Třicet pět. Přesně tolik let je letos lesnímu běhu Malá Křivoklátská. Cesty pod hradbami majestátného Křivoklátu opět ožily v tradičním termínu první listopadové soboty.

„A to si ještě závod předškoláků zaběhla rovná dvacítka těch nejmenších,“ připomněla nám Jana Kašparová, dnes jedna z organizátorů závodů a ještě nedávno sama aktivní a úspěšná běžkyně.

Malá Křivoklátská, která je už tradičně zařazena v seriálu Liga středočeských vytrvalců, se o svoji budoucnost, alespoň po té stránce účastníků, rozhodně obávat nemusí. Na startu stáli zástupci hned několika sportovních oddílů mládeže, tradiční velkou účast měla ZŠ Nové Strašecí, Loko Beroun, ŠSK Újezd nad Lesy nebo AC Falcon Rokycany, ale třeba nový účastník ASK Slavia Praha zapsala do startovních listin hned 36 svých závodníků. Byť v menšině, nechyběli ani ti, kteří běhají pro radost a na svých dresech nenosí žádné klubové barvy. Pořádající Sokol, který letos oslavil také 100. let svého trvání, však mládežnický oddíl momentálně nemá, a tak „domácí“ barvy na stupních vítězů hájili ve svých kategoriích alespoň městečtí Jiří a Karolína Paterovi. Naštěstí ale malí běžci z Křivoklátu nechyběli, třeba už příští rok Andrea Müllerová, Kateřina Kocourková nebo Lucie a Monika Zikmundovi budou těmi nejlepšími. Během dopoledne si své tratě odběhali právě žáci a dorost. Přesně v 11.30 hodin pak výstřel odstartoval hlavní běh pro kategorie st. dorostenců, mužů a žen.

„Letos se na start hlavního šestikilometrového závodu postavilo celkem 122 závodníků a dá se říci, že systémem start – cíl vyhrál časem 20.53 František Zouhar z AC 1890 Praha. Je to už počtvrté za sebou a z devíti Františkových startů na Křivoklátské pošesté. Mezi ženami zvládla šestikilometrovou trať nejlépe Olga Firsová z PSK Olymp Praha, která doběhla v čase 23.36,“ uvedl nás k hlavnímu závodu ředitel Malé Křivoklátské starosta TJ Sokol Křivoklát Pavel Kašpar.

Pořádající jednota měla v ohni jen jedno želízko. „Mezi muži to byl Alan Breník, který by se určitě dal označit za legendu závodu. Před třicetipěti lety na prvním ročníku v roce 1973 stál na startu jako mladíček a bez jediné absence dnes běhá mezi padesátníky. Mezi ženami pak již podesáté startovala Jana Gregorová ze sousedních Roztok a i ji v cíli provázel potlesk. Dříve bývalo z Křivoklátu a okolních obcí početnější zastoupení,“ uvedl Pavel Kašpar.
Alan ani Jana si pro medaili sice nedoběhli, ale pro oba je běh určitě více než jen honbou za rekordy.

„Uplynulý rok pro mne nebyl zrovna po zdravotní stránce dobrý a bylo na vážkách, zda vůbec budu ještě běhat. Nakonec jsem ale neodolal, prostě Malá Křivoklátská za to stojí. Běžel jsem o hodně volněji, než jindy a hlavně pro moji pohodu,“ řekl po doběhu Alan Breník, který ani tak nedoběhl poslední.
Letošní Malou Křivoklátskou provázelo příznivé počasí a to vyhovovalo jak běžcům, tak pořadatelům. Program opět doplnila vystoupení Společnosti života středověkého W–Arlet, která potěšila malé i velké svým osobitým humorem.

„Jsem rád, že Malá Křivoklátská má svoji tradici a že dnes všechno vyšlo podle našich představ. Chci poděkovat za pomoc všem, kdo se staral o prezentaci, organizaci běhů, přípravu areálu a tratí i další důležité činnosti, děkuji rozhodčím a časoměřičům za poctivou práci a všem těm, kdo neváhal 35. Malou Křivoklátskou podpořit finančně nebo cenami pro běžce,“ řekl závěrem ředitel Pavel Kašpar.

Můžete se také podívat na naši fotogalerii.