Základní část jste ovládli suverénním způsobem, pouze jednou jste ze hřiště odešli poraženi, mrzí vás trochu ta prohra? Mohli jste být bez jediné porážky…
Vůbec mě to nemrzí, dobře že se to stalo a porážka přišla v pravý čas, těsně před play off.

V play off jste prohráli celkem třikrát, jednou po prodloužení, ale pokud duel došel do samostatných nájezdů, radovali jste se pokaždé vy, čím to je?
My jsme vyhráli všechny nájezdy i v základní části, v Jindřichově Hradci, v České Třebové, dvakrát s Jindřicháčem v play off a s Teplicemi rovněž v play off. Jednou z příčin je výborný gólman a navíc nájezdy jedou lidé, kteří je umí, mají výborné technické schopnosti, dokáží unést tíhu okamžiku. Dvě série jsem rozhodl já, jednu Syky, takže většinou zkušení hráči. Ale přidali se i jiní, třeba konkrétně v Jindřichově Hradci, když se hrál rozhodující zápas, pořád jsme dotahovali a góly dávali Hildebrand, Šimi… Bylo to velmi důležité, že nám neodskočili. Když se vrátím ještě k nájezdům, je to také tím, že je přes rok i trénujeme, děláme různé soutěže s gólmanem a každý pátek děláme dřeváka. Ale v samotném zápase je to stejně hlavně o psychické pohodě a záleží také na tom, na jakém se jedou povrchu.

Hodně týmů jste také uběhali, máte tedy i výbornou fyzičku…
My jsme se na fyzičku zaměřili, děláme docela těžkou letní přípravu, kterou jsem okoukal na Kladně, i v zimě jsme hodně běhali a pak to bylo znát. Samozřejmě to tak neděláme jenom my, i v Opavě to dělají dobře, ale konkrétně třeba Tepličtí asi zase tolik netrénovali a bylo to znát. Sice byli lepší v něčem jiném, byli silnější, avšak když už nás mlátili, tak jsme je nakonec uběhali.

Ozývaly se od hráčů, kteří takové přípravy moc nezažili, také protesty?
To víte, že ozývaly. Někdo třeba řekl – na kolo nepojedu, nepůjdu běhat, nechce se mi… Ale za této situace, kdy jsme soutěž vyhráli a postoupili do extraligy, se budeme muset připravit ještě mnohém lépe a takové protesty nebudou vůbec reálné. Když bude trénink, který již nepovedu já, ale Milan Sýkora, tak ten hráč na trénink přijde a bude dělat, co se mu řekne.

Proč jste se rozhodli zrovna pro Milana Sýkoru?
On do toho chtěl jít sám, byla to jeho iniciativa. Samozřejmě jsme hledali jiné řešení, chtěli jsme opravdu stoprocentního trenéra, ale v okolí jich moc není a aby k nám někdo dojížděl, na to nemáme finance. V hokejbalu je spousta dobrých trenérů, ale ti už jsou rozebraní. S někým, kdo byl volný, jsme v kontaktu byli. Někdo mě zklamal, když na nabídku ani neodpověděl, další potencionální kouč dal přednost rodině. Je to těžké, pořád je to amatérský sport a aby sem někdo dojížděl třeba z Ústí nad Labem, to není moc reálné… Takže jsme se rozhodli pro takový kompromis, Syky bude pořád hrát a navíc i trénovat.

Milan Sýkora má jakou licenci?
To bych moc nezmiňoval (s úsměvem). Klub, aby mohl hrát extraligu, musí mít trenéra s licencí B. Tu má Roman Němeček, takže bude psán jako oficiální trenér, ale tréninky a hlavní slovo bude mít Sýkora, který má snad céčko, ale to není důležité. Takto to má v klubu víc extraligových mužstev.

Nebude pro vás limitující, že nemáte dorost?
Nebude. Co se týče HCM, tam je to spíš o těch mladších a na to máme své lidi, kteří jsou schopní, a o mládež se dobře starají, ať je to Roman Němeček, Pepa Pšenička, Milan Sýkora, Pepa Svoboda, David Štulc… To jsou lidé, kteří tomu věnují svůj volný čas a díky nim mládež v Rakovníku funguje. Ale i hráči A-mužstva se nyní budou muset zapojit a vypomáhat například s nějakým turnajem, tréninky…

A co absence dorostu z dlouhodobějšího hlediska?
Je pravda, že v současné době je mezi mládeží a áčkem trochu díra. My teď budeme mít starší žáky a bude trvat alespoň čtyři roky, než dorostou. Jinak jsou tihle kluci docela dobří, pořád se zlepšují a vyhrávají… Máme tam trochu díru, i z posledního dorostu moc kluků do áčka nešlo, ale to musíme zalepit buď bývalými hokejisty, nebo známými.

Už jste kontaktovali nějaké nové hráče?
Dva lidi jsem kontaktoval sám, jsou to neznámá jména, nikdo z extraligy. Jsou to kluci, kteří hrají kladenskou ligu, ale jsou schopní. Jeden člověk se mi ozval sám z Junglu, uvidíme, kdo s námi nakonec vydrží. Jinak toho kluka z Junglu znám, o těch zbylých dvou jsem dostal doporučení, třeba i charakterové. Když jsem se díval do statistiky, byli tam nějací hráči i lepší, ale když jsem se dozvěděl, co jsou zač… Já nechci lidi, kteří by u nás rozhodili tým.

Budou nějaké odchody?
Pokračovat by měli téměř všichni, je důležité, že zůstane Honza Pospíšil, pokračovat by měl i Radek Šíma, měl by zůstat Martin Stahl… Nejhorší je, že náš kapitán Jirka Cafourek jde studovat do Anglie, jeho nahradit bude velký problém. Lukáš Myslivec, který byl na hostování z Prahy, u nás bude až na jaře. Leoš Gerlich sice čeká v Rakovníku už třetí dítě, ale pořád ho k nám nechtějí dát naplno, což je pro mě nelogické. Doufám, že se s Kertem domluvíme. Jinak není vyloučeno, že Honza Pospíšil by mohl hrát chvíli před světovým šampionátem za Kladno, ale s tím nemám problém, mluvil jsem o tom s trenérem Kladna Drahošem Kadlecem a oni jsou pro to, nám nějakým způsobem pomoci a na oplátku nám poslat nějaké kluky, kteří se u nich neprosadí, což by bylo super.

Hrával jste v extralize a máte hodně kontaktů. Co říkali ostatní hráči z jiným mužstev na váš postup?
Když byla kauza ohledně toho, že nás nechtěli vzít do extraligy a kdybychom se sami neozvali, tak by nás tam ani nezvali, tak mě překvapilo, kolik lidí z hokejbalového prostředí stálo za námi. Ať to byli kluci z Kladna, Letohradu, delegáti, trenér a kluci z Opavy, Tepličtí, Třinečtí, spousta hokejbalových jmen z Pardubic, současní, nebo i bývalí reprezentanti. Ti všichni za námi stáli a za to bych jim chtěl poděkovat a vážím si toho.

Změní se něco při vašem postupu do extraligy ohledně financí?
Pořád o tom mluvíme a už se na tom začalo i pracovat. Někteří hráči A-týmu zkoušeli oslovit sponzory, město by nám mělo dát příspěvek na sezonu o 20 tisíc korun vyšší. Bylo by dobré sehnat nějakého většího sponzora, v Rakovníku se moc nejvyšších soutěží nehraje. Je to sice „jenom" hokejbal, ale chodilo na něj v play off i přes tři sta lidí. To by nám na SK i na Tatranu mohli závidět. My můžeme nabídnout reklamu na mantinel, na hrací plochu, na web, na facebook, na dresy, na výstroj, prostě kdekoli, a když tam chodí docela slušné návštěvy, nebylo by to zbytečné a pro sponzora by to mohlo být docela zajímavé.

Jak se na postup do extraligy dívali samotní hráči, byl někdo proti?
Nebudu konkrétně jmenovat, dva lidé byli proti. Měli i pádné důvody, s kterými jsem nakonec i já souhlasil. Jedním z důvodů byla špatná tréninková docházka, a někomu vadilo zaměření více na mládež. My jako Rakovník jsme známí hlavně jako A-mužstvo, nikoliv díky mládeži, za tím si stojím. Na druhou stranu, když už jsme si to vyhráli, proč to nezkusit. Navíc extraliga bude uzavřená, takže se z ní nebude moci spadnout, máme tedy dva jisté roky. Tím si nechci dělat alibi, že bychom se na to vykašlali a hráli na posledním fleku, ale když už jsme si to vyhráli, pojďme najít nějaké lidi, kteří to budou chtít hrát, stabilizovat kádr a užít si to.

Jaké tedy máte cíle do premiérové extraligové sezony? Někteří fanoušci i hráči možná budou namlsaní a budou očekávat výhry i v nejvyšší soutěži…
Řekněme si na rovinu, pro nás bude důležité hlavně neudělat ostudu. Když jsem se před čtyřmi roky vrátil z Kladna, lidi včetně hráčů si začínali zvykat, že se v Rakovníku hlavně vyhrávalo… Zde si všichni musí uvědomit, že extraliga je úplně něco jiného. Teď se v žádném případě vyhrávat nebude a pokud ano, tak to bude vzácné. Doufám, že nějaké vítězství urveme a že nebudeme na chvostu, což je moje přání. Ale ti lidé si musí uvědomit, že se soupeř neporazí sám, a že si před zápasem zajdeme na pár pivek a pak si to nějak odehrajeme? To nepůjde… Doufám, že s tím budou lidé smíření, aby pak nedocházelo k nějaké špatné náladě. Budeme hrát nejvyšší soutěž v České republice, a to si musí každý uvědomit, jak hráč, tak i fanoušek.
Náš cíl je neudělat ostudu, reprezentovat město a nehrát na posledních místech, naopak si užívat to, že Rakovník je v nejvyšší soutěži.