První ze série tří závodů, lesní kros Rozdělovský čtvrtmaratón, pokračující zítra v neděli v Rakovníku silničním během Rakovnickou patnáctkou a vrcholící 12. září Kladenským maratónem, byl ozdoben rekordní účastí běžců, ve které si dobře vedli ti Rakovničtí. Z nich nejrychlejší byl Marián Mundok z Lišan, který na trati, přesně změřené na 10 548,75 metru, notně potrápil, zvláště v začátku, i favorizovaného Podušku.

Lišanský běžec je znám svými rychlými začátky a tentokrát byl za rychlý rozběh závodu i odměněn, jelikož organizátoři až v cíli sdělili, že na vrcholu Kameňáku, tedy zhruba na druhém kilometru, byla tajná prémie. Marian Mundok tady ještě s malým náskokem vedl, ale brzy ho ostatní doběhli. Pozdější leader závodu Josef Poduška, jinak vítěz všech dosavadních pěti ročníků, vybíhal kopec až asi pátý, ale postupně se on a další s favoritů Zdeněk Tůma dostali na špici.

„Marian má vždycky rychlé začátky, je prostě mnohem mladší,“ upřesňoval průběh druhého kilometru v cíli veterán od 40 let Poduška. „Od pátého kilometru jsme už se Zdeňkem běželi jen ve dvojici a pokud by mi před cílovým kilometrem zrychlil, asi bych ho nechal běžet,“ naznačuje vítěz. Byl to ale právě on, který nasadil k trháku 800 metrů před cílem a do této mety získal rozhodujících pět vteřin. Druhý Tůma pak dosáhl času 37,35 minuty.

Ve startovním poli bojovali o cenné mety také další běžci z rakovnického okresu. Marian Mundok byl nakonec celkově čtvrtý a druhý ve své nejmladší kategorii do 39 let za čas 38,33 minuty. Výborně běžel také stále se zlepšující Pavel Bříza z Řevničova, který byl sedmý (44,02) a devátý Dušan Korenko mladší z Rakovníka (46,11). Další účastí doplnili běžce regionu Jan Pilík (54,04) a Dušan Korenko starší na 18. místě časem 59,06 min.

Další „medailové“ umístění se dostalo již stabilnímu sběrateli pozic „na bedně“ vítězů krušovickému Josefu Beránkovi v kategorii od 50 let. Jednapadesátiletý běžec dosáhl na skvělý čas 44,09 a také na druhé místo. Za ním pak lze pochválit za velké zlepšení nejstaršího z této kategorie Slávu Pilíka, jenž mezi osmnácti „mladíky“ zaujal dobré osmé místo časem o tři minuty lepším (47,57) toho loňského. V této kategorii doběhl ještě na 14. místě Karel Filip z Nového Strašecí.

Ve starší skupině sedmi závodníků od 60 let startovali dva běžci z Lán. Bronzový Jan Merunka byl třetí za 52,20 a Miroslav Koblic pak v čase delším hodiny na sedmém místě.

Tím ale medailová žeň rakovnických běžců nekončí. Ba právě naopak. Účast pozlatila svým prvním místem díky již se zlepšující kondici Gabriela Raková ze Hvozda, která neměla tentokrát těžší soupeřku. Mezi devíti startujícími ženami doběhla suverénně první za 46,23 min., i když za svým traťovým rekordem 43,50 z loňska zatím ještě zaostala. Gábina také navíc průběžně vede v Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka.

Rozdělovský čtvrtmaratón byl velmi dobře organizován a přálo mu také počasí. Malinké chmury ze zavřené závory u startu při vbíhání do lesa zmizely jednoduchým oběhnutím této minipřekážky a já se v cíli na postřehy k závodu zeptal hlavního organizátora běhu, rovněž také běžce, Miloše Kmuníčka:
„Především mne těší rekordní účast. Oproti prvnímu ročník (28) tu bylo 75 závodníků. Také je pozitivní, že nikdo snad nezabloudil. Tedy, pokud ještě není někdo v lese, to nám ani říci nemůže,“ s úsměvem říká své dojmy Miloš Kmuníček, který také sestavoval profil trati a nutno říci, že velmi citlivě. „Chodím sem běhat a také tu ještě déle bydlím. Myslím, že pro běžce je přívětivější vybíhat krátké prudší kopce a seběhy naopak, aby byly mírnější a delší,“ říká k profilu trati a vysvětluje, že i závora byla ráno otevřená tak, jak revírní Ježek slíbil.

Jen asi nějaký agilní, ovšem neobeznámený jiný lesník, těsně než běžci přišli, pro něj podivně odemčenou závoru zase zamkl. Nezamkl ale nadšení všech těch, kteří si ve čtvrtek večer přiběhli odběhnout tu trochu delší „desítku“ možná i v rámci svého tréninku. A všichni znovu obdrželi tradiční tričko s logem závodu a ti nejlepší se mohli potěšit lahví piva, kterou bylo ovšem velmi obtížné vybrat. Vždyť v galerii „lahváčů“ čítající dvacet pět kusů bylo opravdu obtížné vybírat.

Dalším ze závodu Poháru je, řekněme „domácí“, Rakovnická patnáctka. Startuje již v neděli 30. srpna v 10.30 hodin od rakovnického zimního stadionu. Cíl je po patnácti kilometrech v Křivoklátě ve sportovní areálu Kolečko.

Sláva Pilík