Petr, který ve finále bojoval o nejcennější kovy s hradeckým Leošem Hlaváčkem a brněnským Břetislavem Dolečkem, zaváhal až v úplně poslední sérii a jediný nepřesný výstřel mu určil bronzovou medaili.
Petr během své třicetileté kariéry získal medailí slušnou sbírku. Byl dvakrát druhý na mistrovství republiky v letech 2004 a 2005, za nejcennější považuje ale hlavně zlato, stříbro i bronz z mistrovství Evropy. Dnes je členem klubu KNS Brno, ale jeho příprava probíhá úplně jinde.
„Trénuji v Hluboké u Žihle na střelnici Dřevařské společnosti bratří Juhových, kde mám dokonalé zázemí a potřebnou podporu. Od nové sezony bych společnost i rád oficiálně reprezentoval. Takových lidí, kteří předělají smetiště na funkční střelnici a navíc sport podporují, by bylo potřeba daleko více. Pak by se Česká republika bez problémů vrátila na světovou brokařskou špičku,“ říká o své střelecké současnosti Petr Libovický.
Petr oblékal reprezentační dres několik let. Jenže před třemi lety se svaz rozhodl, že jeho služby nepotřebuje.
„Prostě mi bylo navrženo, abych vzhledem ke svému věku z reprezentace odešel. Netýkalo se to jen mě, ale dalších, třeba Pavla Polívky, dalšího střelce z Rakovnicka. První pocity byly hodně smíšené, ale pak to člověk překousne a život jde dál,“ říká Libovický.
Kolem střelectví se ale vytvořila dobrá parta, střelci se dobře znají a není problém se společně posadit a popovídat si. Petr tak rozhodně neplánuje hodit flintu do žita.
„Dnes se střílením bavím a jezdím jen na některé soutěže, jako třeba mistrovství republiky. Jen tak proto, abych sám sebe přesvědčil, že to ještě jde, a že věk nerozhoduje. A také kvůli klukům, se kterými se znám tolik let. Vůbec mi nevadí, že už nebudu střílet na Evropě nebo poháru (z evropského poháru má stříbro, ze světového poháru šesté místo, pozn. red.), tam je strašná zodpovědnost a tu rád přenechám jiným,“ vysvětlil Petr Libovický, který ještě dodal, že v dobách reprezentace nastřílel na různých trénincích, soustředěních a závodech okolo patnácti tisíc nábojů ročně, zatímco dnes tak něco přes tři tisíce.
Letošní šampionát patřil mezi ty s hodně vysokou úrovní.
„V Plzni se sešla kompletní česká špička s jedinou výjimkou. Tou je momentálně nejlepší Čech s brokovnicí Jan Sychra. Ten už nominaci na mistrovství světa i olympiádu má jistou. Jinak se na střelecké posty skeetu postavilo 56 střelců,“ popsal plzeňskou soutěž Libovický.
Jeho slova o nerozhodujícím věku potvrzuje nejen bronzová medaile z republiky, ale i fakt, že letošní mistr je stejně starý, jako Petr. Šampionátu v Plzni se kromě Petra zúčastnil i Pavel Polívka. Ten však už na broky pomalu zapomenul, a tak Plzeň byla jakýmsi jeho návratem na střelnice a jeho desáté místo je pro mnohé nečekaným překvapením.

Výsledky MČR: 1. Hlaváček (Hradec Králové) 148 (123 + 25), 2. Doleček (Kometa Brno) 144 (120 + 24), 3. Libovický (Nové Strašecí) 143 (119 + 24).