Letos se na startu objevilo znovu na regionální poměry velké množství běžců, kterých bylo jen v hlavním závodě plných 120.

Mezi nimi samozřejmě nechyběli ani běžci z okresu Rakovník, včetně ikony tohoto závodu Alana Breníka z Křivoklátu, který dosud jako jediný v historii na startu nikdy nechyběl a má tak odběhnutých všech 38. ročníků. Alan běhá ročně zpravidla už jen Malou Křivoklátskou a jeho věrnost tomuto závodu je i z tohoto pohledu výjimečná a úctyhodná.

Tak trochu nevědomky ji nejlépe vyjádřil v cíli osmadvacetiletý rakovnický běžec Robert Kindl (7. účast, čas 25,16 a 9. místo): „Měl jsem před pár týdny trochu potíže s lýtkem, ale Malá Křivoklátská, to je srdeční záležitost. Tu poběžím i kdybych měl padnout.“ Třiapadesátiletý Alan Breník tu byl letos tedy již po osmatřicáté a navíc dokázal zvládnout nástrahy trati v dobrém čase - 32,08 a konečně se mu podařilo porazit i sedminásobného šampióna tohoto závodu Jirku Klesnila z Kladna (33,23).

Veteráni běžeckých tratí jsou prostě dobří. Také letos na ně neměl nikdo z mladých, i když notně na výhodné krátké trati dotírali. Nejlepší v kategorii od 19 do 39 let byl v cíli dvou tříkilometrových okruhů sice berounský Jan Boček za 22,30 minuty, ale i on se musel sklonit nejen před absolutním vítězem, kterým nebyl nikdo jiný než kladenský Josef Poduška (22,22 min.) z veteránské kategorie od 40 let, ale také před veteránem od 50 let Milošem Smrčkou 22,29), který s ním podstoupil vítězný finiš a vyhrál jen o pár metrů.

Z regionálních běžců se na stupně vítězů dostal Sláva Pilík, který „utrhl“ stříbrnou pozici v kategorii od 60 do 64 let za čas 30,24 min., když za vítězem Navrátilem ze Stránčic zaostal téměř o dvě minuty. Vynikající výkon podala také novostrašecká Gabriela Raková, která v konkurenci 26 běžkyň doběhla na druhém místě v absolutním pořadí a svou kategorii od 35 let vyhrála časem 27,06 min.

Dobré výkony dalších běžců byly ale důležité nejen v boji o křivoklátskou „bednu vítězů“, ale také kvůli bodům do celoročního Poháru běžců Kladenska a Rakovnicka. Na druhé „pohárové“ místo a 14 bodů se dostal a vylepšil si průběžný bodový stav zatímní vedoucí v „Poháru“ kategorie do 39 let Pavel Bříza (v Křivoklátě za 25,09 min. osmý), když prohrál jen s kladenským Čadkem.

Další velký souboj svedl krušovický Josef Beránek, ale znovu prohrál s kladenským Urbancem, který na něj v celkovém pořádí Poháru stále více dotírá. Souboj to byl ale dramatický, v prvním kole ještě vedl Beránek, aby v závěru podlehl o 21 sekund. Blízko stupňům vítězů byli v Křivoklátě ještě Růžková z Krušovic (v kategorii 4. za 29,21 min.) a Ryšavá z Rudy (4. za 31,49).

Hlavní závod běželo celkem 120 závodníků, z toho 16 (dorostenci a muži od 70 let) jen jedno tříkilometrové kolo. Výborná byla účast žen, kterých se na start postavilo plných dvacet šest.

Pořadatelé připravili krásný závod i pro všechny dětské kategorie, pro nejlepší získali hodnotné ceny a vyvrcholením pro všechny bylo nejen celkové hodnocení závodu, ale také možnost posezení v restauraci přímo na křivoklátském Kolečku.

SLÁVA PILÍK