V úterý byl turnaj oficiálně zahájen v sále Kulturního centra v Rakovníku. Přítomný byl nejen ředitel turnaje Ing. J. Řehák, který celou akci zahajoval, ale také starosta města Rakovníka Ing. Zdeněk Nejdl. „Je důležité, že Rakovník se o hřiště tak pěkně stará a hlavně – co je důležité – že je přístupné veřejnosti.

Je dobře, že se u nás může uspořádat tak velká akce, jakou je Mistrovství České republiky. Věřím, že se můžeme těšit, že jednou bude v našem městě i nějaká evropská událost. Myslím, že to naše město zviditelňuje a to je dobře. Organizátorům děkuji a přeji, aby se jim turnaj co nejlépe vydařil a vy jste byli spokojeni. Také vám přeji, aby vyšlo počasí a na závěr snad už jen – Ať to tam padá,“ uzavřel svůj proslov starosta Zdeněk Nejdl.

MČR se účastní přibližně 135 hráčů a 17 družstev. Hrát se bude na dvou hřištích – na eternitu a betonu. Každý soutěžní den začíná v 8 hodin.

Na finále v sobotu

Finále se odehraje v sobotu 25.7. a postupuje do něj 32 mužů a 16 žen. Stanoveného počtu postupujících se dosáhne rozřazováním formou náhlé smrti.

Finále se hraje KO systémem na devíti vybraných drahách MTG a devíti vybraných MG drahách, které schválí Jury turnaje a oznámí je při zahájení turnaje letmým startem. Počátek nástupu si určuje lepší hráč po základní části, další dráhu začíná hrát vždy ten hráč, který je ve vedení. Bude-li evidentní, že hráč danou dráhu prohrál, nedohrává ji. Poslední slovo má hlavní rozhodčí.

Jde tedy o K.O. systém, kdy o postupu v každé soupeřící dvojici hráčů podle hracího „pavouku“, sestaveného na základě pořadí hráčů po základní části, rozhoduje počet vyhraných jamek, přičemž v případě rovnosti počtu vyhraných jamek se rozhoduje na dalších jamkách při použití pravidel pro náhlou smrt při rozřazování.