální vzor mají cvičenci totiž každý trénink přímo před sebou…

V čí hlavě a proč se zrodila myšlenka založit v Novém Strašecí školu boxu?
Luboš Lacina: Myšlenka založit boxerský oddíl mě napadla tehdy, když jsem musel kvůli zranění ukončit svou závodní kariéru. Při studiu na vysoké škole jsme se s mým dlouholetým kamarádem Kamilem Černým oba shodli, že chceme dělat práci, která nás baví a naplňuje. Chtěli bychom se aktivně podílet na výchově výkonnostních  sportovců (závodníků) v našem městě a zároveň se pokusit motivovat společnost ke zvýšení pohybové aktivity prostřednictvím ostatních forem boxu a dalších sportovních programů. Jelikož sport, jakým je box, v Novém Strašecí chyběl, bylo založení sportovní školy boxu (SŠBNS) jasnou volbou.

Kde a jak často trénujete, nemáte problém se zázemím?
Od ledna do září 2012 jsme trénovali v tělocvičně místní základní školy  a tréninky probíhaly pouze 1x týdně. V té době jsme již jednali s Městským úřadem v Novém Strašecí o pronájmu nových prostorů a od října 2012 pravidelně trénujeme naše svěřence v budově bývalé družiny a DDM na Kocourku. Trénujeme i několikrát denně a kromě hromadných tréninkových jednotek nabízíme zájemcům i soukromé lekce.

Vy spolu s Kamilem Černým tvoříte prima trenérskou dvojku, můžete nám nastínit, čemu se každý z vás v minulosti věnoval a jaké ambice máte se svými cvičenci?
Luboš Lacina: Do 10 let věku jsem vyzkoušel snad každý sport, který bylo v té době možné provozovat. Poté mě zaujaly úpolové sporty a po 11 letech trénování karate jsem se dostal k boxu, kterému se věnuji již 10 let. Závodně jsem boxoval 1. ligu za Plzeň a také za Prahu. Za oddíl BC Samson České Budějovice jsem boxoval 3 roky naší nejvyšší soutěž – extraligu. V roce 2006 jsem vybojoval 3. místo na MČR ve váze do 91 kg a v roce 2007 jsem byl nominován do reprezentace ČR. Jsem absolventem Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, pedagogická fakulta, obor TV a sport. Vlastním trenérskou licenci III. třídy a v současné době dodělávám na FTVS UK trenérskou licenci B se specializací na box.

Kamil Černý: Sport v mnoha formách mě provází celý život. Jako malého mě ke sportu přivedli rodiče, když mi asi tak v pěti letech nasadili lyže a táta mě vzal na fotbal. Postupně až do ukončení gymnázia jsem prošel plaveckým oddílem, fotbalem, hokejem, basketbalem a nakonec jsem zůstal u hokejbalu, kterému se již 11 let věnuji jako hráč a trenér. Po střední škole jsem podal přihlášku na FTVS UK (Fakulta tělesné výchovy a sportu), obor TV a sport. Ačkoli jsem po pěti letech studium z osobních důvodů nedokončil, u sportu a trénování jsem zůstal. Během mé praxe jsem se přesvědčil, že práce  jak s mladými svěřenci, tak s dospělými je přesně to, co pro svou existenci potřebuji a mimo to se mi v mé práci daří. Jsem držitelem licencí pro výuku lezení, lyžování a  snowboardu, mám trenérskou licencí  B-třídy  hokejbalu, III. třídy boxu a v současné době dodělávám na FTVS UK trenérskou licenci B se specializací na box.

Říkal jste, že budete fungovat jako klasický boxerský klub, už máte za sebou nějaké zápasy kluků či holek v ringu? Pokud ano, jak dopadly?
Již jsme se účastnili dvou kol ČNL (Česká národní liga). Naše barvy reprezentoval Lukáš Ducár ve váze do 75 kg (2 odboxované zápasy, 1x výhra, 1x remíza) a Ivo Kunrt ve váze do  69 kg (svůj zápas prohrál po 3 kolech na body).

Když bude chtít k vám někdo přijít na trénink, kdy by mohl? Pro koho je vlastně taková jednotka určena?
Našich tréninků se může zúčastnit úplně každý. Muži, ženy, ale také děti od 10 let věku. Máme tréninkové jednotky rozděleny do několika skupin. Box lze trénovat závodně nebo rekreačně, přičemž rekreační boxeři se vůbec nemusí účastnit sparingů – cvičení ve dvojicích. Box je koordinačně velmi pestrý sport a my ho pro ,,nezávodníky" nabízíme ve formě kondičního cvičení, kde vůbec nemusí docházet ke kontaktu se soupeřem.

Co když přijde žena, která by chtěla trénovat pouze fyzickou kondici, budete i na to připraveni?
Na to samozřejmě připraveni již jsme a ženy u nás trénují 2x týdně. Jedná se o kondiční cvičení s prvky boxu na zlepšení fyzické kondice a funkce kardiovaskulárního systému. Zatím u nás žádná žena na závodní úrovni box neprovozuje. V budoucnu snad, byli bychom rádi, zatím pracujeme na osvětě,  aby box nebyl chápán tak, jak to bývá… Bohužel.

Jaká akce vás v nejbližší době čeká a koho a jak na ni připravujete?
Nejbližší závody ČNL se konají 26. ledna na Kladně a poté 9. února v Rakovníku. Na tyto závody připravujeme celkem 7 závodníků. Lukáš Ducár, Ivo Kunrt, Lukáš Durkaj a Ján Ducár nastoupí v mužské kategorii a premiérově by se měli představit také naši 3 junioři: Jan Samšuk, Petr Zeman a Jan Kopřiva. Velice nadějně vypadá také příprava dvou kadetů, Fandy Brady a Adama Jandery. Všechny naše sportovce a cvičence připravujeme jak v oblasti výkonnostní (rozvoj výkonnosti v dané sportovní disciplíně -pohybové schopnosti, pohybové dovednosti atd…), tak v oblasti lidské (výchovné).

Myslíte si, že je ve vašich silách vypěstovat v Novém Strašecí (kterému konkurují další kluby na okrese) talentované a úspěšné boxery?
O tom jsme hluboce přesvědčeni, a kdyby tomu tak nebylo, tak bychom tuto práci ani nemohli dělat. Pevně věříme, že naše zkušenosti a vědecké poznatky získané během studií dokážeme plně zúročit. Chceme našim svěřencům nabídnout maximum.