Ačkoliv pozemní hokejisté v Rakovníku nemají potřebné zázemí zejména pro halovou část sezony během zimního období, mnohokrát dosáhli na mety nejvyšší. „Hrajeme vlastně všechno venku a třeba cesta mužů z plácku v sokolovně až do evropské halové soutěže se rovná z tohoto pohledu malému velkému zázraku," řekl prezident HC 1972 Rakovník Miroslav Koloc.

Podzimní část soutěží je již minulostí. Jak byste ji ohodnotil z celkového pohledu a jak se dařilo mladým nadějím rakovnického pozemního hokeje?

Vezmu to od nejmenších benjamínků a přípravek, na kterých je vidět radost ze sportování, turnaje této kategorie mají svoji pěknou atmosféru, vozí si první medaile a hlavně zážitky, spokojenost byla i s tradičním prázdninovým kempem, který pořádáme. Podobně je to u mladšího žactva, zvýšila se kvalita starších žáků a žákyně máme v současnosti nejlepší v republice. Osobně stále víc očekávám od dorostenek, kde jsme byli zvyklí i na české tituly.

Nemá na to vliv také úbytek dětí?

Samozřejmě, že jsou v mládežnických kategoriích i problémy s počty dětí, jejich tréninkovou morálkou, ale vcelku jsme spokojeni a k tomu přispívá i fungující SCM mládeže pod záštitou ČSPH. Skvěle odehráli podzim muži, ženy zůstaly trochu za očekáváním, ale musely a budou se muset vyrovnat s odchodem dvou opor do belgické ligy.

Velmi příjemný pohled je jistě na tabulku mužů, kdy Rakovničtí „zaostávají" za lídrem Slavií Prahou o pouhopouhý jeden bod… Jak byste hodnotil podzimní část?

Muži mají motivaci s vidinou evropského poháru v domácím prostředí v červnu 2014, na podzim odehráli výborné zápasy, trenér Pavel Hraba má k dispozici kvalitní výběr z hráčů starší i mladší generace a pokud bude všem sloužit zdraví, určitě budou myslet jak na venkovním hřišti, tak v hale na co nejlesklejší medaile. Trochu za očekáváním jsou ženy. Na vedoucí pražskou Slavii už mají deficit rakovnické hokejistky pět bodů. V některých zápasech ale byly hráčky s rakem na prsou lepším celkem, body ale nakonec nebraly. Ženy určitě mají motor v hrající trenérce Karolíně Kříženecké, do kádru se stále zapracovávají i mladé hráčky odrostlé dorosteneckému dresu, výraznou osobností se stává i Vorlová, která je v nominaci ČR na Mistrovství Evropy divize A.

Kde hledat možné příčiny?

S odchodem B. Polcarové a Hanzlové ubylo týmu více aktivity dopředu, chybí nastřílené góly, a tak právě i kvůli tomu nedokázaly hráčky dotáhnout některé zápasy k úspěšnějšímu výsledku. Nejlepší zápas podzimu sehrály na Slavii, i když prohrály, nejhorší pak v Hradci, kde nevstřelily ani gól poslednímu družstvu tabulky.

Určitě příjemné zjištění pro rakovnický pozemní hokej, zejména pro ženskou soutěž, jsou dorostenky a žákyně. Ty atakují nejvyšší mety …

Žákyně vloni braly všechna zlata a tituly MČR venku i v hale, řada hráček je výrazným příslibem do budoucna, přínosem je i spolupráce nejen s klubovými trenéry Ivou Hudečkovou a Martinem Seemannem, ale i v rámci SCM Petrem Bodnárem.

Je to podle vás signál, že se v Rakovníku rodí další silná ženská generace sbírající jeden úspěch za druhým, jako tomu bylo před několika lety?

Holky jsou fajn, mají i partu. Věřím, že se to projeví v následujících letech nejen v dorostenkách, ale i v extralize žen.

Podíl na tom mají ale hlavně trenéři. Co jim byste vzkázal? A zapomenout nesmíme asi ani na rodiče …

Před energií a časem, které naši trenéři dávají dětem i dospělým, musím jen smeknout a jsou dnes nejdůležitějším článkem pozemkářského rakovnického řetězu. Tréninky, zápasy, ale i organizační věci kolem týmu – to je všechno obrovská zátěž právě pro trenéry a vedoucí týmů a další, kdo jim pomáhají. Tady musím zmínit i rodiče, především právě u týmů žákyň. Řada z nich pomáhá, jsou i sponzory … prostě všem, kteří něčím pomáhají, chci moc poděkovat a vzkázat: Bez vás by to nešlo, děkuji!

Když jsme u mladistvých, jaký je zájem o tento sport na Rakovnicku?

Co se týče děvčat, je situace více než dobrá, potřebovali bychom více zájmu od kluků, ale vedle fotbalu a ledního hokeje mají ještě další sportovní lákadla a sportovních dětí, které vydrží, není moc.

Plánujete nějaké akce, jak dostat pozemní hokej do podvědomí širšího obecenstva?

My jsme prezentovali náš sport na dětském dnu, který pořádali ragbisté, stejně se budeme chtít ukázat na květnových oslavách sportu v Rakovníku v rámci 100 let Sokola, v červnu budou moci vidět evropské hráče při pohárových duelech přímo v Rakovníku, oblíbený je pozemkářský kemp v srpnu pro pokročilé hráče, ale i začátečníky, v únoru 2014 se zúčastníme výstavy o rakovnickém sportu v rakovnické Lechnýřovně.

Je něco, co by rakovnickému pozemnímu hokeji nejvíce pomohlo?

Tak určitě by nám pomohla hala s odpovídajícími rozměry nejen pro tréninky, ale i pro zápasy ligových halových soutěží a extraligy. Takhle hrajeme vlastně všechno venku a třeba cesta mužů z plácku v sokolovně až do evropské halové soutěže se rovná z tohoto pohledu malému velkému zázraku. Venkovní hřiště je na pěkné úrovni, ale umělý povrch dosluhuje a bylo by třeba v roce 2014 jej vyměnit. Pak by nám v podstatě v tomto směru nechybělo nic.

Halová sezona odstartovala během tohoto víkendu. Jak se rakovnické týmy připravovaly? Jaké jsou cíle pro letošní sezonu?

Příprava na halové soutěže je každým rokem komplikovaná, nevyhovuje kvalitou povrchů a rozměry hřiště, navíc hodně finančně nákladná, pro mistrovské zápasy nemáme odpovídající zázemí, takže z tohoto pohledu je každé medailové umístění plusem.

Kdo má podle vás největší šanci na nejvyšší mety dosáhnout?

Největší želízka v ohni na tituly jsou muži a žákyně, na medaili určitě myslí ženy.

V Rakovníku se v první polovině roku uskuteční mistrovství Evropy v pozemním hokeji. Naposledy se tu konalo v roce 2008. Řekněte nám k tomu něco bližšího…

Největší událostí roku 2014 bude na Městském stadionu v Rakovníku druhá nejkvalitnější evropská klubová soutěž za účasti domácího HC 1972, a to 6. 9. 6. 2014. Čekáme výpravy Irska, Švýcarska, Ázerbajdžánu, Běloruska, Chorvatska, Gibraltaru i pražskou Slavii.

Už se na tento turnaj připravujete?

Přípravy na turnaj už začaly a od všech v klubu to bude vyžadovat nejvyšší sportovní a organizační nasazení za pomoci Města Rakovník. Je to vůbec poprvé, kdy domácí muži budou hrát po Římě, Záhřebu a Edinburghu Evropu před vlastním publikem. Máme v plánu turnaj využít i jako prezentaci hlavně menších rakovnických sportů a třeba i kultury. Je to hodně náročná akce bez jakékoliv podpory ČSPH, ale věřím, že ji stejně jako evropský pohár žen v roce 2008 zvládneme. Samozřejmě bychom rádi, aby se hrálo už na nové umělé trávě.

Závěrem, jak moc náročné je v současné době shánět pro sportovní klub peníze? Určitě to musí být o dost těžší než pro oblíbený fotbal?

Téměř každá činnost je dnes o penězích, sportovní nevyjímaje, ale pro mě je neméně důležitou investicí zájem lidí, jejich energie a čas. Finance jsou a budou neustálým tlakem, jsem rád, že ten lidský potenciál v klubu je na velmi dobré úrovni.

Nemrzí vás trochu, že ačkoliv se hraje v Rakovníku nejvyšší republiková soutěž, nechodí příliš diváků? Připravujete něco, jak je nalákat do ochozů?

Pozemní hokej má v Rakovníku své příznivce i škarohlídy, nicméně je sportem, který dobře město reprezentuje na republikové i evropské úrovni. Diváci si cestu najdou, věřím, že motivací pro ně bude právě evropský pohár stejně jako v roce 2008, kdy se sešly i dvě tisícovky diváků na zápasy domácích žen. Právě při pohárových duelech se diváci v Rakovníku rozhodně nudit nebudou.